Co zrobić kiedy omyłkowo nie policzono kosztów uzyskania wynagrodzenia pracownikowi?

pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych

Zatrudniasz pracowników i pomyliłeś się przy naliczaniu kosztów pracowniczych? Sprawdź, w jaki sposób należy postąpić w takim przypadku.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostały określone kwotowo w ustawie o podatku dochodowym. Koszty te mają rekompensować pracownikowi ponoszone wydatki na dojazdy do pracy. Ich wysokość została wskazana w ustawie o podatku dochodowym. W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali sytuację, w której pracodawca omyłkowo nie policzył kosztów uzyskania przychodów pracownikowi.

Pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych

Jest wiele sytuacji, w których przy naliczaniu wynagrodzeń pracownikowi mogą być nienależne koszty uzyskania przychodów. Nic więc dziwnego, że może dojść do zaniżenia, zawyżenia lub omyłkowego pominięcia kosztów pracowniczych. Przedsiębiorca lub jego księgowa mogą mieć w takim przypadku dylemat czy taką pomyłkę skorygować na bieżąco, czy może jednak pozostawić tak jak jest a powstała różnica będzie widoczna dopiero w składanym rozliczeniu rocznym PIT-4R. Wyjaśnienie prezentujemy poniżej.

Jak postąpić, gdy omyłkowo nie policzono kosztów pracowniczych?

Kiedy już dojdzie do takiej sytuacji, że pracodawca nie naliczy w danym miesiącu kosztów, to wówczas pracownik będzie miał naliczoną i pobraną wyższą zaliczkę na podatek dochodowy. Kwota netto do wypłaty będzie automatycznie niższa. W takim przypadku nie powinno się takiej pomyłki korygować na bieżąco. Pracodawca po zakończonym roku podatkowym jest zobowiązany złożyć PIT-11 i PIT-4R, w których będą wykazane kwoty odzwierciedlające faktycznie dokonane wypłaty wynagrodzeń i odprowadzone zaliczki na podatek dochodowy.

Błędnie pobrane koszty pracownicze a PIT-4R i PIT-11

Jeśli już popełniliśmy pomyłkę, to wówczas w składanym rozliczeniu rocznym PIT-11 wykazujemy koszty uzyskania przychodów, w kwotach, jakie faktycznie zostały uwzględnione przez płatnika przy poborze zaliczek na podatek dochodowy.

W omawianej sytuacji koszty pracownicze zostały zaniżone, więc takie powinny zostać wykazane w PIT-11. Pracownik powinien zostać poinformowany przez pracodawcę, jakie koszty, zgodnie z ustawą, może wykazać w składanym zeznaniu rocznym. W takim przypadku kwota kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym będzie inna niż na otrzymanym PIT-11 od pracodawcy.

Natomiast jeżeli chodzi o rozliczenie PIT-4R, to również na tym formularzu należy wpisać faktycznie pobrane zaliczki na podatek dochodowy, nawet jeżeli zostały zawyżone. Wówczas wystąpi różnica pomiędzy zaliczkami pobranymi a należnymi. W części D deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy płatnik musi opisać przyczyny różnicy pomiędzy kwotą pobraną, należną i wpłaconą do urzędu skarbowego.

 
pomyłka przy naliczaniu kosztów pracowniczych
 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.