Pojazd specjalny w działalności gospodarczej

Posiadanie pojazdu w działalności gospodarczej obliguje podatnika do szczególnie uważnego śledzenia przepisów – po ograniczeniach w VAT, od roku 2019 dodatkowo wprowadzono ograniczenia w zakresie zaliczania wydatków eksploatacyjnych związanych z niektórymi pojazdami do kosztów uzyskania przychodów. Na szczęście dla właścicieli firmowych pojazdów specjalnych, nowe przepisy Ustawy o PIT pokrywają się z tymi wskazanymi w Ustawie o VAT.

Pojazdy specjalne a rozliczenie podatkowe

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami podatkowymi, co do zasady każdy pojazd może korzystać z prawa do pełnego odliczenia VAT i zaliczania wydatków eksploatacyjnych do kosztów uzyskania przychodów – przede wszystkim pod warunkiem, że będzie on wykorzystywany wyłącznie dla celów działalności gospodarczej.

Jednakże w związku z faktem, że – głównie w zakresie samochodów osobowych – ciężko jest jednoznacznie udowodnić ich wykorzystanie wyłącznie na cele firmowe, przepisy nakładają na podatników dodatkowy obowiązek prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdów oraz zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego za pomocą druku VAT-26.

Przepisy wskazują jednak, że takiego dodatkowego obowiązku nie muszą spełniać pojazdy o specyficznej konstrukcji, która wyklucza użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że użycie ich do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (art. 86a ust. 4 pkt 2 Ustawy o VAT). Do tej właśnie grupy zaliczymy pojazdy specjalne.

Pojazdy specjalne w działalności gospodarczej

Bazując na ustawach podatkowych, do grupy pojazdów specjalnych wykorzystywanych w działalnościach gospodarczych można zaliczyć:

  • Agregat elektryczny/spawalniczy,
  • Pojazd do prac wiertniczych,
  • Koparkę i koparko-spycharkę,
  • Ładowarkę,
  • Podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • Żurawia samochodowego.
Pojazdy te uznajemy za specjalne, jeśli takie ich przeznaczenie wynika z dokumentów, wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.  

Nie tylko pojazd specjalny – sprawdź, jak odliczać VAT od samochodu ciężarowego!

▲ wróć na początek

Najważniejsze pytania

Czym są pojazdy specjalne?

Są to pojazdy o specyficznej konstrukcji – przez co ich wykorzystanie jest możliwe jedynie w celach związanych z działalnością gospodarczą. Co za tym idzie nie posiadają one obowiązku np. prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jakie są przykłady pojazdów specjalnych?

Na postawie ustaw podatkowych, pojazdy specjalne to między innymi:

  • pojazd do prac wiertniczych
  • koparka czy koparko-spycharka
  • ładowarka
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań