Samochód z majątku prywatnego w firmie – sprzedaż a PIT

Przedsiębiorca może dokonać transakcji bezpośrednio z majątku firmowego, bądź też wyprowadzić pojazd do majątku prywatnego i sprzedać. Jak takie transakcje będą wpływać na podatek dochodowy?

Samochód z majątku prywatnego – sprzedaż z firmy

Fakt, że samochód został wprowadzony do firmy z majątku prywatnego przedsiębiorcy, nie ma generalnie znaczenia dla sprzedaży – co do zasady, będzie ona stanowiła przychód.

Zatem, zawierając transakcję sprzedaży w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie zobowiązany do wykazania jej jako pozostałego przychodu, i zaksięgowania:

  • W przypadku księgi przychodów i rozchodóww kolumnie 8, jako pozostały przychód
  • W przypadku ewidencji przychodów – jako przychód ze zbycia składnika majątku, ze stawką ryczałtu 3%.

U podatników, którzy rozliczają się na podstawie KPiR, przy sprzedaży mogą pojawić się także koszty uzyskania przychodu. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeśli sprzedawany samochód nie został jeszcze w pełni zamortyzowany. Wtedy niezamortyzowana wartość pojazdu stanie się w dacie sprzedaży kosztem, księgowanym w kolumnie 13 KPIR jako pozostałe wydatki.

Sprzedaż samochodu po wycofaniu z działalności

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na sprzedaż samochodu, może uprzednio dokonać jego wycofania z powrotem do majątku prywatnego. Samo wycofanie nie spowoduje powstania przychodu. Ponadto, jeśli samochód nie zdążył się jeszcze zamortyzować, to również niezamortyzowana wartość nie będzie stanowiła kosztów w momencie wycofania pojazdu.

Co istotne, sprzedaż samochodu wycofanego z działalności gospodarczej nadal może stanowić przychód z tej działalności – istotny będzie tu moment dokonania sprzedaży. Zatem, jeśli sprzedaż nastąpiła po upływie sześciu lat od wycofania samochodu z działalności, licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania, przychód z działalności gospodarczej nie wystąpi.

Przykład.

Przedsiębiorca wycofał samochód osobowy do majątku prywatnego 23 kwietnia 2018 r. Jeśli sprzedaży dokona:

  • Do maja 2024 r. – wystąpi przychód z działalności gospodarczej
  • Po maju 2024 r. – przychód z działalności gospodarczej nie wystąpi.

W sytuacji, gdy sprzedaż samochodu będzie zaliczana do przychodu z działalności gospodarczej, księgujemy ją analogicznie jak w przypadku sprzedaży bezpośrednio z majątku firmowego – w kolumnie 8 KPiR lub w ewidencji przychodów z 3% stawką ryczałtu.

Co ważne, w przypadku KPiR w dacie sprzedaży kosztem może stać się niezamortyzowana uprzednio wartość samochodu – wtedy również księgujemy ją w kolumnie 13 KPiR jako pozostały koszt.

Uwaga!

Zmienione w 2015 r. przepisy spowodowały wątpliwość, czy sprzedaż samochodu wykorzystywanego w firmie na zasadzie kilometrówki nie powinna zostać uznana za przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z ostatnią linią interpretacyjną, samochody takie są uznawane za rzeczy prywatne, zatem przychód z działalności nie powinien tu wystąpić.

 

Rozliczasz VAT? Sprawdź, jak sprzedaż samochodu wprowadzonego z majątku prywatnego wpłynie na VAT!
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI