Ulga na start – najczęstsze pytania i odpowiedzi

JPK VAT

Tzw. „ulga na start” to półroczne zwolnienie z ZUS dla nowych firm. W ten sposób rząd chce ułatwić podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczych w Polsce. Zwolnienie z ZUS-u to ogromna oszczędność dla początkujących przedsiębiorców, jednak nowe przepisy mają też kilka haczyków. Sprawdź jakie.

„Ulga na start” została uchwalona w ramach ustawy Prawo przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą obecnie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Jest to jedna z pięciu ustaw wchodzących w skład pakietu „Konstytucja Biznesu”. Nowe rozwiązanie budzi sporo emocji, a także wątpliwości. Oto 4 najczęstsze pytania przedsiębiorców o „ulgę na start”.

1. Czy ta ulga oznacza, że przez pół roku w ogóle nie trzeba będzie płacić ZUS-u?

Nie. „Ulga na start” zakłada 6-miesięczne zwolnienie jedynie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Początkujący przedsiębiorcy nadal będą musieli opłacać składkę zdrowotną, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że mały ZUS w 2018 r. wynosi 504,66 zł lub 520,10 zł, w zależności od tego, czy przedsiębiorca zdecyduje się na opłacanie dodatkowej (nieobowiązkowej) składki na ubezpieczenie chorobowe. Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.166,85 zł lub 1.232,16 zł.

Sprawdź: Składka zdrowotna a składka chorobowa – czym się różnią?

Po 6 miesiącach „ulgi na start” przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z kolejnej ulgi i przez dwa lata opłacać ZUS na preferencyjnych warunkach – czyli tzw. mały ZUS.

2. Pracuję na etacie, ale chcę założyć działalność i świadczyć usługi dla obecnego pracodawcy w ramach samozatrudnienia. Czy mogę skorzystać z ulgi?

To zależy. „Ulga na start” nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy w ramach działalności zamierzają świadczyć dla byłego pracodawcy takie same usługi, jakie świadczyli w danym lub w poprzednim roku podatkowym, gdy byli zatrudnieni na umowę o pracę.

Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na którego rzecz przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakres świadczonych usług na rzecz byłego pracodawcy będzie inny. Przechodząc na samozatrudnienie warto więc zwrócić uwagę na zapisy w umowie i fakturach oraz na kody PKD.

Zobacz: Samozatrudnienie a etat – wady i zalety

3. Prowadzę działalność od lutego 2018 r. Czy będę mógł korzystać z ulgi?

Nie. Proponowane rozwiązanie ma wejść w życie w pierwszej połowie 2018 r. (dokładny termin nie jest jednak jeszcze znany), a „Ulga na start” nie dotyczy osób, które założyły działalność wcześniej.

4. Czy jeśli nie będę płacić ZUS, to nie będę mógł korzystać z ubezpieczeń społecznych?

Tak. W ramach „ulgi na start” początkujący przedsiębiorcy przez okres 6 pierwszych miesięcy prowadzenia działalności nie będą mieli obowiązku zgłaszania się do ZUS i opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Co za tym idzie, nie będą mogli iść na zwolnienie lekarskie, gdy zachorują, ani odprowadzać kapitału na emeryturę.

Ponieważ jednak „ulga na start” nie obejmuje zwolnienia z opłacania obowiązkowej składki zdrowotnej, początkujący przedsiębiorcy będą mogli korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ.

„Ulga na start” nie jest oczywiście obowiązkowa. Przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, dobrowolnie zgłaszając się do ubezpieczeń społecznych.

Prowadzenie firmy na etacie, czyli sposób na mniejszy ZUS. Kliknij i dowiedz się więcej!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. poel

    Witam, a co w przypadku świadczenia takich samych usług ale na rzecz innej firmy byłego pracodawny?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.