Jak rozliczyć używanie pojazdu pracownika w działalności pracodawcy?

ewidencja przebiegu pojazdu

Twoi pracownicy wykorzystują pojazdy prywatne na potrzeby twojej firmy? W takiej sytuacji ponoszone przez nich wydatki powinny być zwracane. Aby prawidłowo dokonać rozliczeń na gruncie podatku dochodowego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą powinna zostać zawarta stosowna umowa. Sprawdź szczegóły!

Bardzo często w firmach pracownicy wykorzystują prywatne pojazdy na potrzeby związane z firmą pracodawcy. W takiej sytuacji ponoszone przez nich wydatki są zwracane przez zatrudniającego ich przedsiębiorcę. Aby prawidłowo dokonać rozliczeń na gruncie podatku dochodowego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą powinna zostać zawarta stosowna umowa.

Umowa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

Przed rozpoczęciem wykorzystywania pojazdu prywatnego pracownika w działalności gospodarczej pracodawcy strony muszą zawrzeć umowę. Powinny się w niej znaleźć podstawowe informacje typu:

 • jaki pojazd będzie wykorzystywany, marka, pojemność skokowa silnika, forma własności, numer rejestracyjny,
 • określenie w jakiej formie będzie dokonywany zwrot nakładów z tytułu wykorzystywania pojazdu, a mianowicie czy będzie to ryczałt pieniężny, czy będzie to kwota wyliczona w oparciu o prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu,
 • termin wypłaty świadczenia.

W jaki sposób ustalany jest ryczałt pieniężny?

W umowie pomiędzy pracodawcą i pracownikiem będzie wskazany ustalony limit kilometrów. Następnie ten limit kilometrów będzie przemnożony przez stawkę za 1 kilometr, która jest określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Stawki za kilometr na 2020 rok wynoszą:

 • samochód osobowy o pojemności skokowej do 900 cm3 – 0,5214 zł,
 • samochód osobowy o pojemności skokowej powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł,
 • motocykl – 0,2302 zł,
 • motorower – 0,1382 zł.

Limit kilometrów uzależniony jest od liczby mieszkańców miasta lub gminy i wynosi:

 • 300 km – do 100 tys. mieszkańców,
 • 500 km – ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkań­ców,
 • 700 km – ponad 500 tys. mieszkańców.

Kwota ryczałtu do wypłaty będzie stanowiła iloczyn przyznanych kilometrów w limicie przez stawkę za kilometr. Taka forma rozliczenia jest stosowana w jazdach lokalnych.

▲ wróć na początek

W jaki sposób prowadzi się ewidencję przebiegu pojazdu?

Powinna zawierać m. in.:

 • imię, nazwisko, adres,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • datę i cel wyjazdu służbowego,
 • liczbę przejechanych kilometrów.

Po zakończonym miesiącu należy przemnożyć ilość przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km i to będzie kwota należna do wypłaty dla pracownika. Taka forma rozliczenia jest stosowana zarówno w jazdach lokalnych jak i zamiejscowych.

Przykład 1

Pracownik w miesiącu listopadzie zgodnie z ewidencją przebiegu pojazdu przejechał 550 km, samochód ma pojemność 1 900cm3.

Obliczenie należnej pracownikowi kwoty:

550 km x 0,8358 zł = 459,69 zł – kwota ryczałtu samochodowego do wypłaty

W jaki sposób dokonywać rozliczenia z pracownikiem?

Pracownik co miesiąc powinien złożyć pisemne oświadczenie, w którym będzie wskazana liczba nieobecności w danym okresie rozliczeniowym. Absencja może dotyczyć: urlopu, zwolnienia lekarskiego, podróży służbowej, innej przyczyny. Na podstawie wskazanego oświadczenie dokonuje się odpowiedniego przeliczenia pamiętając, iż kwotę ustalonego ryczałtu pracodawca zmniejsza o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika oraz za każdy dzień roboczy, w którym nie dysponował on pojazdem służbowym bez względu na faktyczną ilość dni w miesiącu.

Przykład 2

Pracownikowi został przyznany ryczałt kwotowy na jazdy lokalne w kwocie 350,00 zł. W miesiącu listopadzie pracownik przebywał 5 dni roboczych na zwolnieniu lekarskim. Kwota ryczałtu za miesiąc listopad:

350,00 zł x 5/22 = 79,54 zł – kwota zmniejszająca ryczałt za czas nieobecności w pracy

350,00 zł – 79,54 zł = 270,46 zł – kwota ryczałtu do wypłaty

Za miesiąc listopad pracownik otrzyma 270,46 zł ryczałtu.

Ryczałt a podatek dochodowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami od ryczałtu za używanie pojazdu prywatnego na potrzeby pracodawcy jest pobierany podatek dochodowy. Zwolnienia od podatku są możliwe tylko w sytuacji, gdy wynika to z innych ustaw, które obejmują pracowników Poczty Polskiej, pomocy społecznej i lasów państwowych.

Ryczałt samochodowy a ZUS

Do wysokości limitów określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury ryczałt samochodowy nie podlega oskładkowaniu, ale jest opodatkowany. Sytuacja się zmienia, gdy wypłacony ryczałt przekroczy ustalone limity. Po ich przekroczeniu wydatki na rzecz pracownika nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu dla pracodawcy zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT. Natomiast dla pracownika będą stanowiły przychód jak ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Przykład 3
Pracownikowi przyznano ryczałt kwotowy na jazdy lokalne w wysokości 300,00 zł. Za miesiąc listopad pracodawca wypłacił ryczałt w wysokości 500,00 zł. Kwota 200,00 zł jako nadwyżka ponad ustalony limit powinna się znaleźć w podstawie do opodatkowania ZUS jak wynagrodzenie ze stosunku pracy.  

Skuter na minuty – rozliczenie w VAT i PIT – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość