Sprzedaż na Vinted a podatki

sprzedaż na vinted a podatki

Jak działa platforma do sprzedaży ubrań Vinted? Jak sprzedawać i zarabiać na Vinted? Czy sprzedaż na Vinted jest legalna, jak należy się z niej rozliczyć? Po odpowiedzi zapraszamy do artykułu.

Vinted to litewska marka, która z dnia na dzień coraz bardziej zyskuje na popularności. W realizacji idei „zero waste” i  konceptu gospodarki o obiegu zamkniętym stworzyła ona platformę – second-hand dostępną bezpłatnie dla każdego, za której pośrednictwem można sprzedawać, kupować i wymieniać odzież, obuwie oraz akcesoria „z drugiej ręki”. Tym samym stała się nie tylko sposobem na szybki zarobek, ale też okazją na nadanie przedmiotom „drugiego życia” w wyrazie troski o środowisko. Platforma dostępna jest obecnie w wersji desktopowej oraz w formie aplikacji Vinted – korzystać z niej mogą zarówno użytkownicy iOS, jak i Androida. 

Konto na Vinted – pierwsze kroki

 • Krok 1. – jak założyć konto na Vinted? – konto na Vinted założyć można z poziomu strony www lub z poziomu aplikacji mobilnej. Sam proces jest bardzo intuicyjny – wymaga uzupełnienia podstawowych danych, akceptacji regulaminu oraz uwierzytelnienia swojej tożsamości za pośrednictwem adresu e-mail / konta na Facebooku / Apple ID lub konta Google;
 • Krok 2. – jak zbudować zaufanie użytkowników? – pomocne w tym zakresie są uzupełnienie konta o zdjęcie profilowe oraz wypełnienie sekcji „o mnie”. Wraz z kolejno realizowanymi transakcjami swój wizerunek budować będziesz mógł również w oparciu o opinie dotychczasowych klientów.

  Póki jednak stawiasz swoje pierwsze kroki na platformie, o Twojej rzetelności świadczyć będą m.in. dobrej jakości zdjęcia, dostępne w różnych kadrach (najlepiej z metkami) oraz wyczerpujące opisy produktów.

  Jeśli któryś z nich posiada wadę – nie ukrywaj tego. Chęć „podkoloryzowania” rzeczywistości z pewnością prędzej czy później wyjdzie na jaw, przekładając się bezpośrednio na to, jak postrzegają Cię użytkownicy;

 • Krok 3. – jak zwiększyć sprzedaż na Vinted? – platforma udostępnia opcję pozycjonowania ofert oraz zamieszczania ich w sekcji „sugerowanych ofert”, co pozwala wyróżnić się na tle pozostałych sprzedawców.

  Z pewnością zainteresowanie ofertą zwiększy też udzielenie rabatu dla zamówień całych zestawów. Sposobem na przyciągnięcie uwagi użytkowników jest również zaproponowanie niższych cen oznaczonym użytkownikom, których, być może, przekona to do zakupu i kliknięcia opcji „Kup teraz”. 

Jak wysłać paczkę na Vinted?

Jeśli ktoś zdecydował się na skorzystanie z Twojej oferty, masz 5 dni roboczych na wysłanie mu zamówionego produktu.

Załączenie wraz z nim różnego typu „gratisów” i niespodzianek z pewnością zostanie mile odebrane.

Dokonując wyboru sposobu wysyłki, powinieneś kierować się decyzją podjętą przez kupującego – to on ponosi bowiem całkowity koszt dostawy. Może zaś skorzystać z jednej z poniższych opcji dostarczenia towaru:

 • wysyłka wraz z etykietą generowaną przez Vinted – opatrzona nią, odpowiednio zaadresowana przesyłka jest już gotowa do drogi – wystarczy dostarczyć ją do punktu nadań lub placówki pocztowej, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Opcja ta umożliwia śledzenie paczki;
 • wysyłka z Instrukcjami Dostawy Vinted – bez załączonej etykiety; wymaga postępowania w zgodzie z instrukcją dostarczoną przez platformę. Jeśli, jako sprzedawca, pokryłeś koszty wysyłki towaru, otrzymasz jej zwrot wraz z umówioną kwotą należną za realizację zamówienia. Opcja ta również umożliwia śledzenie paczki;
 • wysyłka indywidualna – możliwa do realizacji za pośrednictwem podmiotów 3., niewspółpracujących z platformą. 

Możesz też sam zaproponować sugerowaną opcję wysyłki – ich ograniczona dostępność wpływa jednak na szanse sprzedażowe.

Sprzedaż ubrań na Vinted – wypłata środków 

Jeżeli Twój klient jest zadowolony z przebiegu transakcji, potwierdza to, klikając opcję „Wszystko OK”. Wraz z tą chwilą w przypisanym Ci Portfelu Vinted (który należy w pierwszej kolejności aktywować w kilku prostych krokach) pojawi się określona kwota.

Wybierając opcję „Wypłać na konto bankowe”, dostępną bezpośrednio z poziomu Portfela, możesz przelać pieniądze na swoje konto. Te zaś powinny się tam pojawić do 5 dni roboczych. Minimalna kwota, umożliwiająca dokonanie przelewu wynosi 10 groszy. 

Sprzedaż na Vinted a podatek 

sprzedaż na vinted a podatek

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie rzeczy, dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, stanowi jedno ze źródeł przychodu, o ile nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Oznacza to, iż zbycie rzeczy po upływie pół roku od jej nabycia, w ramach działalności prywatnej nie jest objęte obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego.

O prywatnym charakterze transakcji nie przesądza jednocześnie ilość sprzedanych przedmiotów, ale brak wypełnienia przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy, a więc działalności o charakterze ciągłym, zorganizowanym i prowadzonej w celach zarobkowych.

O ile sprzedaż ma charakter incydentalny i sporadyczny, a same przedmioty nie zostały nabyte w celu ich odsprzedaży, transakcje takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podobnie kwestia wygląda na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, która opodatkowuje jedynie transakcje dokonywane w realizacji prowadzonej działalności gospodarczej. 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak sprzedawać rzeczy na Vinted?

  Aby sprzedawać rzeczy na Vinted, należy założyć darmowe konto, uzupełnić jego dane, odpowiednio przedstawić swoje produkty i sfinalizować transakcję.

 2. 🔸Czy sprzedaż na Vinted jest legalna?

  Sprzedaż na Vinted jest legalna - kwestia zaś opodatkowania podatkami dochodowymi i podatkiem VAT zależy od charakteru danej sprzedaży - ta dokonywana w zakresie działalności prywatnej nie jest objęta obowiązkiem podatkowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość