Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie

księgowość dla sklepów online

Samodzielne prowadzenie księgowości nie musi być skomplikowane. Nie trzeba do tego certyfikatu księgowego. Wystarczy dobry program księgowy, podstawy księgowości i ogólna wiedza, jak prowadzić firmę.

Samodzielne prowadzenie księgowości nie musi być skomplikowane. Nie trzeba do tego certyfikatu księgowego. Wystarczy dobry program księgowy, podstawy księgowości i ogólna wiedza, jak prowadzić firmę. Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie może być dobrym rozwiązaniem szczególnie dla freelancerów, a także dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze co miesiąc wykonują podobne operacje i nie zatrudniają wielu pracowników.

Prowadzenie księgowości samemu – wstępne formalności

Podczas zakładania działalności gospodarczej na formularzu rejestracyjnym CEIDG-1 należy wskazać adres, pod którym będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa firmy, a także dane podmiotu prowadzącego tę dokumentację.

Początkujący przedsiębiorca, który chce prowadzić księgowość samodzielnie, może zostawić te pola na formularzu puste lub uzupełnić je danymi swojej firmy. Jeśli dotychczas prowadzeniem księgowości firmy zajmowało się biuro rachunkowe, i to jego dane znajdują się na formularzu, konieczna będzie aktualizacja wpisu do CEIDG. Przedsiębiorca powinien jej dokonać w terminie 7 dni od nastąpienia zmiany. Aktualizacja wpisu jest bezpłatna.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie

Jak prowadzić księgowość w małej firmie? Obowiązki przedsiębiorcy

Do typowych obowiązków księgowych w małej firmie należy przede wszystkim prowadzenie książki przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów (w zależności od wybranej formy opodatkowania), a także bieżące rozliczenia podatkowe.

Książka przychodów i rozchodów to nieskomplikowana i wymagająca stosunkowo niewiele czasu ewidencja, w której – na podstawie dowodów księgowych, czyli przede wszystkim faktur i rachunków – księguje się sprzedaż i firmowe wydatki. Na podstawie prowadzonej KPiR wyliczany jest podatek dochodowy.

Natomiast w ewidencji przychodów (ryczałt ewidencjonowany) – jak sama nazwa wskazuje – księguje się przychody.

Przedsiębiorcy prowadzący księgowość w małej firmie są też m.in. zobligowani do prowadzenia:

  • rejestrów VAT (jeśli są zarejestrowani do VAT),
  • ewidencji przebiegu pojazdu (jeśli wykorzystują prywatny samochód w firmie),
  • ewidencji wyposażenia (obejmuje wyposażenie o wartości powyżej 1,5 tys. zł),
  • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych(obejmuje zakupy o wartości 3,5 tys. złotych),
  • oraz wypełniania i składania deklaracji podatkowych.

Należy też pamiętać o obowiązku przechowywania firmowych dokumentów. Dokumenty podatkowe należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie

Program do prowadzenia księgowości

Dużym ułatwieniem w samodzielnym prowadzeniu księgowości jest korzystanie z programu księgowego.

Korzystanie z programu do księgowości to nic trudnego. W ifirma.pl rola przedsiębiorcy sprowadza się do wystawiania i wprowadzania dokumentów księgowych – na ich podstawie prowadzone są księgi i ewidencje, wyliczane są zobowiązania podatkowe i generowane deklaracje, które potem należy wysłać do urzędu.

JPK, GTU, MPP – nie musisz znać przepisów. Wystarczy, że podatnik poda podstawowe dane, a program w jego imieniu spełni obowiązki sprawozdawcze wobec urzędu skarbowego:

  • sporządzi i wyśle odpowiednie JPK_VAT – zawsze aktualną wersję honorowaną przez Ministerstwo Finansów,
  • uwzględni kod GTU w pliku, który trzeba wysłać do urzędu – wystarczy podać podstawowe dane, a system będzie pamiętał o kodzie w pliku JPK. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca wpisze określone informacje “na sztywno”, czyli odpowiednio skonfiguruje system, nie będzie musiał wpisywać kodu GTU za każdym razem, gdy wprowadza fakturę.
  • dokona odpowiednich oznaczeń na dokumentach, np. MPP – w sytuacji, kiedy takie oznaczenia są obowiązkowym elementem na fakturze. I co bardzo ważne, system w zdecydowanej większości przypadków dokonuje tych oznaczeń automatycznie, z minimalnym lub zerowym udziałem przedsiębiorcy. Ponadto program pilnuje limitu wysokości przychodu, powyżej którego podatnik jest zobowiązany do stosowania split payment.

System automatycznie księguje dokumenty, eliminując możliwość popełnienia błędu.

Z obsługą księgowości internetowejifirma.pl poradzi sobie każda osoba, nawet taka, która nie miała nigdy wcześniej nic wspólnego z księgowaniem. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy ekspertów księgowych oraz poradników, instrukcji, filmów i FAQ, a także zamówić darmową weryfikację prowadzonej dokumentacji.

Program do faktur – Darmowe konto Samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie

Ponieważ program jest na bieżąco aktualizowany, tak, aby był zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca nie musi ślęczeć nad kodeksami i nowelizacjami ustaw. Zamiast tego może spokojnie zająć się prowadzeniem biznesu – bez potrzeby płacenia za biuro rachunkowe.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.