Po wprowadzeniu Polskiego Ładu rozliczanie składki zdrowotnej w działalności gospodarczej jest dość złożone o czym każdy z nas mógł się nieraz już przekonać. Nikt nie ma już prawa do odliczenia składki zdrowotnej od podatku, ale jeszcze niektórzy mogą ją odliczyć od dochodu. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie jak odliczać składkę zdrowotną, czy pomniejszać dochód, czy ująć w kosztach uzyskania przychodów i jaką składkę zdrowotną opłaca się przy zastosowaniu ulgi IP BOX.
Składka zdrowotna – odliczenie od dochodu czy ujęcie w kosztach?
Jak zaczynamy mówić o odliczaniu składki zdrowotnej od dochodu lub ujmowaniu jej w kosztach uzyskania przychodów, to może to dotyczyć jedynie sytuacji, w której przedsiębiorca wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym.
Wybierając podatek liniowy przedsiębiorca może w 2024 roku odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwotę 11.600 zł zapłaconych składek zdrowotnych. W każdym roku podatkowym limit odliczenia jest inny |
Bez względu na to w jakiej formie zostanie odliczona składka zdrowotna dochód do opodatkowania będzie niższy, z tym że zaliczenie do kosztów spowoduje:
|
IP BOX a forma opodatkowania w działalności gospodarczej
Ulga IP BOX dotyczy opodatkowania dochodów z praw własności intelektualnej. Przy wyliczaniu dochodu uwzględnia się koszty uzyskania przychodów a to oznacza, że jest to możliwe tylko na zasadach ogólnych przy prowadzeniu PKPiR. Tacy przedsiębiorcy mogą więc wybrać opodatkowanie według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.
Przypomnijmy, że przy IP BOX dochód jest opodatkowany 5% stawką podatku dochodowego.
W kontekście rozliczania ulgi IP BOX przedsiębiorca ma do wyboru jedynie dwie formy opodatkowania:
|
Dla tych form opodatkowania składka zdrowotna wynosi odpowiednio:
|
Zobaczmy w takim razie, jaka jest wysokość składki zdrowotnej dla dochodu z IP BOX.
Wysokość składki zdrowotnej a ulga IP BOX
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi IP BOX mogą mieć wątpliwości, w jakiej wysokości powinna być opłacana składka zdrowotna. Niektórzy przedsiębiorcy stoją na stanowisku, że dla IP BOX składka zdrowotna powinna wynosić 4,9% od dochodu ustalonego dla IP BOX bez względu na to, czy wybiorą opodatkowanie według skali podatkowej czy podatkiem liniowym. W takiej właśnie sprawie zwrócił się z zapytaniem przedsiębiorca do ZUS. W otrzymanej odpowiedzi z dnia 16.02.2022 r. znak sprawy DI/100000/43/106/2022 można przeczytać m.in., że stawka 4,9% dla obliczenia składki zdrowotnej przewidziana jest wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy jako podstawową formę opodatkowania dochodów wybrali 19% podatek liniowy. Jeśli taki przedsiębiorca korzysta z ulgi IP BOX, to również od tego dochodu zapłaci 4,9% składki zdrowotnej. Tak stanowią wprost przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 79a). Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9% składki zdrowotnej od dochodów z IP BOX i pozostałych dochodów z działalności gospodarczej.
Podsumowanie
Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi IP BOX ma do wyboru dwie formy opodatkowania swoich dochodów: skalę podatkową i podatek liniowy. Każdy osoba powinna indywidualnie przeanalizować, która opcja jest dla niej atrakcyjniejsza. Poza zobowiązaniami w postaci podatku, począwszy od 2022 roku przy podejmowaniu decyzji należy jeszcze brać pod uwagę obowiązek opłacania składki zdrowotnej od wypracowanego dochodu, również z praw własności intelektualnej. Jeśli przedsiębiorca wybierze podatek liniowy, to od całości dochodu zapłaci 4,9% składki zdrowotnej, a na skali podatkowej będzie to już 9%. Każdy przypadek może być inny, wiele zależy od osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. Kluczowe będzie też w jakiej proporcji pozostaje dochód z praw własności intelektualnej do całości osiąganego dochodu. Ważne, żeby przedsiębiorca znał podstawowe założenia, które powinien uwzględnić przy wyliczeniach.
Czy przy korzystaniu z IPBOX, ujęcie składki zdrowotnej w kosztach nie jest mniej korzystne niż odliczanie od dochodu? Przy odliczeniu od dochodu zyskuje się 19% limitu odliczenia, a przy ujęciu w kosztach trzeba jej część przypisać do kosztów IP BOX co pozwala od tej części zaoszczędzić tylko 5%.