Wirtualne biuro – czy warto w nie zainwestować?

Gdy nie chcemy rejestrować siedziby firmy pod swoim adresem zameldowania, a wynajem lokalu jest dla nas zbyt dużym wydatkiem, wówczas warto pomyśleć o e-biurze.

 

Co to jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro to istniejąca firma, która udostępnia innym firmom przestrzeń niezbędną do prowadzenia działalności. Przedsiębiorca może zatem zarejestrować swoją działalność pod jej adresem, korzystać z tamtejszej skrzynki pocztowej, a także (często za dodatkową opłatą) zlecić jej obsługę telefoniczną i e-mailową, albo wynająć stanowisko komputerowe, pokój do pracy czy profesjonalną salę konferencyjną – na przykład przy okazji spotkania z klientem. Nierzadko na kilkunastu metrach kwadratowych takiego e-biura zarejestrowanych jest kilkadziesiąt firm.

 

Zanim się zdecydujesz

Przedsiębiorcy decydujący się na wynajem e-biura muszą dostosować się do tego, że jest ono czynne w określonych godzinach, i że zazwyczaj należy wcześniej zapowiedzieć tam swoją wizytę, jeśli na przykład chce się samemu odebrać pocztę, sprawdzić dokumenty albo spotkać się z klientem. Większość biur wysyła firmie odebraną pocztę raz w tygodniu i odsyła jej określoną ilość faksów miesięcznie (np. do 10 faksów) bądź odbiera określoną ilość telefonów (np. do 80 minut rozmów łącznie w ciągu miesiąca), w zależności od rodzaju wykupionego abonamentu. Z tego powodu warto wcześniej sprawdzić oferty konkurencyjnych biur i dokładnie wczytać się w umowę przed jej podpisaniem.

Równie ważne jest zweryfikowanie tego, czy firma posiada prawo własności do oferowanego lokalu, czy zatrudnia wykwalifikowany personel oraz w jaki sposób będzie przechowywać dokumenty przedsiębiorstwa.

 

Zalety wirtualnego biura

Firma decydująca się na tę opcję oszczędza na wynajmie powierzchni biurowej, rachunkach za media, zakupie wyposażenia do biura i zatrudnianiu pracowników do obsługi takiego biura. Miesięczny abonament za taką usługę może wynosić zaledwie 45 zł netto przy płatności za rok z góry, więc korzystając z e-biura można zaoszczędzić nawet do 2 tysięcy zł miesięcznie. Jest to bardzo korzystne w sytuacji, gdy przedsiębiorca dopiero zakłada firmę i chce zminimalizować początkowe wydatki, albo chce otworzyć kolejną placówkę, tym razem w innej lokalizacji, i nie stać go na nowy lokal. Poza oszczędnością pieniędzy przedsiębiorca zaoszczędza też czas. E-biuro uwalnia go bowiem od konieczności zajmowania się korespondencją, a przede wszystkim od odbierania listów i przesyłek poleconych.

Wirtualne biuro umożliwia również uzyskanie prestiżowego adresu (na przykład w samym centrum Warszawy albo w modnym wieżowcu), który można potem umieścić na stronie internetowej, firmowych dokumentach, pieczątkach czy wizytówkach.

 

Wirtualne biuro a kontrola skarbowa

Ponieważ usługi wirtualnych biur zyskują ostatnimi czasy na popularności wśród przedsiębiorców z branży paliwowej, finansowej i złomowej – których rozliczenia finansowe budzą niekiedy wątpliwości fiskusa – obecnie urzędy nieco częściej niż zwykle decydują się na przeprowadzenie tam kontroli. Zdarza się, że wówczas odmawiają firmom rejestracji jako podatnik VAT i nadania NIP, zwracając uwagę na małą powierzchnię biura i sposób przechowywania dokumentów. Rodzi to wątpliwości i problemy również u przedsiębiorców z innych branż.

Posiadanie siedziby w wirtualnym biurze nie rzutuje jednak w negatywny sposób na przechodzenie kontroli skarbowej pod względem poprawności dokumentów księgowych.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK