Blog ifirma.pl

Nieruchomości mieszkalne a działalność od 2022 r.- Polski Ład

|
|
3 minut czytania
Posiadasz nieruchomość mieszkalną w działalności? Sprawdź, co zmienia Polski Ład w tym zakresie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nieruchomości mieszkalne bardzo często były do tej pory wynajmowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i można je było amortyzować. Jednak Polski Ład wprowadza znaczące zmiany również w tym obszarze. W dzisiejszej publikacji przybliżymy najważniejsze informacje na ten temat.

Co to są nieruchomości mieszkalne?

Co się kryje pod pojęciem budynku mieszkalnego zostało szczegółowo zdefiniowane w Klasyfikacji Środków Trwałych w podgrupie 11. Jest to dość obszerne objaśnienie, do którego można w każdej chwili zajrzeć. Są to co do zasady nieruchomości z przeznaczeniem na funkcję mieszkalną, a nie użytkową.

Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych

Do końca 2021 roku budynki mieszkalne mogą być amortyzowane na zasadach ogólnych, pod warunkiem, że:

 • zostały ujęte w ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy,
 • stanowią jego własność lub współwłasność.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają takie nieruchomości najczęściej korzystali z możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych, o ile wybrali opodatkowanie w działalności podatkiem liniowym lub według skali podatkowej. Odpisy amortyzacyjne stanowiły znaczący udział w kosztach związanych z najmem nieruchomości. To się jednak zmienia w Polskim Ładzie.

Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych w Polskim Ładzie

Ustawodawca uznał, że na mocy obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym przedsiębiorca nabywa prawo do skorzystania z podwójnych preferencji podatkowych. Po pierwsze może ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów. Po drugie w momencie sprzedaży takiej nieruchomości mieszkalnej może skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej, o ile przeznaczy uzyskane środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Przepisy przejściowe

Zgodnie z przepisami przejściowymi można jeszcze zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2022 roku.

Przykład 1.

Pan Jan kupił nieruchomość mieszkalną w 2021 roku i wprowadził ją do ewidencji środków trwałych w październiku 2021 roku. Nieruchomość jest wynajmowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku jeszcze przez cały 2022 rok pan Jan będzie mógł ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach uzyskania przychodów.

Przykład 2.

Pani Ania zakupi nieruchomość mieszkalną w 2022 roku i będzie ją chciała wynajmować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety w tym przypadku pani Ania nie ujmie już takiej nieruchomości w ewidencji środków trwałych i nie będzie jej mogła amortyzować.

Przykład 3.

Pan Jakub nabył w 2020 roku nieruchomość mieszkalną, którą w części wykorzystuje na prowadzenie działalności gospodarczej. W związku z powyższym nieruchomość w odpowiedniej proporcji została wpisana do ewidencji środków trwałych i od tej części były naliczane odpisy amortyzacyjne w 2020 i 2021 roku. W takim przypadku zgodnie z przepisami pan Jakub będzie ujmował w kosztach odpisy amortyzacyjne jeszcze tylko w 2022 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 17 stycznia 2022 o 22:03
   szagane

   Jak należy postąpić w sytuacji kiedy nieruchomość została kupiona w roku 2021, ale nie ma jeszcze przeniesienia własności aktem notarialnym. Nie została więc wprowadzona do ewidencji środków trwałych.
   Planowane było ponoszenie kosztów związanych z wykończeniem lokalu i zwiększeniem wartości środka trwałego.
   Jak księgować teraz tego rodzaju koszty?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie