Blog ifirma.pl

Rezygnacja z karty podatkowej i przejście na PKPiR – jakie obowiązki?

|
|
3 minut czytania
Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej i zdecydowałeś się na opłacanie podatków w formie karty podatkowej? W międzyczasie zmieniłeś zdanie i chcesz rozliczać swoje dochody na zasadach ogólnych. Sprawdź o czym musisz pamiętać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania dochodów. Jest ciekawą alternatywą dla firm, które mają relatywnie wysokie przychody przy niewielkich kosztach podatkowych, które znajdują się w małych miejscowościach i zatrudniają niewielu pracowników. Stała stawka karty podatkowej może być dla nich korzystna fiskalnie. Różne okoliczności mogą jednak zdecydować, że po złożeniu wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej PIT-16 właściciel firmy zmieni zdanie. W takiej sytuacji niezbędne jest dopełnienie kilku formalności.

Rezygnacja z karty podatkowej

Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, który wybrał opodatkowanie w formie karty podatkowej, ale w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji zmienił zdanie, ma możliwość rezygnacji z tej formy opodatkowania. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizycznej precyzuje, że podatnik może zrzec się opodatkowania w formie karty podatkowej ciągu 14 dni od doręczenia decyzji ustalającej podatek przez urząd skarbowy.

Zasady rozliczania podatków przed wydaniem decyzji

W okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej wysokość stawek kart podatkowej podatnik, który rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku, jest zobowiązany do prowadzenia PKPiR na zasadach ogólnych. W takiej sytuacji przedsiębiorca jest zobowiązany do ujmowania w PKPiR wszystkich przychodów, kosztów i miesięcznego obliczania zaliczki na podatek dochodowy. Przy podjęciu decyzji o rezygnacji z karty podatkowej i przejściu na PKPiR jest to niezwykle korzystne. W takiej sytuacji po dopełnieniu innych formalności można kontynuować prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów.

Wydatki poniesione przed założeniem firmy również mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Sprawdź jak kwalifikować i ujmować takie dokumenty kosztowe w PKPiR.

Dodatkowe obowiązki przy przejściu na PKPiR

Ponadto przedsiębiorca musi pamiętać o następujących obowiązkach ewidencyjnych:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie