Sprzedaż na vinted - omówione zagadnienia:
Vinted to litewska marka, która z dnia na dzień coraz bardziej zyskuje na popularności. W realizacji idei „zero waste” i konceptu gospodarki o obiegu zamkniętym stworzyła ona platformę – second-hand dostępną bezpłatnie dla każdego, za której pośrednictwem można sprzedawać, kupować i wymieniać odzież, obuwie oraz akcesoria „z drugiej ręki”. Tym samym stała się nie tylko sposobem na szybki zarobek, ale też okazją na nadanie przedmiotom „drugiego życia” w wyrazie troski o środowisko. Platforma dostępna jest obecnie w wersji desktopowej oraz w formie aplikacji Vinted – korzystać z niej mogą zarówno użytkownicy iOS, jak i Androida.
Konto na Vinted – pierwsze kroki
- Krok 1. – jak założyć konto na Vinted? – konto na Vinted założyć można z poziomu strony www lub z poziomu aplikacji mobilnej. Sam proces jest bardzo intuicyjny – wymaga uzupełnienia podstawowych danych, akceptacji regulaminu oraz uwierzytelnienia swojej tożsamości za pośrednictwem adresu e-mail / konta na Facebooku / Apple ID lub konta Google;
Krok 2. – jak zbudować zaufanie użytkowników? – pomocne w tym zakresie są uzupełnienie konta o zdjęcie profilowe oraz wypełnienie sekcji „o mnie”. Wraz z kolejno realizowanymi transakcjami swój wizerunek budować będziesz mógł również w oparciu o opinie dotychczasowych klientów.
Póki jednak stawiasz swoje pierwsze kroki na platformie, o Twojej rzetelności świadczyć będą m.in. dobrej jakości zdjęcia, dostępne w różnych kadrach (najlepiej z metkami) oraz wyczerpujące opisy produktów.
Jeśli któryś z nich posiada wadę – nie ukrywaj tego. Chęć „podkoloryzowania” rzeczywistości z pewnością prędzej czy później wyjdzie na jaw, przekładając się bezpośrednio na to, jak postrzegają Cię użytkownicy;
Krok 3. – jak zwiększyć sprzedaż na Vinted? – platforma udostępnia opcję pozycjonowania ofert oraz zamieszczania ich w sekcji „sugerowanych ofert”, co pozwala wyróżnić się na tle pozostałych sprzedawców.
Z pewnością zainteresowanie ofertą zwiększy też udzielenie rabatu dla zamówień całych zestawów. Sposobem na przyciągnięcie uwagi użytkowników jest również zaproponowanie niższych cen oznaczonym użytkownikom, których, być może, przekona to do zakupu i kliknięcia opcji „Kup teraz”.
Jak wysłać paczkę na Vinted?
Jeśli ktoś zdecydował się na skorzystanie z Twojej oferty, masz 5 dni roboczych na wysłanie mu zamówionego produktu.
Załączenie wraz z nim różnego typu „gratisów” i niespodzianek z pewnością zostanie mile odebrane.
Dokonując wyboru sposobu wysyłki, powinieneś kierować się decyzją podjętą przez kupującego – to on ponosi bowiem całkowity koszt dostawy. Może zaś skorzystać z jednej z poniższych opcji dostarczenia towaru:
- wysyłka wraz z etykietą generowaną przez Vinted – opatrzona nią, odpowiednio zaadresowana przesyłka jest już gotowa do drogi – wystarczy dostarczyć ją do punktu nadań lub placówki pocztowej, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Opcja ta umożliwia śledzenie paczki;
- wysyłka z Instrukcjami Dostawy Vinted – bez załączonej etykiety; wymaga postępowania w zgodzie z instrukcją dostarczoną przez platformę. Jeśli, jako sprzedawca, pokryłeś koszty wysyłki towaru, otrzymasz jej zwrot wraz z umówioną kwotą należną za realizację zamówienia. Opcja ta również umożliwia śledzenie paczki;
- wysyłka indywidualna – możliwa do realizacji za pośrednictwem podmiotów 3., niewspółpracujących z platformą.
Możesz też sam zaproponować sugerowaną opcję wysyłki – ich ograniczona dostępność wpływa jednak na szanse sprzedażowe.
Sprzedaż ubrań na Vinted – wypłata środków
Jeżeli Twój klient jest zadowolony z przebiegu transakcji, potwierdza to, klikając opcję „Wszystko OK”. Wraz z tą chwilą w przypisanym Ci Portfelu Vinted (który należy w pierwszej kolejności aktywować w kilku prostych krokach) pojawi się określona kwota.
Wybierając opcję „Wypłać na konto bankowe”, dostępną bezpośrednio z poziomu Portfela, możesz przelać pieniądze na swoje konto. Te zaś powinny się tam pojawić do 5 dni roboczych. Minimalna kwota, umożliwiająca dokonanie przelewu wynosi 10 groszy.
Sprzedaż na Vinted a podatek
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpłatne zbycie rzeczy, dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, stanowi jedno ze źródeł przychodu, o ile nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Oznacza to, iż zbycie rzeczy po upływie pół roku od jej nabycia, w ramach działalności prywatnej nie jest objęte obowiązkiem uiszczania podatku dochodowego.
O prywatnym charakterze transakcji nie przesądza jednocześnie ilość sprzedanych przedmiotów, ale brak wypełnienia przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy, a więc działalności o charakterze ciągłym, zorganizowanym i prowadzonej w celach zarobkowych.
O ile sprzedaż ma charakter incydentalny i sporadyczny, a same przedmioty nie zostały nabyte w celu ich odsprzedaży, transakcje takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podobnie kwestia wygląda na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, która opodatkowuje jedynie transakcje dokonywane w realizacji prowadzonej działalności gospodarczej.
Najważniejsze pytania
-
🔸Jak sprzedawać rzeczy na Vinted?
Aby sprzedawać rzeczy na Vinted, należy założyć darmowe konto, uzupełnić jego dane, odpowiednio przedstawić swoje produkty i sfinalizować transakcję.
-
🔸Czy sprzedaż na Vinted jest legalna?
Sprzedaż na Vinted jest legalna - kwestia zaś opodatkowania podatkami dochodowymi i podatkiem VAT zależy od charakteru danej sprzedaży - ta dokonywana w zakresie działalności prywatnej nie jest objęta obowiązkiem podatkowym.
Podziel się z innymi: