Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej

samochód prywatny używany w firmie

Prawie w każdej firmie jest użytkowany samochód osobowy. Tak jak nie ma zastrzeżeń co do rozliczania pojazdu firmowego, który jest składnikiem majątku przedsiębiorstwa, tak wątpliwości może budzić rozliczenie pojazdu prywatnego. Sprawdź, czy i w jaki sposób możesz rozliczyć użytkowanie prywatnego pojazdu w działalności.

Czy można rozliczać samochód prywatny w działalności?

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać pojazd prywatny, nawet gdy nie stanowi on majątku firmy. Już od początku 2019 roku, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojazdu prywatnego rozliczanego w działalności gospodarczej (tzw. kilometrówki). Ale podobnie jak przy innych wydatkach zaliczanych do kosztów, również należy mieć na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że muszą one mieć bezpośredni lub pośredni związek z przychodem. Oznacza to, że faktura na zakup paliwa w celu wyjazdu na wakacje, nie może zostać ujęta w kosztach działalności, a tym samym wydatek taki nie zmniejsza podstawy opodatkowania.

Koszty eksploatacyjne w PIT

Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Do wydatków, które można zaliczyć do kosztów podatkowych, zalicza się:

 • zakup paliwa,
 • opłaty parkingowe,
 • składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC),
 • naprawy i części zamienne,
 • przeglądy i usługi serwisowe.

Odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami, w przypadku wydatków eksploatacyjnych do samochodu osobowego przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego. Pozostałe 50% wraz z kwotą netto pomnożone przez 20% księgowane jest w książce przychodów i rozchodów.

Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej

Samochód prywatny – rozliczenie 100% kosztów
 

Rozliczenie 100% wartości poniesionych kosztów. Czy jest możliwe?

Nawet w przypadku pojazdu prywatnego jest możliwe rozliczenie 100% kosztów oraz 100% podatku VAT z faktur. Jest jednak jeden warunek. Pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych.
Aby udokumentować firmowe wykorzystywanie samochodu, konieczne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Oraz złożenie deklaracji VAT-26 we właściwym ze względu na podatek VAT urzędzie skarbowym.

W serwisie Ifirma.pl został przygotowany specjalny formularz do prowadzenia ewidencji przebiegu. Formularz ten został przedstawiony poniżej:

 
Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej
 

Po zatwierdzeniu, formularz można wydrukować. Zapisywany jest on w formacie pdf, co przedstawia poniższy zrzut:

 
Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej
 

Sprzedaż pojazdu prywatnego a działalność

W przypadku samochodu, który jest składnikiem prywatnego majątku podatnika, jego sprzedaż nie generuje obowiązku podatkowego w działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, iż sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale zobowiązany do jego rozliczenia będzie nabywca samochodu.

Polecamy nasz materiał video: Samochód w działalności gospodarczej | Księgowe FAQ

Samochód firmowy to jeden z najczęstszych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę. Poprosiliśmy koordynatora zespołów księgowych Ifirmy, Łukasza Kosiora, aby odpowiedział na 3 często powtarzające się pytania związane z samochodem w działalności gospodarczej: jak wprowadzić samochód prywatny do działalności gospodarczej? Jakie są konsekwencje sprzedaży samochodu, który wprowadziłem oświadczeniem na firmę? Wykorzystuję prywatny samochód w działalności i chcę go sprzedać – jakie są konsekwencje jego sprzedaży?

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy samochód prywatny może być używany w firmie?

  Tak, przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać prywatny samochód, również w przypadku gdy nie wchodzi on w skład majątku firmy.

 2. 🔸Czy wykorzystując samochód prywatny w firmie trzeba prowadzić kilometrówkę?

  Od początku 2019 nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebieg pojazdu prywatnego rozliczanego w firmie.

 3. 🔸Samochód prywatny w firmie - co z kosztami uzyskania przychodu?

  Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji ŚT, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do KUP tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. WLK_2020

  OK, dziękuję. Ale dalej nie wiem jak rozliczać używany prywatny samochód w firmie przyjęty w firmie jako środek trwały (wartość około 9 tys. zł). Czy odliczenia VAT’u są inne niż 50% i jak księgować koszty czy również tylko 20% czy inaczej (ponoć wtedy jest to 75%).
  I czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja takiego środka trwałego

  • Ifirma

   Tematyka w zakresie rozliczenia pojazdu zakupionego na firmę i stanowiącego środek trwały poruszona została między innymi tutaj. Użytkowników serwisu zachęcamy do zapoznania się jak to zostało rozwiązane w serwisie.

 2. Kamil

  Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje prywatny samochód w działalności gospodarczej, to w jaki sposób powinny być dokumentowane wydatku np związane z paliwem. Czy faktura zakupu paliwa, powinna zostać wystawiona na osobę prywatną czy na działalność gospodarczą (z NIP)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość