Ulga na start – najczęstsze pytania i odpowiedzi

„Ulga na start” została uchwalona w ramach ustawy Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą obecnie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Jest to jedna z pięciu ustaw wchodzących w skład pakietu „Konstytucja Biznesu”. Nowe rozwiązanie budzi sporo emocji, a także wątpliwości. Oto 4 najczęstsze pytania przedsiębiorców o „ulgę na start”.

1. Czy ta ulga oznacza, że przez pół roku w ogóle nie trzeba będzie płacić ZUS-u?

Nie. „Ulga na start” zakłada 6-miesięczne zwolnienie jedynie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Początkujący przedsiębiorcy nadal będą musieli opłacać składkę zdrowotną, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł miesięcznie. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6

Przypomnijmy, że mały ZUS w 2018 r. wynosi 504,66 zł lub 520,10 zł, w zależności od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się na opłacanie dodatkowej (nieobowiązkowej) składki na ubezpieczenie chorobowe. Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.166,85 zł lub 1.232,16 zł.

Sprawdź: Składka zdrowotna a składka chorobowa – czym się różnią? Po 6 miesiącach „ulgi na start” przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej ulgi i przez dwa lata opłacać ZUS na preferencyjnych warunkach – czyli tzw. mały ZUS.

2. Pracuję na etacie, ale chcę założyć działalność i świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy w ramach samozatrudnienia. Czy mogę skorzystać z ulgi?

To zależy. „Ulga na start” nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy w ramach działalności zamierzają świadczyć dla byłego pracodawcy takie same usługi, jakie świadczyli w danym lub w poprzednim roku podatkowym, gdy byli zatrudnieni na umowę o pracę.

Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakres zakres świadczonych usług na rzecz byłego pracodawcy będzie inny. Przechodząc na samozatrudnienie warto więc zwrócić uwagę na zapisy w umowie i fakturach oraz na kody PKD.

Zobacz: Samozatrudnienie a etat – wady i zalety

3. Prowadzę działalność od lutego 2018 r. Czy będę mógł korzystać z ulgi?

Nie. Proponowane rozwiązanie ma wejść w życie w pierwszej połowie 2018 r. (dokładny termin nie jest jednak jeszcze znany), a „Ulga na start” nie dotyczy osób, które założyły działalność wcześniej.

Program do faktur – Darmowe konto arrow6

4. Czy jeśli nie będę płacić ZUS, to nie będę mógł korzystać z ubezpieczeń społecznych?

Tak. W ramach „ulgi na start” początkujący przedsiębiorcy przez okres 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności nie będą mieli obowiązku zgłaszania się do ZUS i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Co za tym idzie, nie będą mogli iść na zwolnienie lekarskie, gdy zachorują, ani odprowadzać kapitału na emeryturę. Ponieważ jednak „ulga na start” nie obejmuje zwolnienia z opłacania obowiązkowej składki zdrowotnej, początkujący przedsiębiorcy będą mogli korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ. „Ulga na start” nie jest oczywiście obowiązkowa. Przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, dobrowolnie zgłaszając się do ubezpieczeń społecznych.
Prowadzenie firmy na etacie, czyli sposób na mniejszy ZUS. Kliknij i dowiedz się więcej!
 
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI