Księgowość dla nieksięgowych – prosta księgowość online

Małe firmy zazwyczaj nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Zamiast tego mogą prowadzić tzw. małą księgowość, czyli księgowość uproszczoną. Co więcej, mogą ją prowadzić samodzielnie. Choć samodzielne prowadzenie księgowości może wydawać się skomplikowane, z dobrym programem księgowym staje się to łatwe i wygodne, nawet dla początkujących.

Księgowość dla początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie księgowości w małej firmie polega przede wszystkim na wystawianiu faktur i rachunków, księgowaniu dokumentów – prowadzeniu ewidencji – oraz generowaniu deklaracji podatkowych i deklaracji do ZUS.

Podczas rejestracji firmy na druku CEIDG-1 przedsiębiorca wskazuje, w jakiej formie będzie opłacać podatek (na zasadach ogólnych, liniowo, jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową) i zaznacza rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej.

W zależności od wyboru formy opodatkowania, może rozliczać się z urzędem skarbowym przy pomocy Ewidencji przychodów (ryczałt) lub Księgi Przychodów i Rozchodów (skala podatkowa, podatek liniowy).

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych w ciągu roku oraz wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jest to najprostszy sposób rozliczenia przeznaczony dla niewielkich zakładów usługowych, wytwórczo-usługowych i handlowych.

Przeczytaj: Ryczałt czy KPiR?

Poza Książką Przychodów i Rozchodów lub Ewidencją ryczałtu, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia dodatkowych ewidencji, np.:

  • wyposażenia
  • środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • przebiegu pojazdu (w przypadku wykorzystywania prywatnego samochodu w firmie)
  • sprzedaży (jeśli nie rejestruje obrotu za pomocą kasy fiskalnej)

Firma zarejestrowana do VAT musi dodatkowo prowadzić rejestr VAT i składać w urzędzie deklaracje VAT.

Sprawdź: Czy muszę rejestrować się do VAT?

Wszystkie ewidencje i dokumenty należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy.

Prosty program księgowy dla małej firmy

Przedsiębiorcy mogą zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu online albo prowadzić ją samodzielnie, przy pomocy specjalnego programu księgowego. To bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie, korzystne szczególnie dla małych firm, którym zależy na ograniczeniu kosztów działalności.

Księgowość internetowa ifirma.pl to prosty program do prowadzenia księgowości, dzięki któremu przedsiębiorca może łatwo i wygodnie zarządzać wszystkimi procesami księgowymi i rozliczeniowymi w firmie. W ramach aplikacji przedsiębiorca wystawia faktury i rachunki oraz księguje dokumenty otrzymane od kontrahenta. Na ich podstawie generowana jest Książka Przychodów i Rozchodów lub Ewidencja przychodów. Oprócz automatycznego uzupełniania ewidencji, program umożliwia generowanie i wysyłanie e-deklaracji do urzędu skarbowego i ZUSu bez wychodzenia z domu. Aplikacja jest też gotowa do współpracy z popularnymi platformami e-commerce i Allegro.

Użytkownicy ifirma.pl mogą w jednym miejscu:

  • prowadzić swoją księgowość,
  • przechowywać dokumentację firmową,
  • korzystać z modułu kadrowo-płacowego, CRM i magazynu,
  • wystawiać nielimitowaną liczbę faktur.

Program jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze. Z obsługą serwisu poradzi sobie osoba, która nie miała wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. Aplikacja automatycznie księguje dokumenty i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę oraz przypomina mu o terminach płatności. W razie wątpliwości można korzystać ze wsparcia księgowych przez telefon, maila i czat internetowy, a także zamówić weryfikację prowadzonej dokumentacji.

W przypadku księgowości internetowej ifirma.pl, miesięczny abonament wynosi 45 zł (lub 37,5 zł – przy płatności za 6 miesięcy). Założenie konta i pierwsze 3 miesiące korzystania z serwisu są darmowe. Po tym czasie przedsiębiorca może wykupić abonament lub pozostać przy darmowym programie do faktur.


Wypróbuj księgowość internetową ifirma.pl
Załóż darmowe konto

Dołącz do grona zadowolonych klientów


Podobne tematy:
Księgowość online dla małych firm

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK