Pomysł na biznes z drukarką 3D

Technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna, a liczba branż, w których można go wykorzystać, wciąż rośnie. Sprawdź, co można wydrukować drukarką 3D, ile kosztuje taka drukarka i czy jest to dobry pomysł na biznes.

Czym jest druk 3D?

Co można wydrukować drukarką 3D? Niemal wszystko: ozdoby, przedmioty codziennego użytku, części zamienne do urządzeń, prototypy produktów, makiety architektoniczne, figurki, a nawet protezy i broń palną. Możliwe jest drukowanie z plastiku, metalu, a nawet szkła.Potencjał jest bardzo duży, a skala wykorzystania druku 3D coraz większa. Możliwości i pomysłów na własny biznes nie brakuje: drukowanie 3D wykorzystuje się w pracowniach jubilerskich, branży kosmetycznej, zabawkarskiej, medycznej, elektronicznej, motoryzacji i meblarstwie, a nawet w sektorze wojskowym i kosmicznym.Komercyjny druk 3D staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Według “Badania rynku druku 3D z Polsce” opracowanego przez firmę Printelize, na polskim rynku druku 3D działają przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa (85,6%) i firmy jednoosobowe (27,8%). Większość z nich prowadzi sprzedaż B2B. Główną branżą, która korzysta z usług druku 3D to architekci, biura konstrukcyjne, firmy z branży wzornictwa.

Pomysł na mały biznes. Ile kosztuje drukarka 3D?

Zestaw części do samodzielnej budowy prostej, domowej drukarki 3D służącej do amatorskich działań można kupić już za ok. 1000 zł, a gotową drukarkę – za 2-3 tys. zł.

Jeśli chcemy założyć własną działalność gospodarczą i zarabiać na druku 3D, to będziemy potrzebowali bardziej profesjonalnego sprzętu. Ceny profesjonalnych drukarek zaczynają się od 8 tys. zł i sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od tego, do czego będziemy je wykorzystywać. Do tego należy doliczyć koszty związane z zakupem części i filamentów (tworzywa), a także oprogramowania.

Pomysł na biznes – drukarka 3D

Możliwości zarabiania na druku przestrzennym jest sporo. To może być zarówno dobry pomysł na biznes w małym mieście, jak i w dużym, a także pomysł na biznes w domu.

Posiadając własną drukarkę 3D, można na przykład:

  • tworzyć personalizowane gadgety, takie jak np. oryginalne, własnoręcznie zaprojektowane przez klientów obudowy na telefon, designerską biżuterię, breloczki i przedmioty codziennego użytku, a nawet miniaturowe figurki klientów,
  • drukować i sprzedawać akcesoria i części zamienne do urządzeń AGD i RTV,
  • sprzedawać tutoriale i gotowe projekty przedmiotów, przygotowane dla początkujących amatorów druku 3D, którzy nie potrafią ich samodzielnie zaprojektować,
  • pomagać firmom we wdrażaniu technologii druku 3D, dostarczając im kompletne narzędzia i szkoląc z obsługi sprzętu oraz przygotowywania projektów,
  • prowadzić bloga tematycznego o druku 3D i podpiąć pod niego programy partnerskie.

Można też prowadzić tradycyjną sprzedaż drukarek, podzespołów i akcesoriów do drukarek 3D lub oprogramowania.

Drukowanie 3D – biznes, który się opłaca?

Choć prognozy są optymistyczne i coraz więcej branż jest zainteresowana korzystaniem z druku 3D, to przed podjęciem decyzji o zakładaniu firmy warto jednak dokładnie przekalkulować, ile pieniędzy będzie się potrzebowało na uruchomienie biznesu i czy znajdzie się wystarczająco klientów.

Według raportu Printelize, ponad połowa firm z branży druku 3D w Polsce świadczy nie więcej niż 10 usług w miesiącu, a średnią wartość zamówienia oszacowano na ok. 1500 zł. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że rozpiętość cenowa w tej branży jest bardzo duża – wszystko zależy od rodzaju i wielkości zamówienia. Wydrukowanie małego przedmiotu (gadgetu) kosztuje ok. 30 zł, trzeba też wziąć pod uwagę czas realizacji usługi, zwłaszcza jeśli planujemy produkcję seryjną. W zależności od drukarki i projektu, wydrukowanie jednego niewielkiego przedmiotu może zająć od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Druk 3D to niewątpliwie ciekawa i rozwijająca się branża, w której własną działalność mogą prowadzić zarówno ci, którzy mają już doświadczenie, jak i nowicjusze. Próg wejścia jest niższy, niż jeszcze kilka lat temu – drukarki potaniały, łatwiej je kupić, pojawia się też coraz więcej kursów i specjalistycznych poradników na temat samego druku. Jeśli więc tylko ma się pomysł, wiedzę i kapitał na strat, to zdecydowanie warto spróbować.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań