Prefiks PL – dokumenty
NIP z prefiksem PL powinien być stosowany na:
- Fakturach dokumentujących transakcje wewnątrzwspólnotowe
- Informacjach podsumowujących transakcje wewnątrzwspólnotowe
- Innych dokumentach tworzonych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (np. umowach, listach przewozowych etc.)
W praktyce gospodarczej NIP z prefiksem PL można spotkać także na fakturach krajowych. Nie jest to błąd – podatnik ma możliwość stosowania „PL” w dokumentacji krajowej, a także zagranicznej spoza terytorium Unii Europejskiej, chociaż nie jest to obowiązkowe.
NIP z prefiksem PL – kto może go używać?
NIP przedsiębiorcy jest mu nadawany automatycznie, podczas rejestrowania działalności gospodarczej. Jednakże taki NIP nie stanowi jeszcze numeru identyfikującego w Unii Europejskiej – aby móc używać prefiksu „PL”, konieczne jest osobna rejestracja.Do VAT-UE powinni zarejestrować się zarówno podatnicy VAT czynni, jak i (z pewnymi wyjątkami) zwolnieni z VAT, jeśli planują przeprowadzać transakcje wewnątrzwspólnotowe. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza VAT-R, składanego do właściwego urzędu skarbowego.
Wykreślenie z VAT-UE a prefiks PL
NIP raz nadany jest już na stałe przypisany do danego przedsiębiorcy. W przypadku NIP-u z prefiksem kraju należy jednak uważać, ponieważ podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT-UE.
Jeśli przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT unijnych, traci prawo do korzystania z prefiksu „PL”. Aby ponownie móc stosować numer z przedrostkiem, konieczna będzie kolejna rejestracja do VAT-UE.
Status podatnika VAT-UE można sprawdzić w każdej chwili – Komisja Europejska udostępnia w tym celu specjalny formularz (VIES).Sprawdzić można zarówno swój status, jak i status dowolnego kontrahenta z kraju lub zagranicy.