Sprzedaż środków trwałych stanowiących odrębny majątek pomiędzy firmami małżonków

sprzedaż środków trwałych stanowiących wspólność majątkową

Zastanawiasz się, jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego małżonkowi, który nabyłeś przed zawarciem małżeństwa? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Transakcje handlowe pomiędzy firmami małżonków nie zawsze są do końca jasne i uregulowane wprost w przepisach, dlatego często mamy problem z ich prawidłowym rozliczeniem w podatkach. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, jak rozliczyć na gruncie podatkowym sprzedaż środka trwałego małżonkowi, w sytuacji gdy stanowi on majątek odrębny.

Kiedy mówimy o majątku odrębnym?

Jeżeli małżonkowie podpiszą intercyzę – umowę majątkową małżeńską, to wówczas można mówić o dwóch odrębnych majątkach małżonków. O majątku odrębnym mówi się również w sytuacji, gdy małżonkowie weszli w posiadanie ruchomości/nieruchomości jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Majątek nabyty przed ślubem będzie również stanowił majątek odrębny każdego z nich.

Sprzedaż środka trwałego stanowiącego majątek odrębny na gruncie podatku VAT

W ustawie o podatku VAT nie ma żadnych przepisów szczególnych, które można byłoby odnieść do rozliczeń pomiędzy małżonkami. Jak wiadomo, z punktu widzenia VAT, bez znaczenia pozostaje również fakt, czy mamy do czynienia z dostawą towarów płatną, czy też nieodpłatną. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku sprzedaż będzie opodatkowana w VAT. W tej sytuacji należy uznać, że sprzedaż środków trwałych pomiędzy firmami małżonków, które stanowią ich odrębny majątek, na gruncie podatku VAT będzie opodatkowana na zasadach ogólnych.

Czyli jeżeli jeden z małżonków wystawi fakturę VAT obejmującą sprzedaż środka trwałego i wykaże na niej podatek VAT należny, to drugi małżonek będzie mógł odliczyć VAT naliczony od zakupu, pod warunkiem, że służy on czynnościom opodatkowanym w VAT.

Sprzedaż środka trwałego stanowiącego majątek odrębny na gruncie podatku dochodowego

Jeżeli chodzi o rozliczenie na gruncie podatku dochodowego, to w przypadku sprzedaży środka trwałego między firmami małżonków, do kosztów uzyskania przychodów będą zaliczane wydatki w postaci dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli środek trwały jest lub był amortyzowany w firmie małżonka, to wówczas należy kontynuować amortyzację, według pierwotnie przyjętej metody amortyzacji. Nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych, które przed sprzedażą były zaliczone do kosztów w firmie małżonka. Takie regulacje zawarte są wprost w ustawie o podatku dochodowym.

Podsumowując, sprzedaż środka trwałego, który stanowi odrębny majątek, pomiędzy firmami małżonków w podatku VAT rozliczana jest na zasadach ogólnych, nie ma żadnych przepisów szczególnych. W podatku dochodowym taka sprzedaż traktowana jest na zasadzie kontynuacji metody amortyzacji rozpoczętej w firmie współmałżonka i takie podejście wynika wprost z ustawy o PIT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość