Blog ifirma.pl

Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej

|
|
3 minut czytania
Prawie w każdej firmie jest użytkowany samochód osobowy. Tak jak nie ma zastrzeżeń co do rozliczania pojazdu firmowego, który jest składnikiem majątku przedsiębiorstwa, tak wątpliwości może budzić rozliczenie pojazdu prywatnego. Sprawdź, czy i w jaki sposób możesz rozliczyć użytkowanie prywatnego pojazdu w działalności.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy można rozliczać samochód prywatny w działalności?

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać pojazd prywatny, nawet gdy nie stanowi on majątku firmy. Już od początku 2019 roku, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojazdu prywatnego rozliczanego w działalności gospodarczej (tzw. kilometrówki). Ale podobnie jak przy innych wydatkach zaliczanych do kosztów, również należy mieć na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że muszą one mieć bezpośredni lub pośredni związek z przychodem. Oznacza to, że faktura na zakup paliwa w celu wyjazdu na wakacje, nie może zostać ujęta w kosztach działalności, a tym samym wydatek taki nie zmniejsza podstawy opodatkowania.

Koszty eksploatacyjne w PIT

Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Do wydatków, które można zaliczyć do kosztów podatkowych, zalicza się:

 • zakup paliwa,
 • opłaty parkingowe,
 • składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC),
 • naprawy i części zamienne,
 • przeglądy i usługi serwisowe.

Odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami, w przypadku wydatków eksploatacyjnych do samochodu osobowego przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego. Pozostałe 50% wraz z kwotą netto pomnożone przez 20% księgowane jest w książce przychodów i rozchodów.

samochód prywatny 100% kosztów

Samochód prywatny – rozliczenie 100% kosztów

 

Rozliczenie 100% wartości poniesionych kosztów. Czy jest możliwe?

Nawet w przypadku pojazdu prywatnego jest możliwe rozliczenie 100% kosztów oraz 100% podatku VAT z faktur. Jest jednak jeden warunek. Pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych.
Aby udokumentować firmowe wykorzystywanie samochodu, konieczne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Oraz złożenie deklaracji VAT-26 we właściwym ze względu na podatek VAT urzędzie skarbowym.

W serwisie Ifirma.pl został przygotowany specjalny formularz do prowadzenia ewidencji przebiegu. Formularz ten został przedstawiony poniżej:

 
ewidencja pojazdu w ifirma.pl
 

Po zatwierdzeniu, formularz można wydrukować. Zapisywany jest on w formacie pdf, co przedstawia poniższy zrzut:

 
ewidencja pojazdu PDF
 

Sprzedaż pojazdu prywatnego a działalność

W przypadku samochodu, który jest składnikiem prywatnego majątku podatnika, jego sprzedaż nie generuje obowiązku podatkowego w działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, iż sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale zobowiązany do jego rozliczenia będzie nabywca samochodu.

Autor ifirma.pl

Ifirma

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy samochód prywatny może być używany w firmie?

   Tak, przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać prywatny samochód, również w przypadku gdy nie wchodzi on w skład majątku firmy.
  2. Czy wykorzystując samochód prywatny w firmie trzeba prowadzić kilometrówkę?

   Od początku 2019 nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebieg pojazdu prywatnego rozliczanego w firmie.
  3. Samochód prywatny w firmie - co z kosztami uzyskania przychodu?

   Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji ŚT, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do KUP tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.
  Komentarze czytelników
  1. 16 grudnia 2020 o 16:49
   WLK_2020

   OK, dziękuję. Ale dalej nie wiem jak rozliczać używany prywatny samochód w firmie przyjęty w firmie jako środek trwały (wartość około 9 tys. zł). Czy odliczenia VAT’u są inne niż 50% i jak księgować koszty czy również tylko 20% czy inaczej (ponoć wtedy jest to 75%).
   I czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja takiego środka trwałego

  2. 13 stycznia 2021 o 15:35
   Ifirma

   Tematyka w zakresie rozliczenia pojazdu zakupionego na firmę i stanowiącego środek trwały poruszona została między innymi tutaj. Użytkowników serwisu zachęcamy do zapoznania się jak to zostało rozwiązane w serwisie.

  3. 19 lutego 2021 o 16:35
   Kamil

   Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje prywatny samochód w działalności gospodarczej, to w jaki sposób powinny być dokumentowane wydatku np związane z paliwem. Czy faktura zakupu paliwa, powinna zostać wystawiona na osobę prywatną czy na działalność gospodarczą (z NIP)?

  4. 8 grudnia 2021 o 12:54
   N123

   Jeśli użytkujemy samochód prywatny w firmie, odliczamy od wydatków poniesionych na eksploatację pojazdu 50% VAT, zaliczamy do KUP 20% z kwoty netto + 50% nieodliczonego VAT i chcemy sprzedać ten samochód to czy przy sprzedaży muszę rozliczyć się na gruncie VAT jeśli z faktur odliczana była jego połowa?

  5. 1 stycznia 2022 o 18:30
   Magdalena

   Czy możliwe jest wykorzystywanie prywatnego samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej kiedy jestem jego współwłaścicielem a nie jedynym właścicielem? Jeśli tak, to jaki zapis na to pozwala

  6. 9 lutego 2022 o 23:34
   tu8o

   Nie

  7. 30 marca 2022 o 14:24
   Justyna

   Jaki dokument jest podstawą księgowania 20% kosztów samochodu prywatnego wykorzystywanego w DG?
   Czy ujmuje się każdorazowo 20% każdej faktury, czy zbiorczo “rozliczenie kosztów pojazdu” wtedy 20%?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie