Samochód prywatny w firmie - jak rozliczać używanie pojazdu? | ifirma.pl

Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej

samochód prywatny używany w firmie

Prawie w każdej firmie jest użytkowany samochód osobowy. Sprawdź czy i w jaki sposób możesz rozliczyć użytkowanie prywatnego pojazdu w działalności.

Prawie w każdej firmie jest użytkowany samochód osobowy. Tak jak nie ma zastrzeżeń co do rozliczania pojazdu firmowego, który jest składnikiem majątku przedsiębiorstwa, tak wątpliwości może budzić rozliczenie pojazdu prywatnego. Sprawdź czy i w jaki sposób możesz rozliczyć użytkowanie prywatnego pojazdu w działalności.

Czy można rozliczać samochód prywatny w działalności?

Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać pojazd prywatny, nawet gdy nie stanowi on majątku firmy. Już od początku 2019 roku, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla pojazdu prywatnego rozliczanego w działalności gospodarczej (tzw. kilometrówki). Ale podobnie jak przy innych wydatkach zaliczanych do kosztów, również należy mieć na uwadze art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wskazuje, że muszą one mieć bezpośredni lub pośredni związek z przychodem. Oznacza to, że faktura na zakup paliwa w celu wyjazdu na wakacje, nie może zostać ujęta w kosztach działalności, a tym samym wydatek taki nie zmniejsza podstawy opodatkowania.

Koszty eksploatacyjne w PIT

Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

Do wydatków, które można zaliczyć do kosztów podatkowych, zalicza się:

 • zakup paliwa,
 • opłaty parkingowe,
 • składki na ubezpieczenie samochodu (OC, AC),
 • naprawy i części zamienne,
 • przeglądy i usługi serwisowe.

Odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami, w przypadku wydatków eksploatacyjnych do samochodu osobowego przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku VAT naliczonego. Pozostałe 50% wraz z kwotą netto pomnożone przez 20% księgowane jest w książce przychodów i rozchodów.

Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej

Samochód prywatny – rozliczenie 100% kosztów
 

Rozliczenie 100% wartości poniesionych kosztów. Czy jest możliwe?

Nawet w przypadku pojazdu prywatnego jest możliwe rozliczenie 100% kosztów oraz 100% podatku VAT z faktur. Jest jednak jeden warunek. Pojazd musi być wykorzystywany wyłącznie w celach firmowych.
Aby udokumentować firmowe wykorzystywanie samochodu, konieczne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Oraz złożenie deklaracji VAT-26 we właściwym ze względu na podatek VAT urzędzie skarbowym.

W serwisie Ifirma.pl został przygotowany specjalny formularz do prowadzenia ewidencji przebiegu. Formularz ten został przedstawiony poniżej:

 
Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej
 

Po zatwierdzeniu, formularz można wydrukować. Zapisywany jest on w formacie pdf, co przedstawia poniższy zrzut:

 
Samochód prywatny używany do celów działalności gospodarczej
 

Sprzedaż pojazdu prywatnego a działalność

W przypadku samochodu, który jest składnikiem prywatnego majątku podatnika, jego sprzedaż nie generuje obowiązku podatkowego w działalności gospodarczej.
Należy jednak pamiętać, iż sprzedaż może generować obowiązki w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), ale zobowiązany do jego rozliczenia będzie nabywca samochodu.

Polecamy nasz materiał video:
Samochód w działalności gospodarczej | Księgowe FAQ

Samochód firmowy to jeden z najczęstszych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorcę. Poprosiliśmy koordynatora zespołów księgowych Ifirmy, Łukasza Kosiora, aby odpowiedział na 3 często powtarzające się pytania związane z samochodem w działalności gospodarczej: jak wprowadzić samochód prywatny do działalności gospodarczej? Jakie są konsekwencje sprzedaży samochodu, który wprowadziłem oświadczeniem na firmę? Wykorzystuję prywatny samochód w działalności i chcę go sprzedać – jakie są konsekwencje jego sprzedaży?

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy samochód prywatny może być używany w firmie?

  Tak, przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności może wykorzystywać prywatny samochód, również w przypadku gdy nie wchodzi on w skład majątku firmy.

 2. 🔸Czy wykorzystując samochód prywatny w firmie trzeba prowadzić kilometrówkę?

  Od początku 2019 nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebieg pojazdu prywatnego rozliczanego w firmie.

 3. 🔸Samochód prywatny w firmie - co z kosztami uzyskania przychodu?

  Jeżeli samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji ŚT, wydatki związane z używaniem samochodu dla potrzeb działalności, można zaliczyć do KUP tylko w części: 20% kwoty netto, powiększonej o nierozliczony VAT.

2 komentarze

 1. WLK_2020 pisze:

  OK, dziękuję. Ale dalej nie wiem jak rozliczać używany prywatny samochód w firmie przyjęty w firmie jako środek trwały (wartość około 9 tys. zł). Czy odliczenia VAT’u są inne niż 50% i jak księgować koszty czy również tylko 20% czy inaczej (ponoć wtedy jest to 75%).
  I czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja takiego środka trwałego

  • Ifirma pisze:

   Tematyka w zakresie rozliczenia pojazdu zakupionego na firmę i stanowiącego środek trwały poruszona została między innymi tutaj. Użytkowników serwisu zachęcamy do zapoznania się jak to zostało rozwiązane w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość