Powrót

Sprzedaż biletów własnych i biletów obcych i ich rozliczenie

sprzedaż biletów rozliczenie

Zajmujesz się sprzedażą biletów? W takim razie sprawdź, jak wygląda ich rozliczenie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Chętnie korzystamy z dostępnych dobrodziejstw kultury, jakie oferują różnego rodzaju instytucje. Na większość imprez kulturalnych, sportowych trzeba zakupić bilet wstępu. Nas jak zawsze będzie interesowało, w jaki sposób sprzedaż biletów własnych i obcych będzie rozliczana na gruncie podatku VAT i tym tematem zajmiemy się w dzisiejszej publikacji.

Biletu wstępu na wydarzenia kulturalne i sportowe

Nie sposób wymienić wszystkich obiektów i instytucji, do których kupujemy biletu wstępu. Jednak żeby naświetlić temat sprzedaży biletu warto podkreślić, że chodzi tutaj m.in. o bilety wstępu:

  • na widowiska artystyczne,
  • do cyrku,
  • do kina,
  • parku rozrywki,
  • muzeum,
  • wesołego miasteczka,
  • na imprezy sportowe.

Każde takie przedsięwzięcie wymaga określonych nakładów finansowych, dlatego oferowana jest sprzedaż biletów, co pozwala na pokrycie kosztów i wygenerowanie zysku dla organizatora. Sprzedaż biletów może być prowadzona we własnym imieniu, ale również może być realizowana przez pośrednika. W każdym z tych przypadków odmiennie będzie wyglądało opodatkowanie na gruncie podatku VAT i na ten temat napiszemy poniżej.

Sprzedaż biletów własnych a podatek VAT

Kluczowe w naszej sprawie będzie ustalenie, w jaki sposób taka sprzedaż powinna być opodatkowana w VAT, dlatego w tym celu zajrzymy do ustawy o podatku VAT. W pierwszej kolejności ustalamy jaka stawka VAT będzie miała zastosowanie. Informacje na temat stawek obniżonych znajdziemy w załączniku nr 3 do ustawy i tam też znajdują się bilety wstępu.

Biletu wstępu na niżej wymienione usługi są opodatkowane 8% stawką podatku VAT:

Wstęp na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe i do obiektów kulturalnych

Wstęp do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne

Wstęp do bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury

Wstęp na imprezy sportowe

Pozostałe usługi związane z rekreacją

Przepis należy interpretować w ten sposób, że obniżona stawka VAT w wysokości 8% ma zastosowanie jedynie w zakresie wstępu na tego typu wydarzenia, które są organizowane we własnym imieniu. Sytuacja będzie wyglądała zgoła odmiennie jeśli impreza kulturalna czy sportowa będzie organizowana przez podmiot trzeci.

Sprzedaż biletów obcych i ich rozliczenie

Często się tak zdarza, że sprzedażą biletów na różnego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe zajmuje się podmiot trzeci. Zasady współpracy i forma rozliczenia sprzedaży każdorazowo będzie w takich przypadkach określona w zawartej pomiędzy stronami umowie. W takim przypadku nie będzie można już mówić o świadczeniu usługi sprzedaży biletów tylko o świadczeniu usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów. Sprzedaż nie odbywa się w imieniu własnym tylko w imieniu usługodawcy. Nie będą więc miały zastosowania przepisy odnoszące się do stosowania obniżonej stawki podatku VAT, tylko będzie to świadczenie usług, które jest opodatkowane na zasadach ogólnych. W interpretacji nr 0111-KDIB3-2.4012.363.2019.3.AZ z dnia 23.09.2019 r. opisany został tego typu przypadek. Spółka, czynny podatnik VAT świadczy usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów na imprezy organizowane na terenie całego kraju. Najczęściej jest to dystrybucja biletów, druk biletów, zaproszeń. W tej interpretacji można przeczytać m.in., że w tym przypadku mamy do czynienia z usługą pośrednictwa. Zatem w przedmiotowej sprawie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest świadczona przez Wnioskodawcę usługa pośrednictwa w sprzedaży biletów na imprezy, za którą Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w postaci prowizji. Takie wynagrodzenie prowizyjne będzie opodatkowane podstawową stawką podatku VAT 23%.

Podsumowanie

Organizowanie imprez kulturalnych czy sportowych najczęściej ma charakter świadczenia usług kompleksowych, złożonych. Specyfika organizacji również może być złożona. Tym samym każda sprawa może być inna i będzie analizowana indywidualnie. Sprzedaż biletów wstępu na tego typu wydarzenia kulturalne i sportowe rodzi określone obowiązki na gruncie podatku VAT i to było dzisiaj rozstrzygane. W publikacji zostało opisane, kiedy taka sprzedaż będzie opodatkowana obniżoną stawka VAT w wysokości 8%, a kiedy stawką podstawową 23%. Jeśli sprzedaż biletów jest dokonywana we własnym imieniu przez organizatora imprezy, to w takim przypadku można ją opodatkować stawką 8% zgodnie z załącznikiem nr 3 do ustawy o podatku VAT. Jednak jeśli sprzedaż biletów zostanie zlecona podmiotowi trzeciemu, który będzie pełnił rolę pośrednika pomiędzy organizatorem wydarzenia a jego uczestnikiem, to wówczas zawierana jest umowa na wykonanie usługi pośrednictwa, która na gruncie podatku VAT jest opodatkowana stawką podstawową 23%. Przedsiębiorcy przeprowadzający tego typu transakcje powinni zwrócić szczególną uwagę na charakter zawieranych umów i prawidłowość dokonywanych rozliczeń.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość