Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych

minimalna stawka godzinowa

Warto pamiętać, że podejmując współpracę z samozatrudnionym na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, przy ustalaniu wynagrodzenia konieczne jest uwzględnienie minimalnej stawki godzinowej, która określa minimalne wynagrodzenie dla tego typu współpracy. Co warto wiedzieć o minimalnej stawce godzinowej w przypadku umów z samozatrudnionym? Sprawdź!

Od 2017 roku obok minimalnego wynagrodzenia, które przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę, pojawiła się minimalna stawka godzinowa obowiązująca także w przypadku umów zleceń oraz samozatrudnionych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by minimalna stawka godzinowa miała zastosowanie także do umów zawieranych z samozatrudnionymi?

Samozatrudniony – kto to jest?

Samozatrudnieni to osoby fizyczne, które zarejestrowały działalność gospodarczą, samodzielnie opłacają za siebie składki ZUS i podatki, a także nie zatrudniają żadnych pracowników oraz podwykonawców. Bardzo często tacy przedsiębiorcy świadczą swoje usługi samodzielnie na rzecz jednego, konkretnego kontrahenta.

Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych – kiedy wystąpi?

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje, gdy z samozatrudnionym zawierana jest umowa zlecenia lub o świadczenie usług, w której wyznaczone jest miejsce i czas realizacji powierzonej pracy. Inaczej jest w przypadku umowy o dzieło, przy której nadal opłacany jest efekt pracy, a kwestia wynagrodzenia może być kształtowana przez strony w dowolny sposób. Co ważne, samozatrudniony powinien ewidencjonować przepracowany czas. Najlepiej, jeśli informację o godzinach poświęconych na dane zlecenie zamieści na fakturze lub rachunku lub dołączy do takiego dokumentu ewidencję czasu pracy w danym okresie. Dokument ten nie ma ustawowo określonej formy (może to być informacja podana bezpośrednio na fakturze lub rachunku), powinien jednak wynikać z niego dokładny czas, jaki został poświęcony na wykonanie określonej pracy w danym okresie.

Wynagrodzenie prowizyjne i samodzielność zleceniobiorcy wyłączają minimalną stawkę godzinową

Od zasady stosowania minimalnej stawki godzinowej w stosunku do umów zawieranych z samozatrudnionym istnieje jeden istotny wyjątek. Jeżeli z osobą taką zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług, w której zawarto zapis, że jedyną formą zapłaty dla samozatrudnionego jest prowizja, której wysokość zależy od wypracowanych efektów i dodatkowo to zleceniobiorca lub wykonawca usługi samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonywania pracy, stawka godzinowa nie ma zastosowania. Oznacza to również, że nie trzeba prowadzić ewidencji czasu pracy.

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2019 roku?

Minimalna stawka godzinowa, która znajduje zastosowanie również w stosunku do samozatrudnionych, w 2019 roku wynosi 14,70 zł brutto (jej wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku).

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Minimalna stawka godzinowa na własnej działalności - kiedy występuje?

    Minimalna stawka godzinowa obowiązuje, gdy z samozatrudnionym zawierana jest umowa zlecenia lub o świadczenie usług, w której wyznaczone jest miejsce i czas realizacji powierzonej pracy.

  2. 🔸Minimalna stawka godzinowa na własnej działalności - jakie są wyjątki?

    Jeżeli z osobą taką zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług, w której zawarto zapis, że jedyną formą zapłaty dla samozatrudnionego jest prowizja, której wysokość zależy od wypracowanych efektów i dodatkowo to zleceniobiorca lub wykonawca usługi samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonywania pracy, stawka godzinowa nie ma zastosowania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Adam

    To znaczy że jeśli jako ajent Ruchu dostaje w 2021 1800 podstawy, to jestvto sprzeczne z prawem? Jestem samozatrudniony.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość