Rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej jako wspólnik spółki komandytowej w jednoosobowej działalności

spółka komandytowa a składka zdrowotna

Jesteś wspólnikiem spółki komandytowej? Sprawdź, jak wygląda rozliczenie składki zdrowotnej.

Od 1 stycznia 2021 r. zostały zmienione przepisy i spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ta zmiana ma wpływ na rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki. W publikacji odniesiemy się do przedmiotowej problematyki.

Zgłoszenie wspólników spółki komandytowej do ZUS

Wspólnicy spółki komandytowej, która od 2021 roku musi być zarejestrowana w KRS mają obowiązek dokonywania zgłoszeń do ZUS każdego wspólnika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych lub tylko do ubezpieczenia zdrowotnego w zależności od posiadanego obowiązku. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeniowego.

Zgłoszenia się dokonuje na formularzu:

  • ZUS ZUA – jeżeli jest to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZZA – jeżeli jest to zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Rozliczanie podatku dochodowego w spółce komandytowej

Po zmianie przepisów podatek dochodowy od osób prawnych będzie opłacała spółka komandytowa, natomiast wypłacane wspólnikom zyski będą przychodami z zysków kapitałowych. Można powiedzieć, że wspólnik otrzymuje wypłatę dywidendy. Spółka komandytowa będzie w takim przypadku płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od takiej wypłaty.

Dochód opodatkowany w ten sposób nie znajdzie się po stronie przychodu wspólnika, który można rozliczyć w zeznaniu rocznym. Rodzi się problem z odliczeniem zapłaconej składki zdrowotnej, którą opłaca wspólnik, a nie spółka. Nie ma możliwości do odliczenia składki w spółce, ale istnieje pewne alternatywne rozwiązanie, które pozwoli na pomniejszenie podatku wspólnika o składkę zdrowotną, o czym piszemy poniżej.

Kiedy składka zdrowotna nie przepadnie?

Jeżeli wspólnik spółki komandytowej uzyskuje inne przychody, wówczas istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej od przychodów z innych źródeł.

Mogą to być m.in. przychody z:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • renty lub emerytury,
  • umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej,
  • najmu,
  • innych przychodów.

W takiej sytuacji wspólnik spółki komandytowej będzie miał prawo pomniejszyć obliczony podatek za cały rok o nieodliczoną składkę zdrowotną w składanym zeznaniu rocznym. Chyba, że prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, to wówczas składkę można odliczyć już w trakcie roku podatkowego od zaliczki na podatek dochodowy, nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Tylko w opisanych przypadkach istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki komandytowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość