Blog ifirma.pl

Sprzedaż środków trwałych stanowiących odrębny majątek pomiędzy firmami małżonków

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, jak rozliczyć sprzedaż środka trwałego małżonkowi, który nabyłeś przed zawarciem małżeństwa? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Transakcje handlowe pomiędzy firmami małżonków nie zawsze są do końca jasne i uregulowane wprost w przepisach, dlatego często mamy problem z ich prawidłowym rozliczeniem w podatkach. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, jak rozliczyć na gruncie podatkowym sprzedaż środka trwałego małżonkowi, w sytuacji gdy stanowi on majątek odrębny.

Kiedy mówimy o majątku odrębnym?

Jeżeli małżonkowie podpiszą intercyzę – umowę majątkową małżeńską, to wówczas można mówić o dwóch odrębnych majątkach małżonków. O majątku odrębnym mówi się również w sytuacji, gdy małżonkowie weszli w posiadanie ruchomości/nieruchomości jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Majątek nabyty przed ślubem będzie również stanowił majątek odrębny każdego z nich.

Sprzedaż środka trwałego stanowiącego majątek odrębny na gruncie podatku VAT

W ustawie o podatku VAT nie ma żadnych przepisów szczególnych, które można byłoby odnieść do rozliczeń pomiędzy małżonkami. Jak wiadomo, z punktu widzenia VAT, bez znaczenia pozostaje również fakt, czy mamy do czynienia z dostawą towarów płatną, czy też nieodpłatną. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku sprzedaż będzie opodatkowana w VAT. W tej sytuacji należy uznać, że sprzedaż środków trwałych pomiędzy firmami małżonków, które stanowią ich odrębny majątek, na gruncie podatku VAT będzie opodatkowana na zasadach ogólnych.

Czyli jeżeli jeden z małżonków wystawi fakturę VAT obejmującą sprzedaż środka trwałego i wykaże na niej podatek VAT należny, to drugi małżonek będzie mógł odliczyć VAT naliczony od zakupu, pod warunkiem, że służy on czynnościom opodatkowanym w VAT.

Sprzedaż środka trwałego stanowiącego majątek odrębny na gruncie podatku dochodowego

Jeżeli chodzi o rozliczenie na gruncie podatku dochodowego, to w przypadku sprzedaży środka trwałego między firmami małżonków, do kosztów uzyskania przychodów będą zaliczane wydatki w postaci dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli środek trwały jest lub był amortyzowany w firmie małżonka, to wówczas należy kontynuować amortyzację, według pierwotnie przyjętej metody amortyzacji. Nie uwzględnia się odpisów amortyzacyjnych, które przed sprzedażą były zaliczone do kosztów w firmie małżonka. Takie regulacje zawarte są wprost w ustawie o podatku dochodowym.

Podsumowując, sprzedaż środka trwałego, który stanowi odrębny majątek, pomiędzy firmami małżonków w podatku VAT rozliczana jest na zasadach ogólnych, nie ma żadnych przepisów szczególnych. W podatku dochodowym taka sprzedaż traktowana jest na zasadzie kontynuacji metody amortyzacji rozpoczętej w firmie współmałżonka i takie podejście wynika wprost z ustawy o PIT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie