Blog ifirma.pl

Składki ZUS przy braku wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorcy na etacie

|
|
4 minut czytania
Jesteś zatrudniony na etacie i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź co ze składkami ZUS przy braku wynagrodzenia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wielu przedsiębiorców łączy prowadzenie firmy z pracą na etacie, taka konfiguracja jest powszechnie stosowana. Zatrudnienie na umowę o pracę w wielu przypadkach pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić na składkach społecznych. W dzisiejszej publikacji napiszemy co ze składkami ZUS przy braku wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń

W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych opisane zostały szczegółowe zasady podlegania pod te ubezpieczenia. W przypadku osób, które osiągają przychody z różnych źródeł i spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, należy ustalić, z których tytułów ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, a z których dobrowolne. W takim przypadku mówimy o zbiegu tytułów do ubezpieczeń. W przypadku przedsiębiorcy na etacie dodatkowo należy sprawdzić, od jakiej podstawy oblicza składki społeczne w działalności gospodarczej.

Składki społeczne w działalności gospodarczej

Przypomnijmy, że przedsiębiorca o ile spełnia warunki ustawowe może opłacać składki społeczne w ZUS według następujących zasad:

 1. Ulga na start – opłaca jedynie składkę zdrowotną przez okres 6 miesięcy.
 2. ZUS preferencyjny – składki na ubezpieczenia społeczne są opłacane od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 3. Mały ZUS Plus – podstawa do naliczania składek społecznych zależy od kwoty dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy, o ile limit przychodów nie przekracza 120.000 zł. Jednak w podstawie znajdzie się nie mniej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i nie więcej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego
 4. Duży ZUS – podstawa do składek społecznych wynosi co najmniej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Obciążenia z tytułu składek społecznych w działalności gospodarczej mogą być więc różne. Przedsiębiorcy o ile jest to możliwe chętnie korzystają ze zwolnienia opłacania składek społecznych.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń – działalność gospodarcza i etat

Najczęściej przedsiębiorca, który pozostaje w zatrudnieniu na etacie, o ile otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, nie musi opłacać składek społecznych w działalności gospodarczej. Jeśli jednak podstawa do naliczania składek społecznych na umowie o pracę byłaby niższa, to wówczas przedsiębiorca ma obowiązek zapłacić składki społeczne z obydwu tytułów – z działalności i etatu.

Zasady rozliczania składek społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą, u których dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń zostały omówione szczegółowo na przykładach w podlinkowanej publikacji.

Składki ZUS przy braku wynagrodzenia w przypadku przedsiębiorcy na etacie

Rodzi się pytanie, a co ze składkami społecznymi w sytuacji, w której przedsiębiorca na etacie nie uzyska wynagrodzenia w danym miesiącu? Taka sytuacja została opisana we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji w ZUS, numer sprawy DI/200000/43/416/2023 z dnia 1 czerwca 2023 r. Przedsiębiorca pracujący na etacie zadał pytanie, co ze składkami społecznym w działalności gospodarczej, jeśli z uwagi na zmianę terminu wypłaty wynagrodzenia w jednym z miesięcy nie otrzymał wynagrodzenia za pracę. W odpowiedzi na pytanie ZUS napisał m.in., że jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z działalności jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek z działalności. Kluczowe jest zagwarantowanie przez pracodawcę w zawartej umowie o pracę kwoty wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż kwota minimalnego wynagrodzenia. W tej konkretnej sprawie ZUS zgodził się, że brak wypłaty wynagrodzenia nie obliguje przedsiębiorcy do obowiązku zapłaty składek społecznych z działalności.

Podsumowanie

Przedsiębiorca, który podejmie pracę na etacie, będzie objęty obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym z tytułu umowy o pracę. Oznacza to, że jeśli będzie miał zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, to zapłata składek społecznych z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w takim przypadku jest dobrowolna. W publikacji opisany został szczególny przypadek, gdzie w jednym z miesięcy nie doszło do wypłaty wynagrodzenia z uwagi na zmianę terminu dokonywania wypłat wynagrodzeń. Przedsiębiorca powziął wątpliwość czy w takim przypadku nie musi za ten miesiąc opłacić składek społecznych z działalności. ZUS jednak uznał, że jeśli umowa o pracę gwarantuje wypłatę minimalnego wynagrodzenia, to przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych z działalności w takim przypadku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie