Blog ifirma.pl

Zerowy PIT dla emeryta prowadzącego działalność gospodarczą na przykładach

|
|
2 minut czytania
Jesteś emerytem? Sprawdź, kiedy skorzystać z ulgi w Polskim Ładzie dla emeryta.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W Polskim Ładzie wprowadzona została dla emerytów preferencja podatkowa w postaci zwolnienia przychodów z podatku dochodowego przy spełnieniu pewnych ustawowych warunków. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jak to będzie wyglądało w praktyce, jeżeli emeryt będzie prowadził działalność gospodarczą.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto
 

Jakie warunki musi spełniać emeryt, żeby skorzystać z zerowego PIT-u?

Jeżeli emeryt osiągnie wiek uprawniający go do przejścia na emeryturę, a nie skorzysta z tego przywileju, tylko będzie kontynuował działalność zawodową, na przykład prowadził działalność gospodarczą, to nie będzie musiał płacić podatku PIT w pewnych granicach kwotowych.

Jak będzie wyglądało rozliczenie emeryta, który prowadzi działalność gospodarczą?

Poniżej spróbujemy przedstawić na przykładach, w jaki sposób emeryt będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT.

Przykład 1.

Pan Jan nabył uprawnienia emerytalne w 2022 roku, jednak z uwagi na nową ulgę w Polskim Ładzie zdecydował się, że będzie w dalszym ciągu prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową i nie będzie w tym samym czasie pobierał świadczenia emerytalnego. Jeżeli dochody pana Jana za 2022 rok wyniosą 110.000 zł, to nie będzie on musiał zapłacić podatku dochodowego, ponieważ mieści się w limicie 115.528 zł, do którego wysokości obowiązuje zwolnienie.

Przykład 2.

Pani Ania jest emerytką i prowadzi działalność gospodarczą. Postanowiła, że w 2022 roku będzie chciała skorzystać z ulgi PIT-0 dla emeryta i zawiesi pobieranie emerytury. W działalności gospodarczej wybrała opodatkowanie według skali podatkowej.

Jeżeli za 2022 rok dochody pani Ani:

 1. Wyniosą 200.000 zł, to wyliczenie podatku do zapłaty będzie wyglądało następująco:
  • kwota 84.472 zł (200.000 zł – 115.528 zł) będzie opodatkowana 17% stawką podatku dochodowego – 14.360 zł.
 2. Wyniosą 300.000 zł, to do wyliczenia podatku dochodowego będzie brana pod uwagę kwota 184.472 zł (300.000 zł – 115.528 zł), a obliczenie będzie następujące:
  • do kwoty 120.000 zł będzie obliczony podatek według stawki 17% – 20.400 zł,
  • kwota 64.472 zł (184.472 zł – 120.000 zł) trzeba będzie zapłacić podatek 32% – 20.631 zł.

Łączny podatek od dochodów za 2022 rok wyniesie 41.031 zł (20.400 zł + 20.631 zł).

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 21 grudnia 2021 o 17:37
   oil naft

   Czy jeżeli jest się już emerytem można zastosować tego typu rozwiązanie?

  2. 5 lutego 2022 o 07:59
   Kris

   Przykład 2 mówi o Pani Ani, która JEST emerytką. Ale by zastosować tę ulgę należy ZAWIESIĆ emeryturę. Jeżeli emerytura nie zostanie zawieszona to do dochodu należy stosować standardowe rozliczenie czyli do kwoty 120.000 zł będzie obliczony podatek według stawki 17% a powyżej 32%. W rozliczeniu rocznym może się pojawić dopłata lub zwrot ale to zależy od indywidualnej sytuacji emeryta – wysokości jego emerytury, kwalifikowania się do kategorii ulgi dla klasy średniej, wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Nie jest to takie proste do oszacowania w trakcie roku podatkowego zwłaszcza że przepisy Nowego Ładu są jeszcze niestabilbne, zwłaszcza w zakresie ulgi dla klasy średniej dla emerytów.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie