Rozliczenie VAT przy wynajmie

Czynny podatnik VAT, który zakupił mieszkanie w celu wynajmowania go w ramach prowadzonej działalności, powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczenie podatku od towarów i usług. To w jaki sposób będzie ono przebiegało zależy przede wszystkim od rodzaju wynajmu. Czy jest to najem na cele mieszkaniowe długo- czy krótkoterminowy, czy też wynajmowane są powierzchnie użytkowe. Sprawdźmy, jak wygląda rozliczenie VAT przy wynajmie.

Najem długoterminowy na cele mieszkaniowe a rozliczenie VAT

Najem długoterminowy na cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Oznacza to, że właściciel mieszkania wystawiając faktury/rachunki nie nalicza na nich VAT. Z drugiej strony nie może on jednak dokonać odliczenia VAT naliczonego przy zakupie mieszkania, wydatkach związanych z przystosowaniem lokalu, a później także innych wydatkach związanych z najmem. W takiej sytuacji w kosztach działalności pojawią się wartości brutto (ponieważ VAT niepodlegający odliczeniu stanowi koszt uzyskania przychodu).

Najem krótkoterminowy na cele mieszkaniowe a VAT

Inaczej traktowany jest krótkoterminowy najem na cele mieszkaniowe. Zdaniem organów podatkowych należy on bowiem do tzw. usług związanych z zakwaterowaniem (zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o VAT), do których zastosowanie znajduje stawka 8% VAT. Prowadzenie tego typu działalności daje możliwość odliczenia VAT od zakupu mieszkania oraz wszelkich innych wydatków z nim związanych (na przystosowanie lokalu, jego wyposażenie, remonty etc.).

 Rozliczenie VAT a najem na cele użytkowe

W przypadku najmu na cele użytkowe (inne niż mieszkaniowe, czyli np. najem biura, pomieszczenia sklepowego, magazynu) ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych zasad opodatkowania. W związku z powyższym czynny podatnik wystawiający fakturę za tego typu usługę powinien zastosować do niej standardową, 23-procentową stawkę VAT. Również w tym wypadku, ponieważ wszystkie zakupy związane z najmem służą działalności opodatkowanej, przedsiębiorca ma prawdo do odliczenia VAT od wszystkich związanych z nią wydatków.

Działalność mieszana a podatek VAT

Przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży zarówno opodatkowanej, jak i zwolnionej (np. w wakacje wynajmuje mieszkanie studentom – najem długoterminowy zwolniony z VAT, a w wakacje zarabia wynajmując lokal turystom – z 8% VAT), do kosztów wspólnych (których nie da się przypisać żadnemu z rodzajów działalności) powinien zastosować tzw. proporcję. Więcej na temat prowadzenia takich rozliczeń przeczytasz tutaj.  
Dowiedz się więcej o stawkach VAT stosowanych przy wynajmie!
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI