Pomysł na biznes: Jak założyć firmę sprzątającą?

Własna firma sprzątająca to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jednak, pomimo konkurencji, miejsca na rynku jest sporo – wciąż bowiem przybywa biurowców, placówek ochrony zdrowia, różnorakich agencji, które z chęcią korzystają z usług sprzątających. Jednocześnie nie brakuje też osób prywatnych, które zlecają wykonanie porządków w domu firmie z zewnątrz. Taki biznes potrafi być więc bardzo dochodowy. Jak założyć własną firmę sprzątającą? Podpowiadamy.

Jak zacząć?

Przed założeniem jakiejkolwiek firmy dobrze jest zrobić rozeznanie na rynku i dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie na dane usługi, a także konkurencję pod kątem cen, opinii i dostępnej oferty. Analizując konkurencję, warto też pamiętać o bardzo powszechnej w tej branży szarej strefie. Gdy już się to zrobi, nie pozostaje nic innego, jak przeanalizować własne możliwości i poszukać niszy – jeśli konkurencja specjalizuje się w sprzątaniu biur, to może dobrze byłoby wówczas postawić na sprzątanie domów i mieszkań?

Wbrew pozorom wariantów jest sporo – od czyszczenia biur i mieszkań po porządkowanie magazynów, sprzątanie lokalów po remontach, opiekę nad grobami i porządkowanie terenów zewnętrznych, na przykład placów, chodników i podjazdów. Przed podjęciem decyzji warto jednak to sobie dokładnie przemyśleć, ponieważ każda z tych opcji wiąże się z zapotrzebowaniem na inną liczbę pracowników, inny rodzaj sprzętu do sprzątania czy też kwalifikacje. Na przykład do mycia okien w wieżowcach potrzebne są uprawnienia alpinistyczne.

Kiedy Twój research przyniesie odpowiedź na pytanie, jaka firma sprzątająca sprawdzi się w Twojej okolicy najlepiej, możesz przystąpić do formalności związanych z jej założeniem.

Zakładanie firmy sprzątającej

Założenie firmy sprzątającej jest bardzo łatwe i nie wymaga zdobywania koncesji i zezwoleń. Wystarczy zarejestrować działalność gospodarczą, czyli:

  1. złożyć wniosek CEIDG-1 w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy,
  2. złożyć formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA w ZUSie,
  3. a także złożyć formularz VAT-R w Urzędzie Skarbowym w przypadku rejestracji do VAT.

Dodatkowo, w przypadku zatrudniania pracowników na umowę o pracę, w ciągu 14 dni od założenia firmy powinno się o tym powiadomić inspektora pracy.

Ponadto siedzibę firmy sprzątającej można umiejscowić we własnym mieszkaniu, gdyż usługi będziemy i tak świadczyć w konkretnych lokalach, a ewentualne spotkania z klientami zwykle odbywają się w ich domach lub firmach.

Właściciele firm sprzątających nie muszą zaopatrywać się w kasy fiskalne, pod warunkiem że wartość świadczonych przez nie usług na rzecz osób prywatnych nie przekroczyła w ciągu roku 20 000 złotych. W przeciwnym wypadku konieczny będzie zakup takiego urządzenia. Jednak jego częściowy koszt (do 90%) jest zwracany przez urząd skarbowy.

Sprawdź, jak założyć własną działalność gospodarczą.

Koszty związane z prowadzeniem działalności

Koszty prowadzenia takiej działalności nie powinny być duże, szczególnie w przypadku firmy jednoosobowej lub zatrudniającej kilku pracowników. Do głównych wydatków związanych z prowadzeniem firmy sprzątającej należą: zakup sprzętów i przyborów do sprzątania, dojazd do klientów, pensje dla pracowników oraz podatki. Warto pamiętać także o przeznaczeniu pewnego budżetu na reklamę, szczególnie na początku działalności. Firma powinna być obecna w sieci, zwłaszcza w social mediach. Warto również pomyśleć o profesjonalnej stronie internetowej.

Jeżeli chodzi o zakup sprzętów, to ich koszt zależy od rodzaju oferowanych usług. Na przykład w przypadku sprzątania biurowców konieczny będzie zakup profesjonalnego odkurzacza czy maszyny piorącej. Ceny odkurzaczy przemysłowych zaczynają się od 1500 zł (choć na początku można skorzystać z wypożyczalni lub kupić sprzęt używany). Wózek do sprzątania to wydatek od 250 zł do nawet 2000 zł. Sprzątając mieszkania, uwzględnić należy też koszt dojazdu do klienta.

Podstawowe artykuły do sprzątania, bez których ani rusz, to: ścierki, szmatki, środki czystości, mopy, rękawiczki gumowe, skrobaczki, szczotki (także do ubikacji), zmiotki, szufelki i gąbki. Dodatkowo warto pomyśleć o odzieży roboczej i dużej torbie, do której będzie można spakować wszystkie przybory.

Firma sprzątająca – pracownicy

Nie ma co ukrywać, że wraz z rozwojem firmy sprzątającej konieczne może okazać się zatrudnienie dodatkowych rąk do pracy. Tymczasem wynagrodzenia dla pracowników to lwia część wydatków, z jaką musi się liczyć przedsiębiorca. Koszty pozwoli w jakimś stopniu zniwelować zatrudnienie osoby studiującej lub niepełnosprawnej.

Firmy sprzątające chętnie angażują też do pracy cudzoziemców. Oczywiście w żadnym biznesie nadrzędnym celem nie powinna być oszczędność za wszelką cenę. Niskie wynagrodzenia mogą zniechęcać do świadczenia usług na wysokim poziomie. Mimo wszystko każda forma zatrudnienia wydaje się lepsza niż działanie w „szarej strefie”, a to, niestety, częsta przypadłość firm sprzątających.

Według portalu wynagrodzenia.pl średnia pensja pracownika sprzątającego to ok. 2105 zł brutto.

Firma sprzątająca – zarobki

Zarobki z takiej działalności gospodarczej jak firma sprzątająca wahają się średnio od 2, 5 do nawet 10 tysięcy złotych w dużym mieście. Dla porównania: cena usługi sprzątania biura o powierzchni do 100 m2 to ok. 90 zł, a mieszkania o powierzchni 40 m2 – ok. 70 zł. Najwięcej zarobić można oczywiście przy współpracy z dużymi firmami, bankami i urzędami. Dla takich firm zlecenie sprzątania firmom sprzątającym zewnętrznym jest bardzo opłacalne. Po pierwsze nie muszą zatrudniać własnych sprzątaczek, a zatem płacić podatków. Po drugie mają możliwość wpisania wydatków związanych z wynajęciem firmy sprzątającej w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

 


Pobierz nasz darmowy e-book o prowadzeniu biznesu:

F jak firma, F jak fajne życie
Przystępny poradnik dla zakładających firmę

3

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK