Powrót

Rezygnacja z karty podatkowej i przejście na PKPiR – jakie obowiązki?

przejście na PKPiR

Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej i zdecydowałeś się na opłacanie podatków w formie karty podatkowej? W międzyczasie zmieniłeś zdanie i chcesz rozliczać swoje dochody na zasadach ogólnych. Sprawdź o czym musisz pamiętać.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania dochodów. Jest ciekawą alternatywą dla firm, które mają relatywnie wysokie przychody przy niewielkich kosztach podatkowych, które znajdują się w małych miejscowościach i zatrudniają niewielu pracowników. Stała stawka karty podatkowej może być dla nich korzystna fiskalnie. Różne okoliczności mogą jednak zdecydować, że po złożeniu wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej PIT-16 właściciel firmy zmieni zdanie. W takiej sytuacji niezbędne jest dopełnienie kilku formalności.

Rezygnacja z karty podatkowej

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który wybrał opodatkowanie w formie karty podatkowej, ale w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji zmienił zdanie, ma możliwość rezygnacji z tej formy opodatkowania. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznej precyzuje, że podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej ciągu 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej podatek przez urząd skarbowy.

Zasady rozliczania podatków przed wydaniem decyzji

W okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej wysokość stawek kart podatkowej podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, jest zobowiązany do prowadzenia PKPiR na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do ujmowania w PKPiR wszystkich przychodów, kosztów i miesięcznego obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Przy podjęciu decyzji o rezygnacji z karty podatkowej i przejściu na PKPiR jest to niezwykle korzystne. W takiej sytuacji po dopełnieniu innych formalności można kontynuować prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.

Wydatki poniesione przed założeniem firmy również mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Sprawdź jak kwalifikować i ujmować takie dokumenty kosztowe w PKPiR.

Dodatkowe obowiązki przy przejściu na PKPiR

Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać o następujących obowiązkach ewidencyjnych:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość