Od 1 stycznia 2021 r. zostały zmienione przepisy i spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Ta zmiana ma wpływ na rozliczenie składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki. W publikacji odniesiemy się do przedmiotowej problematyki.
Zgłoszenie wspólników spółki komandytowej do ZUS
Wspólnicy spółki komandytowej, która od 2021 roku musi być zarejestrowana w KRS mają obowiązek dokonywania zgłoszeń do ZUS każdego wspólnika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych lub tylko do ubezpieczenia zdrowotnego w zależności od posiadanego obowiązku. Należy tego dokonać w terminie 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeniowego.
Zgłoszenia się dokonuje na formularzu:
- ZUS ZUA – jeżeli jest to zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
- ZUS ZZA – jeżeli jest to zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego.
Rozliczanie podatku dochodowego w spółce komandytowej
Po zmianie przepisów podatek dochodowy od osób prawnych będzie opłacała spółka komandytowa, natomiast wypłacane wspólnikom zyski będą przychodami z zysków kapitałowych. Można powiedzieć, że wspólnik otrzymuje wypłatę dywidendy. Spółka komandytowa będzie w takim przypadku płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od takiej wypłaty.
Dochód opodatkowany w ten sposób nie znajdzie się po stronie przychodu wspólnika, który można rozliczyć w zeznaniu rocznym. Rodzi się problem z odliczeniem zapłaconej składki zdrowotnej, którą opłaca wspólnik, a nie spółka. Nie ma możliwości do odliczenia składki w spółce, ale istnieje pewne alternatywne rozwiązanie, które pozwoli na pomniejszenie podatku wspólnika o składkę zdrowotną, o czym piszemy poniżej.
Kiedy składka zdrowotna nie przepadnie?
Jeżeli wspólnik spółki komandytowej uzyskuje inne przychody, wówczas istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej od przychodów z innych źródeł.
Mogą to być m.in. przychody z:
- jednoosobowej działalności gospodarczej,
- renty lub emerytury,
- umowy o pracę bądź umowy cywilnoprawnej,
- najmu,
- innych przychodów.
W takiej sytuacji wspólnik spółki komandytowej będzie miał prawo pomniejszyć obliczony podatek za cały rok o nieodliczoną składkę zdrowotną w składanym zeznaniu rocznym. Chyba, że prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, to wówczas składkę można odliczyć już w trakcie roku podatkowego od zaliczki na podatek dochodowy, nie trzeba czekać do zeznania rocznego. Tylko w opisanych przypadkach istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej opłacanej przez wspólnika spółki komandytowe.