Blog ifirma.pl

Przepisy podatkowe w UE są zbyt przestarzałe?

|
|
6 minut czytania
Zastanawiasz się, jaki wpływ mogą mieć przepisy unijne na rozwój gospodarczy i nie tylko? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się problematyce regulacji unijnych na polski rozwój gospodarczy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kształt obowiązujących przepisów podatkowych ma wpływ na wiele dziedzin życia gospodarczego. Im lepiej się rozwijają gospodarki poszczególnych krajów, tym mamy większy produkt krajowy brutto (PKB), co jest jednym z podstawowych mierników dobrobytu mieszkańców danego kraju. Na kształt końcowy tego wskaźnika będzie miało wpływ wiele czynników. Jednym z nich są właśnie przepisy podatkowe. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, dlaczego mówi się o zbyt przestarzałych przepisach w Unii Europejskiej.

Przepisy unijne – dlaczego są takie ważne?

Od momentu, w którym Polska zdecydowała się na przystąpienie do Unii Europejskiej stała się beneficjentem zarówno praw i obowiązków z tego wynikających. Znana jest zasada, że przepisy krajowe nie mogą stać w sprzeczności z przepisami unijnymi. Niejednokrotnie zmiana przepisów krajowych jest podyktowana obowiązkiem implementacji przepisów unijnych. Jeżeli jakieś państwo członkowskie chce wprowadzić pewne rozwiązania podatkowe również bardzo często musi zapytać o zgodę organy UE. Naruszenie pewnych obowiązujących norm niesie ze sobą określone konsekwencje w postaci wysokich kar, wszczynane jest często przez Komisję Europejską postępowanie w sprawie naruszenia zobowiązań traktatowych. Wykonywanie prawa unijnego jest ściśle związane z zadaniami realizowanymi przez Sejm. Ma on określone obowiązki związane z procedowaniem projektów ustaw podatkowych, w którym muszą się znaleźć odpowiednie regulacje wynikające z przepisów unijnych. Jak widać przepisy unijne odgrywają niebagatelną rolę w tworzeniu prawodawstwa krajowego. Poniżej opiszemy pokrótce, dlaczego panuje opinia, że przepisy unijne są przestarzałe.

Dlaczego panuje opinia, że przepisy unijne są przestarzałe?

W 2022 roku opracowany został Raport mówiący o ograniczeniach polskiej przedsiębiorczości w kontekście prowadzonej polityki unijnej. W Raporcie mówi się m.in. o tym, że przepisy podatkowe nie nadążają za coraz szybciej rozwijającą się gospodarką. Zauważalna jest potrzeba przeprowadzenia reformy przepisów, żeby unijne i krajowe systemy podatkowe pasowały do nowych wyzwań gospodarczych, społecznych i technologicznych. Brakuje skutecznych mechanizmów walki z przestępstwami i nadużyciami podatkowymi. Zauważalny jest rozrost biurokracji europejskiej co utrudnia komunikację na wielu płaszczyznach. W ocenie twórców tego Raportu mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) ponoszą wysokie koszty przestrzegania przepisów. Ponadto są obciążone uciążliwymi formalnościami w zakresie ubiegania się o dostępne dofinansowanie. Najczęściej takie same zasady naboru wniosków obowiązują zarówno MŚP, jak i duże korporacje, co bardzo często dyskredytuje te pierwsze. Te czynniki są często przyczyną tego, że MŚP stają się mniej konkurencyjne na innych rynkach, szczególnie poza UE, gdzie nie ma tylu kazusów. W Raporcie można również przeczytać, że przepisy powinny być mniej sformalizowane i wprowadzać lżejsze rozwiązania systemowe, z czym trudno się nie zgodzić.

Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej na podstawie Raportu

W opracowanym Raporcie wymieniono szereg uciążliwych obciążeń, szczególnie dla sektora MŚP, poniżej opiszemy niektóre z nich.

Delegowanie pracowników
Od 2020 roku zmieniły się przepisy unijne, które nakazują pracodawcom, którzy delegują pracowników do innego kraju UE zapewnienie im takich samych warunków pracy i płacy, jakie tam obowiązują, chyba że polskie warunki płacowe byłyby bardziej korzystne dla pracownika, to wówczas one będą obowiązujące. Zawiłości związanych z tematem delegowania pracowników jest bardzo dużo. W Raporcie podkreśla się, że ta zmiana przepisów niekorzystnie odbiła się na pracodawcach, którzy muszą ponosić dodatkowe nakłady finansowe, żeby sprostać obowiązującym przepisom.
Raportowanie BDO Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami
Przepisy obowiązujące od 2018 roku nakazują określonej grupie przedsiębiorców, również MŚP, raportowanie posiadanych i utylizowanych opakowań i odpadów produkcyjnych. Te same przepisy obowiązują gigantyczne korporacje, ale również bardzo małe firmy. Pomimo, że przepisy obowiązują już od 4 lat w dalszym ciągu duża grupa przedsiębiorców ma wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedzi. Prowadzenie rzetelnej dokumentacjii prawidłowego raportowania do BDO nastręcza przedsiębiorcom sporo problemów, dosłownie na każdym kroku a to może być bardzo kosztowne ze względu na wysokie kary. W dalszym ciągu są wątpliwości kto powinien się rejestrować do BDO, jak wypełnić wniosek rejestrowy, czy jak prowadzić ewidencję odpadów.
Swoboda przepływu towarów
Niektóre towary muszą mieć dodatkowe oznaczenia, żeby mogły być swobodnie przemieszczane poza granicami Polski. Projektowana jest zmiana przepisów, która ma wprowadzić dodatkowe wymogi, które będą ograniczały jeszcze bardziej swobodę przepływu towarów, co bardzo niepokoi wielu przedsiębiorców.
Opodatkowanie MŚP
Przyjmuje się, że ok. 30% płaconych podatków przedsiębiorcy z sektora MŚP muszą przeznaczyć na koszty związane z przestrzeganiem przepisów podatkowych. Są to najczęściej koszty związane z rejestracją do podatku VAT w innych krajach UE w przypadku sprzedaży i przechowywania towarów w tych krajach. W takich przypadkach polski przedsiębiorca musi przestrzegać przepisów obowiązujących w kraju rejestracji. Pomimo zmiany przepisów od 1 lipca 2021 r. w ramach tzw. pakietu e-commerce w dalszym ciągu nowe rozwiązania nie spełniają oczekiwań przedsiębiorców. Uproszczona procedura OSS w dalszym ciągu wyklucza lokalną sprzedaż z miejsca przechowywania towarów. Jest to kolejna bariera w handlu wewnątrzunijnym. Wymóg wielokrotnej rejestracji VAT jest kosztowny, czasochłonny i wiąże się z dużym obciążeniem zgodności przepisów dla MŚP.
Nowe przepisy dotyczące etykietowania opakowań
Mówi się o zmianie przepisów dotyczących etykietowania opakowań. Różne wymogi państw członkowskich co do tego obowiązku mogą stanowić dodatkową barierę w przepływie towarów pomiędzy poszczególnymi krajami UE. Oddzielne opakowania i etykiety to przede wszystkim duży koszt i czas przygotowania. Mówi się również o tym, że różnorodność znakowania będzie niezrozumiała dla konsumentów.

To tylko niektóre z opisanych w Raporcie barier, które są szczególnie uciążliwe dla sektora MŚP, który jak wiadomo jest kluczowy dla gospodarki. Niewielkie firmy oczekują uproszczeń, które pozwolą im skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej, a nie na analizowaniu kolejnej partii przepisów.

Podsumowanie

Wiele informacji zawartych w Raporcie, o którym pisaliśmy w dzisiejszej publikacji nie napawa optymizmem. Jest to dość obszerny dokument, w którym poruszonych zostało o wiele więcej tematów z różnych obszarów gospodarczych i ekonomicznych. Autorzy Raportu zauważają brak wspólnych rozwiązań dla całej Unii, które zapewniłyby zdrową i uczciwą konkurencję, która przejawiałaby się m.in. w jednolitych patentach, takich samych przepisach na obrót nowymi produktami, uproszczeniem przepisów w handlu transgranicznym. W Raporcie podkreśla się, że obecnie obowiązujące przepisy UE są zbyt przestarzałe, przez co firmy unijne stają się mniej konkurencyjne na rynku międzynarodowym. Wprowadzanie kolejnych zmian przepisów powinno nieść deregulację wcześniej wprowadzonych, żeby nie tworzyć kolejnych obciążeń dla przedsiębiorców. Opisany w dzisiejszej publikacji Raport ma charakter dokumentu, który porusza wiele ważnych kwestii widzianych z szerszej perspektywy, jednocześnie wskazuje na główne kamienie milowe, które hamują polską przedsiębiorczość.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie