Blog ifirma.pl

Brak przychodów z działalności rozliczanej na ryczałcie a składka zdrowotna

|
|
2 minut czytania
Jesteś na ryczałcie ewidencjonowanym? Sprawdź, jaką zapłacisz składkę zdrowotną przy braku przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W 2022 roku przedsiębiorcy będą opłacali składkę zdrowotną w różnych wysokościach, w zależności od wybranej metody opodatkowania dochodów/przychodów. Dodatkowo będzie również obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji do ZUS począwszy od rozliczeń za miesiąc styczeń 2022 roku, deklaracja ZUS składana w lutym. Sprawdźmy, jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na ryczałcie, który nie osiągnie przychodów.

W jaki sposób będzie rozliczana składka zdrowotna na ryczałcie w Polskim Ładzie?

Co do zasady kwota składki zdrowotnej będzie zależała od wysokości osiągniętych przychodów w danym roku podatkowym.

Jaką składkę zdrowotną zapłaci przedsiębiorca na ryczałcie, jeżeli nie osiągnie przychodów z działalności?

Brak przychodów w działalności gospodarczej nie należy do rzadkości. W związku z taką sytuacją rodzi się pytanie, jaką składkę zdrowotną powinien zapłacić przedsiębiorca rozliczający ryczałt w Polskim Ładzie? Ustawodawca nie przewidział żadnych przepisów, które by to regulowały. Dlatego w takiej sytuacji należy uznać, że składka zdrowotna:

 1. Powinna być naliczona od podstawy wynoszącej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku – przychody mieszczą się w przedziale do 60.000 zł lub
 2. Powinna być obliczona w oparciu o kwotę przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym, pomniejszoną o kwotę opłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Tak ustaloną miesięczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca będzie stosował przez cały rok kalendarzowy.

Przykład:

Przedsiębiorca w 2021 roku był opodatkowany na ryczałcie i jego roczne przychody po pomniejszeniu o zapłacone składki społeczne wyniosły 200.000 zł. Za miesiąc styczeń i luty 2022 roku nie osiągnął żadnych przychodów. W takiej sytuacji przedsiębiorca może:

 1. Zapłacić składkę zdrowotną w wysokości 324 zł (6.000 zł x 60% x 9%) przy założeniu, że przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2021 roku wyniesie 6.000 zł lub
 2. Zapłacić składkę w wysokości 540 zł (6.000 zł x 100% x 9%) przy takim samym założeniu jak w pkt 1, ponieważ przychody za poprzedni rok podatkowy mieszczą się w przedziale do 300.000 zł a wówczas w podstawie do naliczenia składki zdrowotnej w wysokości 9% znajdzie się przykładowa kwota 6.000 zł.

Przedsiębiorca jeszcze musi pamiętać, że będzie składał do ZUS miesięczne deklaracje ZUS DRA według ustalonego nowego wzoru dokumentu, w której znajdzie deklaracja, co do wysokości składki zdrowotnej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 19 maja 2024 o 20:05
   Paulo1978

   A jeśli działalność założyłem we wrześniu i dochód wyniósł 422zl,a 23.10 miałem wypadek i do końca roku nie pracowałem i mój przychód był zero to muszę łjaka składkę zapłacić?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie