Blog ifirma.pl

Quad w działalności a odliczenie VAT

|
Coraz więcej firm – szczególnie takich, które wykonują swoje zlecenia w trudnym terenie – decyduje się na zakup firmowego quada. O ile kwestia wykazania związku przyczynowo-skutkowego między wykorzystywaniem takiego pojazdu w działalności a przychodem z niej nie powinna raczej wzbudzać żadnych wątpliwości, to w przypadku VAT przedsiębiorcy mogą mieć nieco więcej wątpliwości.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Coraz więcej firm – szczególnie takich, które wykonują swoje zlecenia w trudnym terenie – decyduje się na zakup firmowego quada. O ile kwestia wykazania związku przyczynowo-skutkowego między wykorzystywaniem takiego pojazdu w działalności a przychodem z niej nie powinna raczej wzbudzać żadnych wątpliwości, to w przypadku VAT przedsiębiorcy mogą mieć nieco więcej wątpliwości. Czy od zakupu quada i wydatków z nim związanych można odliczać VAT? Jeśli tak, to 50% czy 100%? Sprawdźmy.

Quad w działalności – czy odliczymy VAT?

Użytkowanie quada w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia VAT zarówno od zakupu tego pojazdu, jak i od wydatków związanych z jego eksploatacją (spełnia bowiem definicję pojazdu samochodowego, zgodnie z art. 2 ust. 34 ustawy o VAT, który mówi, że są to: „pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony”). W związku z powyższym przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT z faktur dotyczących m.in.:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa
 • zakupu quada,
 • paliwa do quada,
 • napraw pojazdu,
 • części zamiennych i innych materiałów eksploatacyjnych.
Wskazówka! Zgodnie z KŚT quad należy do grupy 741: pojazdy typu Quad i pojemności skokowej silnika => 49 cm3.

Quad w działalności – 100% czy 50%?

Co do zasady, od zakupu quada i innych wydatków z nim związanych, przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia 50% naliczonego podatku od towarów i usług – bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków (pozostałe 50% VAT będzie dodawane do kwoty netto i tym samym powiększało koszt podatkowy – księgowanie w kol. 13 KPiR).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Jeżeli jednak pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, możliwe staje się odliczenie 100% VAT. W tym celu muszą zostać spełnione następujące warunki:

 • podatnik musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT,
 • quad zostanie zgłoszony za pomocą formularza VAT-26 w urzędzie skarbowym jako wykorzystywany wyłącznie do celów działalności,
 • w przedsiębiorstwie zostanie ustanowiony regulamin korzystania z tego pojazdu, w sposób wykluczający możliwość użycia go w celach innych niż działalność gospodarcza.

Jeżeli wszystkie trzy ww. warunki zostaną spełnione, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca odliczał 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem quada w działalności gospodarczej.

Program do faktur – Darmowe konto

Sprawdź, czy możesz odliczyć 50 proc. VAT od ubezpieczenia samochodu firmowego!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie