Sprzedaż na Google Play a działalność gospodarcza

Popularność aplikacji na Google Play oraz analogicznych platformach jest ogromna, a co za tym idzie – spore mogą być też zyski ze sprzedaży aplikacji. Możliwe, że tego typu działania spowodują konieczność założenia działalności gospodarczej. Sprzedajesz aplikacje na Google Play? Sprawdź, jak rozliczyć swoje zyski!

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Popularność aplikacji na Google Play oraz analogicznych platformach jest ogromna, a co za tym idzie – spore mogą być też zyski związane z ich sprzedażą. Dlatego też wielu hobbystów decyduje się na wprowadzenie własnych produktów, licząc na przynajmniej sporadyczny zysk. Jeśli interesuje Cię sprzedaż aplikacji warto zastanowić się, czy taki zysk nie będzie wymagał założenia działalności gospodarczej?

Sprzedaż na Google Play a przychody

Użytkownicy platform typu Google Play decydujący się na zamieszczenie odpłatnie swoich aplikacji powinni pamiętać, że transakcja sprzedaży aplikacji czyni z nich sprzedawcę. Sama platforma to jedynie pośrednik pomiędzy twórcą aplikacji a jej nabywcą. Tym samym twórca aplikacji będzie zobowiązany do tego, aby samodzielnie ustalić do jakiego źródła przychodów zaliczyć zysk ze sprzedaży aplikacji.

Cechy działalności gospodarczej

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, za działalność gospodarczą uznaje się zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym zakresie i w sposób ciągły (Ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 06.03.2018 r.). Gdyby zatem autor aplikacji stworzył tylko jeden produkt, a uzyskiwane przychody byłyby sporadyczne, co do zasady można by uznać to za pozostałe przychody, niewymagające zakładania działalności. Jednak w sytuacji, kiedy autor aplikacji tworzy je w dłuższym okresie, jest ich wiele bądź są ciągle ulepszane, organy skarbowe mogą już uznać, że spełnione zostały przesłanki działalności gospodarczej. Szczególnie, jeśli zysk z tytułu takiej pracy jest stosunkowo regularny bądź wysoki.

Działalność nierejestrowana furtką dla hobbystów

Twórcy aplikacji mobilnych, którzy traktowali to zajęcie jako dodatkowe, ale obawiali się ewentualnej opinii urzędów skarbowych, mogą odetchnąć z ulgą. Zgodnie z Prawem przedsiębiorcy:

nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (…) i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Tym samym, do momentu kiedy przychody ze sprzedaży aplikacji nie będą przekraczały w miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia, generalnie zakładanie działalności gospodarczej nie jest konieczne. Przy czym należy pamiętać, że fakt ten nie zwalnia autora aplikacji z rozliczenia się podatku dochodowego w ramach pozostałych źródeł.

▲ wróć na początek
Uwaga!

Jeśli tworzeniem aplikacji zajmuje się osoba prowadząca działalność gospodarczą w innym zakresie, skorzystanie z powyższej opcji nie jest możliwe. Aby uniknąć niezgodności z urzędem skarbowym, warto rozszerzyć PKD swojej firmy i przychody uzyskanie ze sprzedaży aplikacji rozliczać w ramach działalności.

Działalność nierejstrowana też wymaga rozliczenia. Sprawdź, jak poprawnie rozliczyć podatki!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
3 komentarze
 1. Piotr

  „przychody uzyskane ze sprzedaży aplikacji rozliczać w ramach działalności”
  Jak dokładnie rozliczyć takie przychody w ramach działalności? Podatkiem VAT zajmuje się google, ale co z dochodowym?

 2. Przemek

  Czy twierdzenia w tym artykule są nadal aktualne w związku z ostatnimi zmianami w polityce Google, gdzie to firma staje się sprzedawcą w określonych Państwach?

  „Na potrzeby Umowy dystrybucyjnej dla deweloperów firma Google jest zarejestrowanym sprzedawcą (działa w charakterze przedstawiciela Dewelopera, a Deweloper w charakterze zleceniodawcy Google) Produktów sprzedawanych i udostępnianych użytkownikom w tych krajach i regionach: [LISTA PAŃSTW]”

  Żródło: https://support.google.com/googleplay/android-developer/answer/7645364

 3. Ifirma

  Dziękujemy za zwrócenie uwagi na zagadnienie. Tekst był aktualny na datę kiedy powstał tj. w 2018 roku. Obecnie będziemy ponownie weryfikować temat i na podstawie ustaleń tekst będzie aktualizowany.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce