Rezygnacja z karty podatkowej i przejście na PKPiR – jakie obowiązki?

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania dochodów. Jest ciekawą alternatywą dla firm, które mają relatywnie wysokie przychody przy niewielkich kosztach podatkowych, które znajdują się w małych miejscowościach i zatrudniają niewielu pracowników. Stała stawka karty podatkowej może być dla nich korzystna fiskalnie. Różne okoliczności mogą jednak zdecydować, że po złożeniu wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej PIT-16 właściciel firmy zmieni zdanie. W takiej sytuacji niezbędne jest dopełnienie kilku formalności.

Rezygnacja z karty podatkowej

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który wybrał opodatkowanie w formie karty podatkowej, ale w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji zmienił zdanie, ma możliwość rezygnacji z tej formy opodatkowania. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznej precyzuje, że podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej ciągu 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej podatek przez urząd skarbowy.

Zasady rozliczania podatków przed wydaniem decyzji

W okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej wysokość stawek kart podatkowej podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, jest zobowiązany do prowadzenia PKPiR na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do ujmowania w PKPiR wszystkich przychodów, kosztów i miesięcznego obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Przy podjęciu decyzji o rezygnacji z karty podatkowej i przejściu na PKPiR jest to niezwykle korzystne. W takiej sytuacji po dopełnieniu innych formalności można kontynuować prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.

Wydatki poniesione przed założeniem firmy również mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Sprawdź jak kwalifikować i ujmować takie dokumenty kosztowe w PKPiR.

Dodatkowe obowiązki przy przejściu na PKPiR

Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać o następujących obowiązkach ewidencyjnych:

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań