Pomysł na biznes z drukarką 3D

Pomysł na biznes z drukarką 3D

Technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna, a liczba branż, w których można go wykorzystać, wciąż rośnie. Sprawdź, co można wydrukować drukarką 3D, ile kosztuje taka drukarka i czy jest to opłacalny biznes.

Czym jest druk 3D?

Co można wydrukować drukarką 3D? Niemal wszystko: ozdoby, przedmioty codziennego użytku, części zamienne do urządzeń, prototypy produktów, makiety architektoniczne, figurki, a nawet protezy i broń palną. Możliwe jest drukowanie z plastiku, metalu, a nawet szkła. Potencjał jest bardzo duży, a skala wykorzystania druku 3D coraz większa. Możliwości i pomysłów na własny biznes nie brakuje: drukowanie 3D wykorzystuje się w pracowniach jubilerskich, branży kosmetycznej, zabawkarskiej, medycznej, elektronicznej, motoryzacji i meblarstwie, a nawet w sektorze wojskowym i kosmicznym. Komercyjny druk 3D staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Według “Badania rynku druku 3D z Polsce” opracowanego przez firmę Printelize, na polskim rynku druku 3D działają przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa (85,6%) i firmy jednoosobowe (27,8%). Większość z nich prowadzi sprzedaż B2B. Główną branżą, która korzysta z usług druku 3D to architekci, biura konstrukcyjne, firmy z branży wzornictwa.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Zestaw części do samodzielnej budowy prostej, domowej drukarki 3D służącej do amatorskich działań można kupić już za ok. 1000 zł, a gotową drukarkę – za 2-3 tys. zł.

Jeśli chcemy założyć własną działalność gospodarczą i zarabiać na druku 3D, to będziemy potrzebowali bardziej profesjonalnego sprzętu. Ceny profesjonalnych drukarek zaczynają się od 8 tys. zł i sięgają kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych, w zależności od tego, do czego będziemy je wykorzystywać. Do tego należy doliczyć koszty związane z zakupem części i filamentów (tworzywa), a także oprogramowania.

Pomysł na biznes – drukarka 3D

Możliwości zarabiania na druku przestrzennym jest sporo. To może być zarówno dobry pomysł na biznes w małym mieście, jak i w dużym, a także pomysł na biznes w domu.

Posiadając własną drukarkę 3D, można na przykład:

 • tworzyć personalizowane gadgety, takie jak np. oryginalne, własnoręcznie zaprojektowane przez klientów obudowy na telefon, designerską biżuterię, breloczki i przedmioty codziennego użytku, a nawet miniaturowe figurki klientów,
 • drukować i sprzedawać akcesoria i części zamienne do urządzeń AGD i RTV,
 • sprzedawać tutoriale i gotowe projekty przedmiotów, przygotowane dla początkujących amatorów druku 3D, którzy nie potrafią ich samodzielnie zaprojektować,
 • pomagać firmom we wdrażaniu technologii druku 3D, dostarczając im kompletne narzędzia i szkoląc z obsługi sprzętu oraz przygotowywania projektów,
 • prowadzić bloga tematycznego o druku 3D i podpiąć pod niego programy partnerskie.

Można też prowadzić tradycyjną sprzedaż drukarek, podzespołów i akcesoriów do drukarek 3D lub oprogramowania.

Drukowanie 3D – biznes, który się opłaca?

Choć prognozy są optymistyczne i coraz więcej branż jest zainteresowana korzystaniem z druku 3D, to przed podjęciem decyzji o zakładaniu firmy warto jednak dokładnie przekalkulować, ile pieniędzy będzie się potrzebowało na uruchomienie biznesu i czy znajdzie się wystarczająco klientów.

Według raportu Printelize, ponad połowa firm z branży druku 3D w Polsce świadczy nie więcej niż 10 usług w miesiącu, a średnią wartość zamówienia oszacowano na ok. 1500 zł. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że rozpiętość cenowa w tej branży jest bardzo duża – wszystko zależy od rodzaju i wielkości zamówienia. Wydrukowanie małego przedmiotu (gadgetu) kosztuje ok. 30 zł, trzeba też wziąć pod uwagę czas realizacji usługi, zwłaszcza jeśli planujemy produkcję seryjną. W zależności od drukarki i projektu, wydrukowanie jednego niewielkiego przedmiotu może zająć od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Druk 3D to niewątpliwie ciekawa i rozwijająca się branża, w której własną działalność mogą prowadzić zarówno ci, którzy mają już doświadczenie, jak i nowicjusze. Próg wejścia jest niższy, niż jeszcze kilka lat temu – drukarki potaniały, łatwiej je kupić, pojawia się też coraz więcej kursów i specjalistycznych poradników na temat samego druku. Jeśli więc tylko ma się pomysł, wiedzę i kapitał na strat, to zdecydowanie warto spróbować.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Drukarka 3D - co można wydrukować?

  Dzięki takiej drukarce można na przykład: tworzyć personalizowane gadżety jak biżuterię, obudowy na telefon i breloczki, akcesoria i części do urządzeń AGD i RTV oraz wiele innych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Wojciech Lipowski

  Zgadzam się, że w PL ten biznes jest coraz bardziej popularny i po prostu bedzie popularny, bo jest takie zapotrzebowanie. Dobra drukarka, dobry sprzęt, dobre filamenty i można pracować w komfortowych warunkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość