Ścieżka kariery grafika freelancera – jak nim zostać?

jak zostać grafikiem freelancerem

Freelancing to jedna z form zawodowego zatrudnienia, która daje wykonawcy olbrzymie możliwości. Freelancerem może być każdy, kto ma dość etatowej pracy, nie chce żadnych ograniczeń, ale i posiada dobre zdolności organizacyjne. W tym trybie pracy odnajdą się zwłaszcza osoby kreatywne, takie jak graficy szukający zawodowej elastyczności i swobody twórczej. Zastanawiasz się, jak zostać grafikiem freelancerem? Przedstawiamy ścieżkę kariery, niezbędne umiejętności, narzędzia i serwisy, w których możesz szukać zleceń.

Freelancing to jedna z form zawodowego zatrudnienia, która daje wykonawcy olbrzymie możliwości. Freelancerem może być każdy, kto ma dość etatowej pracy, lubi ją wykonywać z domu (lub poza biurem), nie chce żadnych ograniczeń, ale i posiada dobre zdolności organizacyjne. W tym trybie pracy odnajdą się zwłaszcza osoby kreatywne, takie jak graficy szukający zawodowej elastyczności i swobody twórczej. Zastanawiasz się, jak zostać grafikiem freelancerem? Przedstawiamy ścieżkę kariery, niezbędne umiejętności, narzędzia i serwisy, w których możesz szukać zleceń.

Grafik freelancer – co to za zawód?

Grafikiem freelancerem można nazwać każdą osobę pracującą zdalnie i na własny rachunek (w formie samozatrudnienia lub na podstawie umowy o dzieło, zlecenie itp.), która wykonuje usługi związane z szeroko rozumianą grafiką komputerową, projektowaniem wizualnym czy artystycznym.

To osoby zajmujące się tworzeniem grafiki na strony www, do gier, programów i aplikacji, ale też designem architektonicznym oraz opracowywaniem identyfikacji wizualnej i rebrandingiem. Freelancer grafik najczęściej po prostu projektuje firmowe loga i logotypy oraz layouty (szaty graficzne) do serwisów internetowych.

Niezbędne umiejętności grafika freelancera

Zdolności artystyczne i talent są ważne w karierze grafika, ale wymagają też uzupełnienia innymi umiejętnościami. To przede wszystkim:

  • doskonała organizacja pracy i motywacja do niej w warunkach domowych,
  • umiejętności interpersonalne i komunikacje do rozmów z klientami, którzy bywają trudni,
  • duże poczucie estetyki i smaku w połączeniu z kreatywnością,
  • elastyczność w posługiwaniu się różnymi programami,
  • terminowość i odpowiedzialność w dotrzymywaniu terminów.

Narzędzia do pracy

Aby grafik freelancer mógł wykonywać doskonałe jakościowo projekty, potrzebuje nie tylko powyższych umiejętności i talentu. Niezbędne będą również narzędzia do pracy – programy graficzne i sprzęt, za pomocą którego będzie mógł stworzyć swoje dzieła. To głównie komputery z bardzo dobrym procesorem i kartą graficzną, monitory z dobrą matrycą i odpowiednią przekątną ekranu, specjalne tablety graficzne oraz rysiki.

Absolutnym minimum, bez którego freelancer grafik nawet nie ma co myśleć o karierze, jest znajomość środowisk Corel oraz Adobe i programów z nimi związanych (CorelDraw, PhotoShop). Jeśli myśli się o bardziej zaawansowanych projektach, konieczne będzie poznanie środowisk projektowych 3D.

Grafik freelancer – jak zacząć?

Tak jak w każdym kreatywnym zawodzie, także i tutaj olbrzymie znaczenie ma dobre portfolio. Powinno być rozbudowane i bogate, ale niekoniecznie różnorodne. Wszystko zależy od tego, czy grafik chce specjalizować się w jednej dziedzinie, np. tworząc projekty do gier, czy stawia na uniwersalizm i ogólny rozwój. Obie ścieżki mają swoje wady i zalety, ale obie łączy jedno: konieczność posiadania gotowych prac, którymi można się pochwalić klientom.

Portfolio to niezbędna próbka możliwości grafika, na podstawie których potencjalni zleceniodawcy podejmą decyzję o współpracy. Ciekawym sposobem na budowę portfolio i zdobycie pierwszego zawodowego doświadczenia jest praca w formie wolontariatu – np. stworzenie logo dla lokalnego stowarzyszenia lub organizacji.

▶ Przeczytaj również: Jak wypromować portfolio freelancera?

Gdzie szukać zleceń?

Mając gotowe portfolio można zacząć szukać klientów. Idealne będą do tego internetowe serwisy ze zleceniami jak Oferia, Useme, Freelanceria, ale też serwisy społecznościowe i branżowe oraz funkcjonujące na nich grupy tematyczne. Warto zarejestrować się na forach dla grafików, ponieważ prócz praktycznej wiedzy i wskazówek można znaleźć tam również zlecenia na drobniejsze projekty.

▶ Przeczytaj również:

Ile kosztuje godzina pracy grafika w Polsce?

O pracy grafika freelancera i jego zarobkach powstało wiele mitów wynikających głównie z porównywania tego zawodu do programistów.

Faktycznie dobry specjalista jest w stanie bez problemu utrzymać się z takich zleceń, ale na pytanie, ile zarabia grafik freelancer, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Średnia zarobków waha się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy, a różnica wynika z takich czynników jak: miesięczna liczba zleceń i ich rodzaj, liczba obsługiwanych klientów, forma zlecenia i czas jego wykonania, umiejętności grafika, doświadczenia, aktualnej sytuacji zawodowej.

▶ Nadal masz problem z wyceną swoich prac? Przeczytaj: Freelance. Jak wyceniać swoją pracę?

Zlecenie zleceniu nierówne

Branża graficzna często też opiera się na paradoksach: są projekty, które wykonuje się dosłownie od ręki i kasuje za nie kilka tysięcy, ale są i takie, nad którymi trzeba dłużej przysiąść, a zarobek to ledwie kilkaset złotych.

Najczęściej każdorazowo wycenia się dany projekt na podstawie wymagań klienta i subiektywnej oceny czasu, który jest potrzebny, aby mógł go wykonać grafik freelancer. Jak zacząć to robić poprawnie i bez szkody dla swoich finansów? Najlepiej… podpytać kolegów z branży lub samemu wysłać zapytania ofertowe, aby opracować przynajmniej podstawowe widełki cenowe.

Dalszy rozwój kariery

Każdy chce zarabiać więcej, zwłaszcza wiedząc, ile kosztuje godzina pracy grafika specjalisty z dużym doświadczeniem i portfolio. Aby osiągnąć taki etap kariery trzeba jednak włożyć w to dużo pracy, cierpliwości i stale powiększać swoje kompetencje i umiejętności.

Konieczne mogą okazać się dodatkowe kursy i szkolenia, udział w webinarach, a nawet tematycznych zjazdach i konferencjach (tak, takie też się odbywają!), które zwiększają poziom wiedzy teoretycznej i praktycznej. Często samorozwój oznacza też inwestowanie w coraz lepszy i bardziej zaawansowany sprzęt ułatwiający pracę i dający w niej szersze możliwości.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość