Blog ifirma.pl

Składka zdrowotna – odliczenie od dochodu czy ujęcie w kosztach, a IP BOX

|
Zastanawiasz się jak odliczyć składkę zdrowotną – w kosztach czy pomniejszając dochód? W dzisiejszym artykule napiszemy, jak rozliczanie składki zdrowotnej może wpływać na ulgę IP BOX.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu rozliczanie składki zdrowotnej w działalności gospodarczej jest dość złożone o czym każdy z nas mógł się nieraz już przekonać. Nikt nie ma już prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku, ale jeszcze niektórzy mogą ją odliczyć od dochodu. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie jak odliczać składkę zdrowotną, czy pomniejszać dochód, czy ująć w kosztach uzyskania przychodów i jaką składkę zdrowotną opłaca się przy zastosowaniu ulgi IP BOX.

Składka zdrowotna – odliczenie od dochodu czy ujęcie w kosztach?

Jak zaczynamy mówić o odliczaniu składki zdrowotnej od dochodu lub ujmowaniu jej w kosztach uzyskania przychodów, to może to dotyczyć jedynie sytuacji, w której przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym.

Wybierając podatek liniowy przedsiębiorca może w 2024 roku odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę 11.600 zł zapłaconych składek zdrowotnych. W każdym roku podatkowym limit odliczenia jest inny
Bez względu na to w jakiej formie zostanie odliczona składka zdrowotna dochód do opodatkowania będzie niższy, z tym że zaliczenie do kosztów spowoduje:
 • obniżenie podstawy do naliczenia składki zdrowotnej w kolejnych okresach,
 • podwyższenie straty, o ile taka wystąpi

IP BOX a forma opodatkowania w działalności gospodarczej

Ulga IP BOX dotyczy opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej. Przy wyliczaniu dochodu uwzględnia się koszty uzyskania przychodów a to oznacza, że jest to możliwe tylko na zasadach ogólnych przy prowadzeniu PKPiR. Tacy przedsiębiorcy mogą więc wybrać opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Przypomnijmy, że przy IP BOX dochód jest opodatkowany 5% stawką podatku dochodowego.

Informacje na temat ulgi IP BOX znajdują się w podlinkowanej publikacji.
W kontekście rozliczania ulgi IP BOX przedsiębiorca ma do wyboru jedynie dwie formy opodatkowania:
 • skalę podatkową,
 • podatek liniowy
Dla tych form opodatkowania składka zdrowotna wynosi odpowiednio:
 • 9% od dochodu na skali podatkowej,
 • 4,9% od dochodu na podatku liniowym

Zobaczmy w takim razie, jaka jest wysokość składki zdrowotnej dla dochodu z IP BOX.

Wysokość składki zdrowotnej a ulga IP BOX

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi IP BOX mogą mieć wątpliwości, w jakiej wysokości powinna być opłacana składka zdrowotna. Niektórzy przedsiębiorcy stoją na stanowisku, że dla IP BOX składka zdrowotna powinna wynosić 4,9% od dochodu ustalonego dla IP BOX bez względu na to, czy wybiorą opodatkowanie według skali podatkowej czy podatkiem liniowym. W takiej właśnie sprawie zwrócił się z zapytaniem przedsiębiorca do ZUS. W otrzymanej odpowiedzi z dnia 16.02.2022 r. znak sprawy DI/100000/43/106/2022 można przeczytać m.in., że stawka 4,9% dla obliczenia składki zdrowotnej przewidziana jest wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy jako podstawową formę opodatkowania dochodów wybrali 19% podatek liniowy. Jeśli taki przedsiębiorca korzysta z ulgi IP BOX, to również od tego dochodu zapłaci 4,9% składki zdrowotnej. Tak stanowią wprost przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 79a). Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9% składki zdrowotnej od dochodów z IP BOX i pozostałych dochodów z działalności gospodarczej.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi IP BOX ma do wyboru dwie formy opodatkowania swoich dochodów: skalę podatkową i podatek liniowy. Każdy osoba powinna indywidualnie przeanalizować, która opcja jest dla niej atrakcyjniejsza. Poza zobowiązaniami w postaci podatku, począwszy od 2022 roku przy podejmowaniu decyzji należy jeszcze brać pod uwagę obowiązek opłacania składki zdrowotnej od wypracowanego dochodu, również z praw własności intelektualnej. Jeśli przedsiębiorca wybierze podatek liniowy, to od całości dochodu zapłaci 4,9% składki zdrowotnej, a na skali podatkowej będzie to już 9%. Każdy przypadek może być inny, wiele zależy od osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. Kluczowe będzie też w jakiej proporcji pozostaje dochód z praw własności intelektualnej do całości osiąganego dochodu. Ważne, żeby przedsiębiorca znał podstawowe założenia, które powinien uwzględnić przy wyliczeniach.

Z jakich ulg mogą skorzystać przedsiębiorcy w 2024 roku? – koniecznie przeczytaj.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie