Co to jest i na czym polega job shadowing?

job shadowing

Job shadowing to zjawisko, które w naszym kraju pojawiło się stosunkowo niedawno. Warto jednak wiedzieć na czym polega nowy trend, który w tłumaczeniu na język polski oznacza „staż towarzyszący”. Polega on na nauce poprzez obserwację pracy innych osób. Podczas szkolenia, pracownik lub stażysta towarzyszy innej osobie, która wykonuje swoje codzienne obowiązki w pracy.

Kandydat do pracy nie odbywa klasycznej praktyki czy stażu. Obserwuje on pracę kogoś na interesującym go stanowisku, stojąc poniekąd w jego cieniu. Towarzyszy obserwowanemu pracownikowi nie tylko podczas codziennych obowiązków, ale również podczas spotkań czy zebrań. Nie chodzi tylko o to żeby się przyglądać, ale żeby wynieść naukę z obserwacji – można dopytywać o interesujące nas szczegóły, wyrażać swoją opinię i podejmować dyskusję z osobą, od której się uczymy.

Dla kogo job shadowing?

Job shadowing to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy lub zmieniają branżę. W ten sposób można się przekonać czy praca na danym stanowisku i przydzielone obowiązki nam odpowiadają oraz czy chcemy się tym zajmować.

Dzięki temu podejściu, kandydat na pracownika może również zapoznać się z kulturą organizacji, poznać przykładowy dzień w pracy oraz poczuć atmosferę jaka panuje w firmie. Jest to ważny element, z którym potencjalny pracownik nie może się zapoznać podczas tradycyjnej rekrutacji.

Metoda job shadowingu nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla osób rozpoczynających pracę na nowym stanowisku lub w innej branży. Można z niej również skorzystać w przypadku, gdy dany pracownik ma np. dostać awans, zmienić dział czy zostać przełożonym. Taka osoba może zobaczyć jak działa inny pracownik na tym stanowisku, co będzie na pewno przydatnym doświadczeniem.

Job shadowing – korzyści dla pracodawcy

Ze względu na możliwość bezpośredniego kontaktu z przyszłym stanowiskiem, kandydaci zdają sobie sprawę z wymagań jakie przed nimi stoją i często się do nich dostosowują. Wiedzą również w jakim kierunku powinni się rozwijać, co przynosi korzyści dla pracodawcy. Dzięki obserwacji stanowiska „od środka”, osoby ubiegające się o posadę mogą zobaczyć, że np. nie mają jeszcze wystarczających kwalifikacji i rezygnują z posady. Ułatwia to rekrutację i pozwala pracodawcy wybierać spośród kandydatów, którzy są wystarczająco kompetentni, aby przyjąć pracę. Job shadowing pozwala również poznać atmosferę i kulturę przedsiębiorstwa, dzięki czemu jest większe prawdopodobieństwo, że wybrany pracownik nie rozczaruje się pracą i nie zrezygnuje z niej w krótkim czasie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.