Sprzedaż na Google Play a działalność gospodarcza

Popularność aplikacji na Google Play oraz analogicznych platformach jest ogromna, a co za tym idzie – spore mogą być też zyski związane z ich sprzedażą. Dlatego też wielu hobbystów decyduje się na wprowadzenie własnych produktów, licząc na przynajmniej sporadyczny zysk. Jeśli interesuje Cię sprzedaż aplikacji warto zastanowić się, czy taki zysk nie będzie wymagał założenia działalności gospodarczej?

Sprzedaż na Google Play a przychody

Użytkownicy platform typu Google Play decydujący się na zamieszczenie odpłatnie swoich aplikacji powinni pamiętać, że transakcja sprzedaży aplikacji czyni z nich sprzedawcę. Sama platforma to jedynie pośrednik pomiędzy twórcą aplikacji a jej nabywcą. Tym samym twórca aplikacji będzie zobowiązany do tego, aby samodzielnie ustalić do jakiego źródła przychodów zaliczyć zysk ze sprzedaży aplikacji.

Cechy działalności gospodarczej

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, za działalność gospodarczą uznaje się zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym zakresie i w sposób ciągły (Ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 06.03.2018 r.). Gdyby zatem autor aplikacji stworzył tylko jeden produkt, a uzyskiwane przychody byłyby sporadyczne, co do zasady można by uznać to za pozostałe przychody, niewymagające zakładania działalności. Jednak w sytuacji, kiedy autor aplikacji tworzy je w dłuższym okresie, jest ich wiele bądź są ciągle ulepszane, organy skarbowe mogą już uznać, że spełnione zostały przesłanki działalności gospodarczej. Szczególnie, jeśli zysk z tytułu takiej pracy jest stosunkowo regularny bądź wysoki.

Działalność nierejestrowana furtką dla hobbystów

Twórcy aplikacji mobilnych, którzy traktowali to zajęcie jako dodatkowe, ale obawiali się ewentualnej opinii urzędów skarbowych, mogą odetchnąć z ulgą. Zgodnie z Prawem przedsiębiorcy:

nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (…) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Tym samym, do momentu kiedy przychody ze sprzedaży aplikacji nie będą przekraczały w miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia, generalnie zakładanie działalności gospodarczej nie jest konieczne. Przy czym należy pamiętać, że fakt ten nie zwalnia autora aplikacji z rozliczenia się podatku dochodowego w ramach pozostałych źródeł.

▲ wróć na początek

Uwaga!

Jeśli tworzeniem aplikacji zajmuje się osoba prowadząca działalność gospodarczą w innym zakresie, skorzystanie z powyższej opcji nie jest możliwe. Aby uniknąć niezgodności z urzędem skarbowym, warto rozszerzyć PKD swojej firmy i przychody uzyskanie ze sprzedaży aplikacji rozliczać w ramach działalności.

Działalność nierejstrowana też wymaga rozliczenia. Sprawdź, jak poprawnie rozliczyć podatki!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań