Procedura VAT marża a kasa fiskalna

VAT marża

Sprzedaż w systemie vat marży można dokonywać zarówno na rzecz przedsiębiorców jak i osób fizycznych. W przypadku tych drugich konieczne może się okazać posiadanie kasy fiskalnej. Sprawdź jak należy ewidencjonować taki obrót za pomocą paragonu!

Sprzedaż w systemie VAT marży można dokonywać zarówno na rzecz przedsiębiorców jak i osób fizycznych. W przypadku tych drugich konieczne może się okazać posiadanie kasy fiskalnej. Sprawdź jak należy ewidencjonować taki obrót za pomocą paragonu!

Procedura VAT marża

System sprzedaży zwany „vat marża” to system opodatkowania podatkiem od towarów i usług tylko prowizji, jaką uzyskuje przedsiębiorca na towarze lub usłudze. Ustawodawca umożliwił opodatkowanie tylko marży grupom podatników, którzy:

  1. świadczą usługi turystyczne,
  2. dokonują dostaw towarów używanych,
  3. dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
  4. dokonują dostaw dzieł sztuki.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Procedura VAT marża a kasa fiskalna

Sprzedaż w systemie marży nie zależy od rodzaju nabywcy. Zatem przedsiębiorcy stosują ogólne zasady rejestracji obrotu za pomocą kasy fiskalnej. W szczególności przedsiębiorcy powinni, zgodnie z art. 111 ust. 3b ustawy o VAT, ewidencjonować na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego, całą wartość sprzedaży. Paragon wystawiany w systemie vat marży obejmuje zatem całą kwotę sprzedaży tj. brutto. Sposób ujęcia w/w sprzedaży na kasie fiskalnej reguluje w § 6 ust. 1 pkt 6) Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących.

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży sprzedawca ma przyporządkować dowolną literę za wyjątkiem A (przeznaczonej dla stawki 23%), wartości 0% (tzw. zero techniczne). Przyporządkowanie odpowiedniej litery dla tego rodzaju sprzedaży odnotowuje serwisant w książce kasy. Pod tą literą należy rejestrować wartość sprzedanych towarów/usług opodatkowanych w systemie marży.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Procedura VAT marża a kasa fiskalna

VAT marża – faktura lub paragon

Przepisy ustawy o VAT wprowadzają zasadę, że faktury dokumentujące dostawę towarów lub świadczenie usług opodatkowane na zasadzie marży, nie powinny zawierać kwoty i stawki podatku VAT. Stąd nie łączy się na fakturach dokumentujących sprzedaż lub otrzymanie zaliczek obrotu opodatkowanego na zasadach ogólnych oraz na zasadach marży. Podobnych regulacji brak jest w przypadku wystawiania paragonu. Na jednym paragonie może wystąpić zarówno obrót pod literą zaprogramowaną na tzw. zero techniczne jak i wszelakimi pozostałymi stosowanymi na danej kasie.

Program do faktur – Darmowe konto Procedura VAT marża a kasa fiskalna

Raport fiskalny zwykle nie służy ustaleniu podstawy opodatkowania i kwoty podatku VAT w zakresie marży. Funkcję tą spełnia dodatkowa ewidencja jaką zobowiązany jest dla rozliczenia podatku prowadzić sprzedawca. Kasa rejestrująca służy w takim wypadku przede wszystkim dokumentowaniu wartości obrotu ogółem na rzecz osób fizycznych.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość