Quad w działalności a odliczenie VAT

quad jako pojazd firmowy

Coraz więcej firm – szczególnie takich, które wykonują swoje zlecenia w trudnym terenie – decyduje się na zakup firmowego quada. O ile kwestia wykazania związku przyczynowo-skutkowego między wykorzystywaniem takiego pojazdu w działalności a przychodem z niej nie powinna raczej wzbudzać żadnych wątpliwości, to w przypadku VAT przedsiębiorcy mogą mieć nieco więcej wątpliwości.

Coraz więcej firm – szczególnie takich, które wykonują swoje zlecenia w trudnym terenie – decyduje się na zakup firmowego quada. O ile kwestia wykazania związku przyczynowo-skutkowego między wykorzystywaniem takiego pojazdu w działalności a przychodem z niej nie powinna raczej wzbudzać żadnych wątpliwości, to w przypadku VAT przedsiębiorcy mogą mieć nieco więcej wątpliwości. Czy od zakupu quada i wydatków z nim związanych można odliczać VAT? Jeśli tak, to 50% czy 100%? Sprawdźmy.

Quad w działalności – czy odliczymy VAT?

Użytkowanie quada w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług uprawnia przedsiębiorcę do odliczenia VAT zarówno od zakupu tego pojazdu, jak i od wydatków związanych z jego eksploatacją (spełnia bowiem definicję pojazdu samochodowego, zgodnie z art. 2 ust. 34 ustawy o VAT, który mówi, że są to: „pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony”). W związku z powyższym przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT z faktur dotyczących m.in.:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Quad w działalności a odliczenie VAT
  • zakupu quada,
  • paliwa do quada,
  • napraw pojazdu,
  • części zamiennych i innych materiałów eksploatacyjnych.
Wskazówka! Zgodnie z KŚT quad należy do grupy 741: pojazdy typu Quad i pojemności skokowej silnika => 49 cm3.

Quad w działalności – 100% czy 50%?

Co do zasady, od zakupu quada i innych wydatków z nim związanych, przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia 50% naliczonego podatku od towarów i usług – bez konieczności spełnienia żadnych dodatkowych warunków (pozostałe 50% VAT będzie dodawane do kwoty netto i tym samym powiększało koszt podatkowy – księgowanie w kol. 13 KPiR).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Quad w działalności a odliczenie VAT

Jeżeli jednak pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, możliwe staje się odliczenie 100% VAT. W tym celu muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • podatnik musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT,
  • quad zostanie zgłoszony za pomocą formularza VAT-26 w urzędzie skarbowym jako wykorzystywany wyłącznie do celów działalności,
  • w przedsiębiorstwie zostanie ustanowiony regulamin korzystania z tego pojazdu, w sposób wykluczający możliwość użycia go w celach innych niż działalność gospodarcza.

Jeżeli wszystkie trzy ww. warunki zostaną spełnione, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca odliczał 100% VAT od wydatków związanych z użytkowaniem quada w działalności gospodarczej.

Program do faktur – Darmowe konto Quad w działalności a odliczenie VAT

Sprawdź, czy możesz odliczyć 50 proc. VAT od ubezpieczenia samochodu firmowego!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość