Blog ifirma.pl

Samochód z majątku prywatnego w firmie – sprzedaż a PIT

|
|
3 minut czytania
Samochód, wprowadzony do firmy z majątku prywatnego, może zostać sprzedany. Przedsiębiorca może dokonać transakcji bezpośrednio z majątku firmowego, bądź też wyprowadzić pojazd do majątku prywatnego i sprzedać. Jak takie transakcje będą wpływać na podatek dochodowy?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca może dokonać transakcji bezpośrednio z majątku firmowego, bądź też wyprowadzić pojazd do majątku prywatnego i sprzedać. Jak takie transakcje będą wpływać na podatek dochodowy?

Samochód z majątku prywatnego – sprzedaż z firmy

Fakt, że samochód został wprowadzony do firmy z majątku prywatnego przedsiębiorcy, nie ma generalnie znaczenia dla sprzedaży – co do zasady, będzie ona stanowiła przychód.

Zatem, zawierając transakcję sprzedaży w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie zobowiązany do wykazania jej jako pozostałego przychodu, i zaksięgowania:

 • W przypadku księgi przychodów i rozchodóww kolumnie 8, jako pozostały przychód
 • W przypadku ewidencji przychodów – jako przychód ze zbycia składnika majątku, ze stawką ryczałtu 3%.

U podatników, którzy rozliczają się na podstawie KPiR, przy sprzedaży mogą pojawić się także koszty uzyskania przychodu. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli sprzedawany samochód nie został jeszcze w pełni zamortyzowany. Wtedy niezamortyzowana wartość pojazdu stanie się w dacie sprzedaży kosztem, księgowanym w kolumnie 13 KPIR jako pozostałe wydatki.

Sprzedaż samochodu po wycofaniu z działalności

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż samochodu, może uprzednio dokonać jego wycofania z powrotem do majątku prywatnego. Samo wycofanie nie spowoduje powstania przychodu. Ponadto, jeśli samochód nie zdążył się jeszcze zamortyzować, to również niezamortyzowana wartość nie będzie stanowiła kosztów w momencie wycofania pojazdu.

Co istotne, sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej nadal może stanowić przychód z tej działalności – istotny będzie tu moment dokonania sprzedaży. Zatem, jeśli sprzedaż nastąpiła po upływie sześciu lat od wycofania samochodu z działalności, licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania, przychód z działalności gospodarczej nie wystąpi.

 • Do maja 2024 r. – wystąpi przychód z działalności gospodarczej
 • Po maju 2024 r. – przychód z działalności gospodarczej nie wystąpi.

W sytuacji, gdy sprzedaż samochodu będzie zaliczana do przychodu z działalności gospodarczej, księgujemy ją analogicznie jak w przypadku sprzedaży bezpośrednio z majątku firmowego – w kolumnie 8 KPiR lub w ewidencji przychodów z 3% stawką ryczałtu.

Co ważne, w przypadku KPiR w dacie sprzedaży kosztem może stać się niezamortyzowana uprzednio wartość samochodu – wtedy również księgujemy ją w kolumnie 13 KPiR jako pozostały koszt.

Rozliczasz VAT? Sprawdź, jak sprzedaż samochodu wprowadzonego z majątku prywatnego wpłynie na VAT!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie