Blog ifirma.pl

Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych

|
|
2 minut czytania
Warto pamiętać, że podejmując współpracę z samozatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, przy ustalaniu wynagrodzenia konieczne jest uwzględnienie minimalnej stawki godzinowej, która określa minimalne wynagrodzenie dla tego typu współpracy. Co warto wiedzieć o minimalnej stawce godzinowej w przypadku umów z samozatrudnionym? Sprawdź!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2017 roku obok minimalnego wynagrodzenia, które przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę, pojawiła się minimalna stawka godzinowa obowiązująca także w przypadku umów zleceń oraz samozatrudnionych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by minimalna stawka godzinowa miała zastosowanie także do umów zawieranych z samozatrudnionymi?

Samozatrudniony – kto to jest?

Samozatrudnieni to osoby fizyczne, które zarejestrowały działalność gospodarczą, samodzielnie opłacają za siebie składki ZUS i podatki, a także nie zatrudniają żadnych pracowników oraz podwykonawców. Bardzo często tacy przedsiębiorcy świadczą swoje usługi samodzielnie na rzecz jednego, konkretnego kontrahenta.

Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych – kiedy wystąpi?

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje, gdy z samozatrudnionym zawierana jest umowa zlecenia lub o świadczenie usług, w której wyznaczone jest miejsce i czas realizacji powierzonej pracy. Inaczej jest w przypadku umowy o dzieło, przy której nadal opłacany jest efekt pracy, a kwestia wynagrodzenia może być kształtowana przez strony w dowolny sposób. Co ważne, samozatrudniony powinien ewidencjonować przepracowany czas. Najlepiej, jeśli informację o godzinach poświęconych na dane zlecenie zamieści na fakturze lub rachunku lub dołączy do takiego dokumentu ewidencję czasu pracy w danym okresie. Dokument ten nie ma ustawowo określonej formy (może to być informacja podana bezpośrednio na fakturze lub rachunku), powinien jednak wynikać z niego dokładny czas, jaki został poświęcony na wykonanie określonej pracy w danym okresie.

Wynagrodzenie prowizyjne i samodzielność zleceniobiorcy wyłączają minimalną stawkę godzinową

Od zasady stosowania minimalnej stawki godzinowej w stosunku do umów zawieranych z samozatrudnionym istnieje jeden istotny wyjątek. Jeżeli z osobą taką zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług, w której zawarto zapis, że jedyną formą zapłaty dla samozatrudnionego jest prowizja, której wysokość zależy od wypracowanych efektów i dodatkowo to zleceniobiorca lub wykonawca usługi samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonywania pracy, stawka godzinowa nie ma zastosowania. Oznacza to również, że nie trzeba prowadzić ewidencji czasu pracy.

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2019 roku?

Minimalna stawka godzinowa, która znajduje zastosowanie również w stosunku do samozatrudnionych, w 2019 roku wynosi 14,70 zł brutto (jej wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Minimalna stawka godzinowa na własnej działalności - kiedy występuje?

   Minimalna stawka godzinowa obowiązuje, gdy z samozatrudnionym zawierana jest umowa zlecenia lub o świadczenie usług, w której wyznaczone jest miejsce i czas realizacji powierzonej pracy.
  2. Minimalna stawka godzinowa na własnej działalności - jakie są wyjątki?

   Jeżeli z osobą taką zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług, w której zawarto zapis, że jedyną formą zapłaty dla samozatrudnionego jest prowizja, której wysokość zależy od wypracowanych efektów i dodatkowo to zleceniobiorca lub wykonawca usługi samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonywania pracy, stawka godzinowa nie ma zastosowania.
  Komentarze czytelników
  1. 18 listopada 2021 o 16:52
   Adam

   To znaczy że jeśli jako ajent Ruchu dostaje w 2021 1800 podstawy, to jestvto sprzeczne z prawem? Jestem samozatrudniony.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie