Rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej jako wspólnik spółki komandytowej w jednoosobowej działalności

spółka komandytowa a składka zdrowotna

Jesteś wspólnikiem spółki komandytowej? Sprawdź, jak wygląda rozliczenie składki zdrowotnej.

Od 1 stycznia 2021 r. zostały zmienione przepisy i spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ta zmiana ma wpływ na rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki. W publikacji odniesiemy się do przedmiotowej problematyki.

Zgłoszenie wspólników spółki komandytowej do ZUS

Wspólnicy spółki komandytowej, która od 2021 roku musi być zarejestrowana w KRS mają obowiązek dokonywania zgłoszeń do ZUS każdego wspólnika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych lub tylko do ubezpieczenia zdrowotnego w zależności od posiadanego obowiązku. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeniowego.

Zgłoszenia się dokonuje na formularzu:

  • ZUS ZUA – jeżeli jest to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • ZUS ZZA – jeżeli jest to zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.

Rozliczanie podatku dochodowego w spółce komandytowej

Po zmianie przepisów podatek dochodowy od osób prawnych będzie opłacała spółka komandytowa, natomiast wypłacane wspólnikom zyski będą przychodami z zysków kapitałowych. Można powiedzieć, że wspólnik otrzymuje wypłatę dywidendy. Spółka komandytowa będzie w takim przypadku płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od takiej wypłaty.

Dochód opodatkowany w ten sposób nie znajdzie się po stronie przychodu wspólnika, który można rozliczyć w zeznaniu rocznym. Rodzi się problem z odliczeniem zapłaconej składki zdrowotnej, którą opłaca wspólnik, a nie spółka. Nie ma możliwości do odliczenia składki w spółce, ale istnieje pewne alternatywne rozwiązanie, które pozwoli na pomniejszenie podatku wspólnika o składkę zdrowotną, o czym piszemy poniżej.

Kiedy składka zdrowotna nie przepadnie?

Jeżeli wspólnik spółki komandytowej uzyskuje inne przychody, wówczas istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej od przychodów z innych źródeł.

Mogą to być m.in. przychody z:

  • jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • renty lub emerytury,
  • umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej,
  • najmu,
  • innych przychodów.

W takiej sytuacji wspólnik spółki komandytowej będzie miał prawo pomniejszyć obliczony podatek za cały rok o nieodliczoną składkę zdrowotną w składanym zeznaniu rocznym. Chyba, że prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, to wówczas składkę można odliczyć już w trakcie roku podatkowego od zaliczki na podatek dochodowy, nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Tylko w opisanych przypadkach istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki komandytowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość