Split payment a faktura zaliczkowa, proforma – pozostałe zmiany.

split payment a pro forma

Jesteś czynnym podatnikiem VAT i byłeś objęty procedurą odwrotnego obciążenia w VAT? Sprawdź czy zmiana przepisów obejmie również ciebie?

Od 1 listopada 2019 roku wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o VAT między innymi w zakresie dostawy towarów i usług z załączników nr 11, 13 i 14. Zmiana będzie dotyczyła wprowadzenia obowiązku stosowania podzielonej płatności w VAT (MPP), zwanej również split payment. Przed zmianą stosowanie MPP było dobrowolne. Po zmianie, dla niektórych będzie już obowiązkowe pod pewnymi warunkami.

Split payment od 1 listopada 2019 roku

W ustawie o VAT pojawił się nowy załącznik nr 15, w którym znajdują się towary i usługi z dotychczasowych załączników: 11, 13 i 14. Dodatkowo zostały ujęte nowe towary. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Obowiązkowy split payment obejmie transakcje o wartości kwotowej powyżej 15.000 zł. Poniżej tej kwoty podzielona płatność będzie w dalszym ciągu dobrowolna.

Faktura zaliczkowa a rozliczenie w VAT

Faktura zaliczkowa jest dokumentem księgowym i jeżeli zostanie wystawiona należy ją ująć w odpowiednich rejestrach VAT zarówno po stronie sprzedającego jak również kupującego. Tym samym powinna być w świetle ustawy o VAT traktowana jak pozostałe faktury.

W kontekście omawianej problematyki powstają 2 stany faktyczne:

  1. Otrzymanie faktury zaliczkowej przed dokonaniem płatności.
  2. Otrzymanie faktury zaliczkowej po dokonaniu płatności.

Co do zasady obowiązek podatkowy po stronie sprzedającego powstaje z chwilą otrzymania zaliczki (art. 19a ust. 8). Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby faktura zaliczkowa była wystawiona przed zapłatą. Jakie to ma znaczenie dla płatności w MPP?

Split payment a faktura zaliczkowa

Przed zmianą przepisów jednym z warunków dokonania płatności w split payment było posiadanie numeru faktury. Dlatego jeżeli płatność była dokonywana przed wystawieniem faktury zaliczkowej przedsiębiorca nie mógł zapłacić w mechanizmie podzielonej płatności, ponieważ nie miał numeru faktury.

Po zmianie przepisów w dodanym artykule 108a ust. 1c ustawodawca wprowadził dodatkowy zapis, który umożliwia dokonanie wpłaty zaliczkowej w split payment w sytuacji, gdy nie znamy jeszcze numeru faktury. Otóż w takiej sytuacji w miejscu, w którym podawany jest numer faktury należy wpisać wyraz “zaliczka”.

Podsumowując po zmianie przepisów ustawy o VAT wszystkich płatności na poczet towarów i usług z załącznika nr 15 o wartości przekraczającej 15.000 zł należy dokonywać w split payment. Bez znaczenia pozostaje fakt czy płatności dokonujemy na podstawie faktury zaliczkowej czy też zaliczkowo bez faktury.

Ważne!
 

Przepisy zmieniają się zbyt często? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. O nowych obowiązkach dowiesz się od razu! Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Split payment a faktura pro forma

Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym. Jest potwierdzeniem zawarcia umowy handlowej pomiędzy przedsiębiorcami. Nie rodzi żadnych skutków ani natury prawnej ani natury podatkowej. W sytuacji w jakiej znajdą się przedsiębiorcy od 1 listopada w części obowiązkowego split payment nie powinni dokonywać wpłat na podstawie faktur pro forma. Przed zmianą przepisów nie rodziło to żadnych konsekwencji dla przedsiębiorcy, ponieważ MPP był dobrowolny.

Od 1 listopada 2019 roku transakcje objęte obowiązkowym split payment muszą być w tym mechanizmie regulowane. W takich sytuacjach jeżeli to będzie wpłata zaliczki na dostawę towaru/usługi wówczas przedsiębiorca może dokonać płatności bez względu na to czy posiada fakturę zaliczkową czy też nie. Zgodnie z założeniami opisanymi powyżej. Natomiast jeżeli przedsiębiorca dokonuje płatności za całą dostawę towaru/usługi to musi znać numer faktury wystawionej na zasadach ogólnych, aby zapłacić w split payment. Takie postępowanie nie narazi przedsiębiorcy na negatywne konsekwencje podatkowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość