Sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca

sprzedaż bezrachunkowa ryczałtowca

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowują przychody z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym, obowiązani są do ujmowania wszystkich osiągniętych przychodów w ewidencji przychodów.

Przedsiębiorcy, którzy opodatkowują przychody z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym, obowiązani są do ujmowania wszystkich osiągniętych przychodów w ewidencji przychodów. Sposób dokumentowania oraz wykazywania przychodów określa Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Ewidencja przychodów

Zgodnie z paragrafem 3 powyższego Rozporządzenia zapisy w ewidencji dokonywane są na podstawie
  • faktur
  • faktur VAT RR
  • rachunków
  • dokumentów celnych
Przedsiębiorcy, którzy ewidencjonują sprzedaż na kasie rejestrującej, sporządzają raporty dobowe i raporty miesięczne. Przedsiębiorca sam dokonuje wyboru, które z tych raportów będą wpisywane do ewidencji przychodów. Zapisy w ewidencji mogą być też dokonywane na podstawie dziennego zestawienia faktur. Paragraf 7 Rozporządzenia wymienia niezbędne elementy zestawienia:
  1. data;
  2. numer zestawienia;
  3. numery faktur objętych zestawieniem;
  4. daty faktur objętych zestawieniem;
  5. łączna wartość przychodów wynikającą z tych faktur z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Sprzedaż bezrachunkowa

W przypadku sprzedaży bezrachunkowej (niefakturowanej) zapisy w ewidencji wprowadzamy na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisów w ewidencji przychodów nie można dokonywać na podstawie ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, którą mogą prowadzić podatnicy rozliczający się na Księdze Przychodów i Rozchodów. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów przewiduje księgowanie sprzedaży bezrachunkowej tylko i wyłącznie na podstawie dowodów wewnętrznych. Natomiast jeśli przedsiębiorca osiąga przychody, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. otrzymane kary umowne, różnice kursowe) oraz w razie osiągania przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, zapisów dokonuje się na podstawie dowodów potwierdzających faktyczne uzyskanie tych przychodów. Zapisów w ewidencji ryczałtu należy dokonywać w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.   Autor: Monika Kobylak – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość