Rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych

Rolnik, który sprzedaje własne płody rolne lub świadczy usługi związane z rolnictwem, może wybrać jeden ze sposobów rozliczania VAT. Pierwszy z nich to zasady ogólne, czyli rejestracja jako czynny podatnik VAT, drugi – skorzystanie ze zwolnienia dla tzw. rolników ryczałtowych. Jakie obowiązki na gruncie podatku od towarów i usług ma rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych?

Rolnik i rozliczanie VAT na zasadach ogólnych

Rolnik, który zdecyduje się na rezygnację ze zwolnienia dla rolników ryczałtowych i rozliczanie VAT na zasadach ogólnych, zanim jeszcze rozpocznie sprzedaż własnych płodów rolnych lub usług rolniczych, powinien dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT. W tym celu powinien złożyć w urzędzie skarbowym druk VAT-R.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych

Prawa i obowiązki rolnika rozliczającego VAT na zasadach ogólnych

Rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych do każdej transakcji sprzedaży powinien wystawiać faktury zawierające wszystkie niezbędne dane. Obowiązek ten występuje każdorazowo, jeśli nabywcą jest inny podatnik VAT oraz gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności, która nabyła towary/usługi rolnika, poprosi o taki dokument (ma na to 3 miesiące).

Jednocześnie ma on prawo do odliczania VAT naliczonego przy zakupach związanych z działalnością opodatkowaną (np. od zakupionych maszyn, środków niezbędnych do prowadzenia upraw etc.).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych

Co więcej, rolnik będący czynnym podatnikiem VAT ma obowiązek:

  • prowadzenia ewidencji dostaw oraz nabyć VAT, zawierającej dane pozwalające na określenie m.in. przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, kwoty podatku podlegającego wpłacie do US lub jego zwrotowi, a także dane służące do identyfikacji poszczególnych transakcji,
  • składania deklaracji VAT (co miesiąc lub co kwartał) oraz wysyłania JPK_VAT (co miesiąc),
  • terminowego wpłacania podatku do urzędu skarbowego (podobnie jak w przypadku składania deklaracji VAT – do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu lub kwartale).
Program do faktur – Darmowe konto Rolnik rozliczający VAT na zasadach ogólnych

VAT na zasadach ogólnych a podatek dochodowy

Osoba prowadząca gospodarstwo rolnicze, która wybrała ogólne zasady rozliczania VAT, mimo wystawiania faktur sprzedażowych nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów oraz rozliczania podatku dochodowego. Działalność rolnicza, co do zasady, nie podlega bowiem pod PIT (poza przychodami z działów specjalnych produkcji rolnej).

▲ wróć na początek

Dowiedz się więcej na temat VAT w rolnictwie – kliknij tutaj!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań