Polska Bezgotówkowa – jak rozliczyć darmowy terminal?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad instalacją terminala płatniczego, lecz obawia się kosztów zakupu i obsługi tej formy płatności. Na rynku pojawiła się opcja darmowego nabycia i korzystania z terminala. Polska Bezgotówkowa to szansa dla wielu przedsiębiorców na nie ponoszenie kosztów instalacji i użytkowania terminali płatniczych przez pierwsze 12 miesięcy od momentu zainstalowania lub obrotu 100 000 zł na jednym terminalu. Darmowy terminal to również szansa dla Twojego biznesu, sprawdź jak go otrzymać a potem poprawnie zaksięgować.

Polska Bezgotówkowa – na czym polega?

Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego Polska Bezgotówkowa to inicjatywa wielu podmiotów, skupionych formalnie w działaniach w ramach Fundacji Polska Bezgotówkowa. Celem programu jest rozszerzenie sieci płatności bezgotówkowych poprzez udostępnienie darmowych terminali płatniczych.

  Przystępujący do programu przedsiębiorcy zobowiązują się do niestosowania opłat surcharge (dodatkowe opłaty dla klientów płacących kartą). Oferta banków i systemów płatności jest bardzo szeroka. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na terminal w ramach akcji Fundacji Polska Bezgotówkowa, otrzymują fakturę na zakup terminala oraz opłaty za użytkowanie. Nie muszą jednak jej opłacać – wydatek ten został za nich opłacony przez Fundację. Powstaje zatem pytanie, jak prawidłowo rozliczyć fakturę za terminal opłaconą przez Polska Bezgotówkowa?   Wydatek na terminal służący do uiszczania płatności może stanowić koszt podatkowy. Służy on bowiem jego działalności, otrzymywaniu zapłaty za sprzedawane towary i usługi, jest udokumentowany fakturą a zakup ten nie znajduje się w katalogu wydatków nie stanowiących kosztu podatkowego (art. 23 ustawy pdof). Przedsiębiorca, który używa terminala do przyjmowania płatności za obrót podlegający opodatkowaniu VATem, ma również prawo do odliczenia podatku wynikającego z faktury.  Odliczenie to przysługuje w części lub w całości, w zależności czy w przedsiębiorstwie występuje wyłącznie obrót opodatkowany czy opodatkowany i zwolniony.

Darmowy terminal – jak go zaksięgować?

Faktura za terminal oraz opłaty za jego używanie są opłacone przez Fundację. Przedsiębiorca nie ponosi ekonomicznego kosztu tego wydatku. Wartość zapłaconej przez inny podmiot faktury stanowi dla niego przychód z nieodpłatnych świadczeń w podatku dochodowym. Przychód z nieodpłatnych świadczeń powstaje w momencie otrzymania nieodpłatnego świadczenia, tj. w dniu uzyskania przysporzenia majątkowego. Zapłata przez Fundację kwoty faktury nie stanowi przychodu w podatku VAT.

Księgowanie faktury za terminal opłaconej przez Polska Bezgotówkowa w przypadku podatkowej KPiR:

  • koszt ogólny – kol. 13 w dacie wystawienia faktury, w kwocie netto u vatowca i kwocie brutto u nievatowca;
  • u vatowca odliczenie wydatku w ewidencji zakupów vat (zgodnie ze wskaźnikiem lub innym obiektywnym kryterium odliczania podatku VAT), w okresie w którym fakturę otrzymano lub w jednym z 2 następnych okresów rozliczeniowych;
  • przychód z nieodpłatnych świadczeń – kol. 8 w kwocie brutto w dacie wystawienia faktury, bowiem należność jest traktowana jako zapłacona w momencie wystawienia faktury.

Księgowanie faktury za terminal opłaconej przez Polska Bezgotówkowa w przypadku ewidencji przychodów:

  • u vatowca odliczenie wydatku w ewidencji zakupów vat (zgodnie ze wskaźnikiem lub innym obiektywnym kryterium odliczania podatku VAT), w okresie w którym fakturę otrzymano lub w jednym z 2 następnych okresów rozliczeniowych;
  • przychód z nieodpłatnych świadczeń – kol. przeznaczona dla przychodów opodatkowanych stawką 3% w kwocie brutto w dacie wystawienia faktury, bowiem należność jest traktowana jako zapłacona w momencie wystawienia faktury.

Znasz limity transakcji gotówkowych? Sprawdź czy możesz zapłacić gotówką czy musisz posłużyć się rachunkiem bankowym!

  Autor: Joanna Pindelska – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI