Blog ifirma.pl

Czy sprzedaż pendrive’ów wymaga rejestracji do VAT?

|
|
3 minut czytania
Sprzedajesz pendrive’y? Przeczytaj, kiedy musisz zarejestrować się do VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kiedy jest wymagana rejestracja do VAT?

Obowiązek rejestracji do VAT istnieje w dwóch przypadkach:

 1. jeśli wartość sprzedaży przekroczy 200 000 zł w skali roku lub kwotę obliczoną proporcjonalnie – jeśli działalność jest otwierana w trakcie roku.
 2. bez względu na wartość sprzedaży – jeśli wykonujemy czynności wymienione w art.113 ust.13 ustawy VAT. Na liście tej znajdziemy m.in. sprzedaż towarów w związku z zawarciem umowy na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron (np. przez sklepy internetowe, telefon), takich jak:
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
  • urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),
  • maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28).

Sprzedaż pendrive’ów a rejestracja do VAT

Aby się dowiedzieć, czy sprzedaż pendrive’ów wymaga rejestracji do VAT należy sprawdzić, czy handel tymi towarami znajduje się w czynnościach wymagających obowiązkowej rejestracji do VAT, czyli zajrzeć do art. 113 ust.13 ustawy vatowskiej.

W kontekście pendrive’ów interesuje nas, czy urządzenia te mieszczą się w kategorii komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26).

W określeniu, czy handel pendrive’ami wymaga rejestracji do VAT pomocna będzie klasyfikacja PKWiU, w której widzimy, że dział 26 obejmuje m.in.: komputery, urządzenia peryferyjne do komputerów, sprzętu komunikacyjnego i podobnych urządzeń elektronicznych oraz elementy do nich, elektroniczny sprzęt powszechnego użytku, optyczne nośniki informacji, kable do drukarek, monitorów, do USB (uniwersalnych magistrali szeregowych), złącza itp.

Z kolei patrząc już bardziej szczegółowo, zauważymy podkategorię 26.20.22 – “Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej”, która obejmuje półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej do rejestracji danych ze źródła zewnętrznego [karta pamięci fleszowej lub elektroniczne karty błyskowe pamięci], niezapisane.

Biorąc pod uwagę powyższe, pendrive’y spełniają kryteria i posiadają właściwości objęte działem 26 PKWiU, a co za tym idzie ich sprzedaż, jeśli jest dokonywana przez internet wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT.

Rejestracji do VAT należy dokonać przed dniem wykonania pierwszej opodatkowanej czynności, czyli w naszym przypadku – przed dniem dokonania sprzedaży pierwszego pendrive’a przez internet.

Zgłoszenie VAT-R można złożyć

 • osobiście w urzędzie,
 • przez internet – z użyciem elektronicznego podpisu kwalifikowanego,
 • przez internet – podpisując profilem zaufanym tylko jeśli VAT-R jest dołączany do wniosku o zmianę wpisu w CEIDG.

Czy sprzedając pendrive’y trzeba mieć kasę fiskalną?

Omawiając temat obowiązków podatkowych związanych z handlem pendrive’ami, warto jeszcze wspomnieć o tym, że sprzedaż pendrive’ów dla osób prywatnych wymaga posiadania kasy fiskalnej. Nie ma tu znaczenia rodzaj sklepu (czy internetowy, czy stacjonarny) ani wielkość obrotów.

Kasy fiskalnej nie trzeba posiadać tylko w przypadku, gdy sprzedaż zapisanych i niezapisanych nośników danych jest dokonywana na rzecz firm (B2B).

Podsumowując, sprzedaż pendrive’ów:

 • przez internet dla osób prywatnych – wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT oraz trzeba mieć kasę fiskalną
 • przez internet tylko dla firm (cała sprzedaż B2B) – wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT, nie trzeba mieć kasy fiskalnej,
 • stacjonarnie dla osób prywatnych – nie wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT (dopóki obroty nie przekroczą 200 000 zł), trzeba mieć kasę fiskalną
 • stacjonarnie tylko firm – nie wymaga obowiązkowej rejestracji do VAT (dopóki obroty nie przekroczą 200 000 zł), nie trzeba mieć kasy fiskalnej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie