Wśród wielu zmian podatkowych, jakie przyniesie 2019 r., nie znalazło się jeszcze podwyższenie limitu dla małych podatników. Na tę modyfikację przedsiębiorcy będą zmuszeni poczekać do 2020 r., warto jednak już teraz przyjrzeć się planowanej nowelizacji.
Limit małego podatnika – wyższy od 2020 r.
Aby przedsiębiorca mógł uzyskać status małego podatnika w zakresie podatków dochodowych (PIT i CIT) oraz VAT, jego sprzedaż (wraz z kwotą VAT, jeśli jest podatnikiem VAT czynnym) z poprzedniego roku podatkowego nie może przekroczyć wykazanego w ustawach podatkowych limitu.
Obecnie limit sprzedaży to 1.200.000 euro, jednak od początku 2020 r. zostanie on zwiększony do wartości 2.000.000 euro. Przeliczenia limitu będziemy dokonywać tak jak obecnie, tj. według średniego kursu NBP ogłaszanego na pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku (w zaokrągleniu do 1000 zł).
Uwaga!
W związku z wprowadzeniem sukcesji przedsiębiorstwa osoby fizycznej należy pamiętać, że limit małego podatnika dotyczyć będzie także przedsiębiorstwa w spadku.
Wyższy limit małego podatnika – co oznacza?
Zwiększenie limitu małego podatnika od 2020 r. oznacza, że do grona korzystających ze statusu będzie mogła należeć większa grupa podatników – tych, których sprzedaż przekroczyła 1,2 mln euro, ale jest nadal niższa niż 2 mln euro. Przedsiębiorcy ci będą mieli możliwość korzystania z przywilejów małych przedsiębiorców na standardowych zasadach.
Do najważniejszych cech statusu małego podatnika należą:
- Możliwość rozliczania się kwartalnie zarówno z podatku dochodowego, jak i VAT,
- Możliwość dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych, nawet jeśli środek trwały jest droższy niż 10.000 zł, przy zachowaniu limitu 50.000 euro łącznie odpisów amortyzacyjnych w skali roku podatkowego,
- Możliwość wyboru kasowej metody rozliczania VAT (tj. obowiązek podatkowy uzależniony zostaje co do zasady od momentu zapłaty, a nie daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi),
- Możliwość skorzystania z najwyższych ulg związanych z działalnością badawczo-rozwojową.
Jak widać, rozszerzenie statusu małego podatnika może oznaczać szereg przywilejów dla przedsiębiorców, którzy do tej pory przekraczali niższy limit. Warto zatem śledzić informacje w tej kwestii, a w październiku 2019 r. dokonać przeliczenia sprzedaży, aby upewnić się, czy od 2020 r. możliwe będzie korzystanie z ulg.