Blog ifirma.pl

Pojazd specjalny w działalności gospodarczej

|
|
3 minut czytania
Pojazdy specjalne mają specjalne prawo do odliczeń podatkowych – generalnie nie obejmują ich ograniczenia, mimo braku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. Warunkiem będzie natomiast odpowiedni dokument, wydany na podstawie przepisów o ruchu drogowym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Posiadanie pojazdu w działalności gospodarczej obliguje podatnika do szczególnie uważnego śledzenia przepisów – po ograniczeniach w VAT, od roku 2019 dodatkowo wprowadzono ograniczenia w zakresie zaliczania wydatków eksploatacyjnych związanych z niektórymi pojazdami do kosztów uzyskania przychodów. Na szczęście dla właścicieli firmowych pojazdów specjalnych, nowe przepisy Ustawy o PIT pokrywają się z tymi wskazanymi w Ustawie o VAT.

Pojazdy specjalne a rozliczenie podatkowe

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatkowymi, co do zasady każdy pojazd może korzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT i zaliczania wydatków eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodów – przede wszystkim pod warunkiem, że będzie on wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności gospodarczej.

Jednakże w związku z faktem, że – głównie w zakresie samochodów osobowych – ciężko jest jednoznacznie udowodnić ich wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe, przepisy nakładają na podatników dodatkowy obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdów oraz zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego za pomocą druku VAT-26.

Przepisy wskazują jednak, że takiego dodatkowego obowiązku nie muszą spełniać pojazdy o specyficznej konstrukcji, która wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (art. 86a ust. 4 pkt 2 Ustawy o VAT). Do tej właśnie grupy zaliczymy pojazdy specjalne.

Pojazdy specjalne w działalności gospodarczej

Bazując na ustawach podatkowych, do grupy pojazdów specjalnych wykorzystywanych w działalnościach gospodarczych można zaliczyć:

 • Agregat elektryczny/spawalniczy,
 • Pojazd do prac wiertniczych,
 • Koparkę i koparko-spycharkę,
 • Ładowarkę,
 • Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
 • Żurawia samochodowego.
Pojazdy te uznajemy za specjalne, jeśli takie ich przeznaczenie wynika z dokumentów, wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.  

Nie tylko pojazd specjalny – sprawdź, jak odliczać VAT od samochodu ciężarowego!

▲ wróć na początek

Najważniejsze pytania

Czym są pojazdy specjalne?

Są to pojazdy o specyficznej konstrukcji – przez co ich wykorzystanie jest możliwe jedynie w celach związanych z działalnością gospodarczą. Co za tym idzie nie posiadają one obowiązku np. prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jakie są przykłady pojazdów specjalnych?

Na postawie ustaw podatkowych, pojazdy specjalne to między innymi:

 • pojazd do prac wiertniczych
 • koparka czy koparko-spycharka
 • ładowarka
 • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie