Blog ifirma.pl

PPK a koszty pracodawcy

|
Zastanawiasz się, jakie koszty ponosi pracodawca w związku z wprowadzeniem PPK? W tym artykule odpowiemy na nurtujące cię pytania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. Jest to forma oszczędzania z myślą o emeryturze, z przeznaczeniem na wypłatę po ukończeniu 60 roku życia. Do prowadzenia PPK zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nawet 1 pracownika. Zasady funkcjonowania PPK są dosyć sformalizowane, ale nie o tym będziemy dzisiaj pisać. W publikacji odpowiemy na pytanie, jakie koszty ponosi pracodawca w związku z wprowadzeniem PPK.

W jaki sposób jest finansowane PPK?

Oszczędności gromadzone w ramach programu PPK są współfinansowane przez:

  • państwo,
  • pracodawcę,
  • uczestnika.

Więcej informacji o wdrożeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Wpłaty na PPK w części pracodawcy

Wpłaty na PPK w części pracodawcy wynoszą obowiązkowo 1,5% wynagrodzenia brutto i dobrowolnie do 2,5% wynagrodzenia. Wydatki poniesione przez pracodawcę stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów. Dofinansowanie pracodawcy nie stanowi podstawy do naliczania składek na ZUS. Wpłaty dokonywane do PPK w części finansowanej przez pracodawcę stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostaną odprowadzone w terminie określonym w ustawie.

Kiedy wpłaty do PPK można zaliczyć do kosztów?

Wpłaty do PPK zgodnie z ustawą są dokonywane w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.

Przykład 1

Firma pana Jana Kowalskiego zatrudnia 5 pracowników, którzy przystąpili do programu PPK. Za miesiąc kwiecień 2021 r. pan Jan dokonał wypłaty wynagrodzenia 10 maja 2021 r. W takim przypadku na dokonanie wpłaty do PPK pan Jan ma termin do 15 czerwca 2021 r. Jeżeli wpłata do PPK będzie terminowa, to wówczas pan Jan może ją zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów miesiąca kwietnia 2021 r.

Jeżeli wpłata do PPK będzie dokonana po upływie terminu ustawowego, to w takim przypadku będzie ona stanowiła koszty uzyskania w momencie zapłaty.

Wypłata wynagrodzeń z tytułu umowy zlecenie a koszty w PPK

Uczestnikami programu PPK mogą być zarówno osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i umowy zlecenie lub innej umowy, do której mają zastosowanie przepisy ustawy Kodeks cywilny. Z uwagi na wątpliwości kiedy będzie możliwe ujęcie w kosztach podatkowych wpłat do PPK osób zatrudnionych na podstawie art. 13 ustawy o PIT skierowano zapytanie do Ministra Finansów w tej sprawie.

W odpowiedzi Jan Sarnowski poinformował, że w przypadku wypłat dokonanych w związku z zatrudnianiem osób m.in. na umowę zlecenie i odprowadzaniu wpłat do PPK zasada ujmowania w kosztach uzyskania przychodów jest następująca. Taka wpłata stanowi koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym następuje wypłata wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający, pod warunkiem odprowadzenia wpłat do PPK w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone.

Przykład 2

Pani Ania zatrudnia osoby na umowę zlecenie, które są uczestnikami programu PPK. Wypłata z tytułu zawartej umowy w miesiącu kwietniu 2021 r. została dokonana 4 maja 2021 r. Termin na odprowadzenie wpłat do PPK upływa 15 czerwca 2021 r. Jeżeli PPK zostanie wpłacone w terminie może stanowić koszty podatkowe pani Ani w miesiącu maju 2021 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie