Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej

Prawie w każdej firmie jest użytkowany samochód osobowy. Tak jak nie ma zastrzeżeń co do rozliczania pojazdu firmowego, który jest składnikiem majątku przedsiębiorstwa, tak wątpliwości może budzić rozliczenie pojazdu prywatnego. Sprawdź czy i w jaki sposób możesz rozliczyć użytkowanie prywatnego pojazdu w działalności.

Czy można rozliczać samochód prywatny w działalności?

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać pojazd prywatny, nawet gdy nie stanowi on majątku firmy. Już od początku 2019 roku, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojazdu prywatnego rozliczanego w działalności gospodarczej (tzw. kilometrówki). Ale podobnie jak przy innych wydatkach zaliczanych do kosztów, również należy mieć na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że muszą one mieć bezpośredni lub pośredni związek z przychodem. Oznacza to, że faktura na zakup paliwa w celu wyjazdu na wakacje, nie może zostać ujęta w kosztach działalności, a tym samym wydatek taki nie zmniejsza podstawy opodatkowania.

Koszty eksploatacyjne w PIT

Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Do wydatków, które można zaliczyć do kosztów podatkowych, zalicza się:

  • zakup paliwa,
  • opłaty parkingowe,
  • składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC),
  • naprawy i części zamienne,
  • przeglądy i usługi serwisowe.

Odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami, w przypadku wydatków eksploatacyjnych do samochodu osobowego przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego. Pozostałe 50% wraz z kwotą netto pomnożone przez 20% księgowane jest w książce przychodów i rozchodów.

Rozliczenie 100% wartości poniesionych kosztów. Czy jest możliwe?

Nawet w przypadku pojazdu prywatnego jest możliwe rozliczenie 100% kosztów oraz 100% podatku VAT z faktur. Jest jednak jeden warunek. Pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych.
Aby udokumentować firmowe wykorzystywanie samochodu, konieczne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Oraz złożenie deklaracji VAT-26 we właściwym ze względu na podatek VAT urzędzie skarbowym.

W serwisie Ifirma.pl został przygotowany specjalny formularz do prowadzenia ewidencji przebiegu. Formularz ten został przedstawiony poniżej:

 
ewidencja pojazdu w ifirma.pl
 

Po zatwierdzeniu, formularz można wydrukować. Zapisywany jest on w formacie pdf, co przedstawia poniższy zrzut:

 
ewidencja pojazdu PDF
 

Sprzedaż pojazdu prywatnego a działalność

W przypadku samochodu, który jest składnikiem prywatnego majątku podatnika, jego sprzedaż nie generuje obowiązku podatkowego w działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, iż sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale zobowiązany do jego rozliczenia będzie nabywca samochodu.

Zastanawiasz się nad formą używania samochodu w działalności – Sprawdź porównanie.
▲ wróć na początek

Samochód prywatny w firmie – najważniejsze pytania:

🔸 Czy samochód prywatny może być używany w firmie?

Tak, przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać prywatny samochód, również w przypadku gdy nie wchodzi on w skład majątku firmy.

🔸 Czy wykorzystując samochód prywatny w firmie trzeba prowadzić kilometrówkę?

Od początku 2019 nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebieg pojazdu prywatnego rozliczanego w firmie.

🔸 Samochód prywatny w firmie – co z kosztami uzyskania przychodu?

Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji ŚT, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do KUP tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań