Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych

Od 2017 roku obok minimalnego wynagrodzenia, które przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę, pojawiła się minimalna stawka godzinowa obowiązująca także w przypadku umów zleceń oraz samozatrudnionych. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by minimalna stawka godzinowa miała zastosowanie także do umów zawieranych z samozatrudnionymi?

Samozatrudniony – kto to jest?

Samozatrudnieni to osoby fizyczne, które zarejestrowały działalność gospodarczą, samodzielnie opłacają za siebie składki ZUS i podatki, a także nie zatrudniają żadnych pracowników oraz podwykonawców. Bardzo często tacy przedsiębiorcy świadczą swoje usługi samodzielnie na rzecz jednego, konkretnego kontrahenta.

Minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych – kiedy wystąpi?

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje, gdy z samozatrudnionym zawierana jest umowa zlecenia lub o świadczenie usług, w której wyznaczone jest miejsce i czas realizacji powierzonej pracy. Inaczej jest w przypadku umowy o dzieło, przy której nadal opłacany jest efekt pracy, a kwestia wynagrodzenia może być kształtowana przez strony w dowolny sposób. Co ważne, samozatrudniony powinien ewidencjonować przepracowany czas. Najlepiej, jeśli informację o godzinach poświęconych na dane zlecenie zamieści na fakturze lub rachunku lub dołączy do takiego dokumentu ewidencję czasu pracy w danym okresie. Dokument ten nie ma ustawowo określonej formy (może to być informacja podana bezpośrednio na fakturze lub rachunku), powinien jednak wynikać z niego dokładny czas, jaki został poświęcony na wykonanie określonej pracy w danym okresie.

▲ wróć na początek

Wynagrodzenie prowizyjne i samodzielność zleceniobiorcy wyłączają minimalną stawkę godzinową

Od zasady stosowania minimalnej stawki godzinowej w stosunku do umów zawieranych z samozatrudnionym istnieje jeden istotny wyjątek. Jeżeli z osobą taką zawierana jest umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług, w której zawarto zapis, że jedyną formą zapłaty dla samozatrudnionego jest prowizja, której wysokość zależy od wypracowanych efektów i dodatkowo to zleceniobiorca lub wykonawca usługi samodzielnie decyduje o miejscu i czasie wykonywania pracy, stawka godzinowa nie ma zastosowania. Oznacza to również, że nie trzeba prowadzić ewidencji czasu pracy.

Ile wynosi minimalna stawka godzinowa w 2019 roku?

Minimalna stawka godzinowa, która znajduje zastosowanie również w stosunku do samozatrudnionych, w 2019 roku wynosi 14,70 zł brutto (jej wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku). ▲ wróć na początek  

Dowiedz się więcej o minimalnej stawce godzinowej!

 

Popularne posty:

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI