Blog ifirma.pl

Praca zmianowa – czy ciągłe zatrudnienie pracownika w porze nocnej jest dopuszczalne?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy ciągłe zatrudnianie pracownika w porze nocnej jest właściwe? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele zakładów pracy zatrudnia pracowników w różnych systemach czasu pracy. Uzależnione to jest przede wszystkim od profilu prowadzonej działalności gospodarczej i organizacji czasu pracy. Mówi się wówczas, że mamy do czynienia z pracą zmianową. W dzisiejszej publikacji odniesiemy się do kwestii ciągłego zatrudnienia pracownika w porze nocnej, czy jest dopuszczalne przez przepisy prawa.

Praca zmianowa – definicja

Czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Pracodawcy mogą stosować różne systemy czasu pracy, przykładowo:

 • podstawowy system czasu pracy – dobowy wymiar 8 godzin pracy i 40 godzin tygodniowo,
 • równoważny czas pracy – dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12, 16 lub 24 godzin,
 • przerywany czas pracy – przerwa w dobowym czasie pracy, nie dłuższa niż 5 godzin,
 • zadaniowy czas pracy – pracownik sam decyduje o swoim rozkładzie czasu pracy,
 • praca w ruchu ciągłym – wydłużenie tygodniowego czasu pracy do 43 godzin,
 • weekendowy czas pracy – świadczenie pracy w piątki, soboty, niedziele i święta.

Pracodawca w ramach systemu czasu pracy może wprowadzić pracę zmianową z różnym rozkładem czasu pracy. Definicja pracy zmianowej znalazła się w ustawie Kodeks pracy.

Rozkład czasu pracy powinien wynikać z przepisów zakładowych obowiązujących w danej firmie a jeżeli nie ma obowiązku tworzenia takich przepisów, to np. z umowy o pracę.
Praca zmianowa może odbywać się w następującym systemie:

Systemy pracy zmianowej
Ciągły
Półciągły
Nieciągły
24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu
Trzy zmiany z przerwą weekendową, przykładowo praca od 6.00-14.00, od 14.00-22.00, od 22.00 do 6.00, wolne soboty i niedziele
Dwie zmiany z przerwą w porze nocnej i weekendową, przykładowo praca od 6.00-14.00 i od 14.00-22.00, wolne soboty i niedziele

Praca w porze nocnej

Zgodnie z przepisami praca w porze nocnej obejmuje pracę w godzinach od 21.00 do 7.00 rano. Pracodawca może ustalić pracę w porze nocnej przykładowo w godzinach: od 21.00 do 5.00, od 22.00 do 6.00 lub od 23.00 do 7.00. Pracownika uznajemy za pracującego w nocy, jeżeli rozkład jego czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Przykład 1

Pani Dorota jest zatrudniona na pełen etat w podstawowym systemie czasu pracy, w godzinach od 6.00 do 14.00. W tym przypadku nie będziemy mówili o pracy w porze nocnej, ponieważ dzienny czas pracy w porze nocnej wynosi 1 godziną (5 godzin tygodniowo) a w Kodeksie pracy jest mowa o 3 godzinach. Przyjmując miesięczny okres rozliczeniowy liczba takich godzin musiałaby wynosić 25% wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach, co przy 160 godzinach daje 40 godzin, a więc przy 5 godzinach w tygodniu limit ten nie zostanie przekroczony.

Nie każdy pracownik może być zatrudniony w porze nocnej, nie zatrudnimy w ten sposób:

 • kobiet w ciąży,
 • pracowników młodocianych,
 • opiekunów dzieci do lat 4 bez ich zgody,
 • pracowników niepełnosprawnych, chyba że lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne wyrazi na to zgodę.

Za pracę w porze nocnej pracownik otrzymuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli praca w porze nocnej wykonywana jest poza zakładem pracy pracownik może otrzymać ryczałt, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Przykład 2

Pan Krystian jest zatrudniony w trzyzmianowym systemie, również w porze nocnej. W sierpniu 2022 r. liczba przepracowanych godzin w porze nocnej wyniosła 40. W tym przypadku panu Krystianowi przysługuje wynagrodzenie za pracę w porze nocnej w kwocie 136,82 zł zgodnie z wyliczeniem:
3.010 zł / 176 (liczba godzin pracy sierpnia) x 40 h x 20% = 136,82 zł.

Czy ciągłe zatrudnienie pracownika w porze nocnej jest dopuszczalne?

Tak naprawdę żadne przepisy ustawy Kodeks pracy nie zabraniają pracodawcy zatrudniania pracownika tylko w porze nocnej. Pracodawca musi jednak pamiętać o przestrzeganiu normy czasu pracy – nie może zostać przekroczonych 8 godzin pracy na dobę, jeżeli pracownik wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Regulacja ta nie obejmuje:

 • pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
 • przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Nie można również zatrudniać w tym trybie pracowników, którzy zostali wymienieni wprost w Kodeksie pracy.

Podsumowanie

O ile wymaga tego organizacja czasu pracy obowiązująca w danej firmie nie ma przeciwwskazań, żeby pracownicy byli zatrudnieni również w porze nocnej. Jak się okazuje nie ma również żadnych zakazów ciągłego zatrudniania pracownika tylko w porze nocnej. Pracodawca powinien jednak respektować inne regulacje z Kodeksu pracy dotyczące pracy w porze nocnej, która jest traktowana jako praca uciążliwa. Nieprzestrzeganie lub naruszanie przepisów prawa pracy, w tym m.in. czasu pracy, zawsze wiąże się z konsekwencjami w postaci kar grzywny, które mogą być nałożone na pracodawcę w przedziale od 1.000 zł do 30.000 zł.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie