Split payment: czy rachunek bankowy do celów VAT należy zgłosić do US?

Split payment, czyli nowy mechanizm rozliczania VAT w tzw. podzielonej płatności, wiąże się z otwarciem przez banki nowych rachunków bankowych, przeznaczonych wyłącznie pod rozliczenia tego podatku. W związku z powyższym pojawia się pytanie – czy rachunek bankowy do celów VAT należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Split payment – co to takiego?

Mechanizm split payment polega na rozdzieleniu przez nabywcę zapłaty za fakturę na dwie części – kwota netto płacona jest na tradycyjne konto sprzedawcy, natomiast VAT trafia na specjalny rachunek bankowy utworzony wyłącznie do celów tego podatku. Środki na nim zgromadzone mogą służyć wyłącznie do rozliczania VAT – z urzędem skarbowym lub innymi przedsiębiorcami. Obecnie wybór takiego rozliczenia leży po stronie nabywcy – docelowo jednak mechanizm ten ma obowiązywać we wszystkich rozliczeniach między przedsiębiorcami.

Wskazówka!

Więcej na temat split payment przeczytasz w innych naszych artykułach:

Rachunek bankowy do celów VAT – czy trzeba go zgłaszać do US?

W związku z wprowadzeniem mechanizmu split payment, do każdego firmowego rachunku bankowego dołączany będzie rachunek bankowy do celów VAT. W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy taki rachunek w banku jest objęty obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego? Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 3 i 4 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, przedsiębiorcy są zobowiązani do poinformowania fiskusa o wszystkich wykorzystywanych w działalności gospodarczej rachunkach bankowych oraz lokatach (nawet tych tworzonych tymczasowo – nawet na jeden dzień, tzw. over night).

Zgodnie z opinią resortu finansów oraz Krajowej Informacji Skarbowej, rachunek bankowy do celów VAT stanowi wyjątek od tej zasady i faktu jego wykorzystywania nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. Na oficjalne regulacje w tym zakresie musimy jednak poczekać.

 

Sprawdź, czy każdy przedsiębiorca musi posiadać konto bankowe?
 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK