Blog ifirma.pl

Sprzedaż towarów handlowych w czasie zawieszenia a składki ZUS

|
Zawiesiłeś działalność gospodarczą i masz dylemat co ze sprzedażą towarów handlowych w okresie zawieszenia? W dzisiejszym artykule odpowiemy na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej w obecnych czasach jest dużym wyzwaniem dla osób, które podejmą taką decyzję. Coraz większa ilość obowiązków, ciągła zmiana przepisów przeraża wszystkich, trudno za tym wszystkim nadążyć. Na łamach naszych publikacji poruszamy wiele poważnych i trudnych tematów, aby chociaż w niewielkim stopniu ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie. W dzisiejszym artykule podejmujemy kolejny ważny temat i szukamy odpowiedzi na pytanie, co ze składkami ZUS jeśli dojdzie do sprzedaży towarów handlowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

Co się mieści pod pojęciem towary handlowe?

Pojęcie towarów handlowych zostało zdefiniowane w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR i można tam przeczytać, że:

 
Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Mieszczą się tutaj także produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej
 

W zależności od profilu prowadzonej działalności gospodarczej do tego grupowania będą zaliczane różne kategorie towarów. Jeżeli natomiast w grę będzie wchodziło świadczenie usług, to należałoby je raczej przyporządkować do kategorii wyrobów gotowych. W kontekście omawianej tematyki pod pojęciem towarów handlowych będzie się mieściła ewentualna usługa, która była wykonana na towarze handlowym. Nazewnictwo w omawianej problematyce pełni rolę drugorzędną.

Czy można sprzedawać towary handlowe w okresie zawieszenia działalności?

Zawieszenie działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami, o których musi pamiętać przedsiębiorca. Przepisy mówią wprost, że:

 
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności
 

Jednak z tych samych przepisów wynika co jest dozwolone w okresie zawieszenia, między innymi można:

 • dokonywać sprzedaży środków trwałych,
 • przyjmować należności i regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia działalności gospodarczej,
 • osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
 • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów.

Jak się więc okazuje istnieje sporo okoliczności, w których pomimo zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca będzie uzyskiwał przychód.

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Przedsiębiorca, który złoży wniosek do CEIDG, na którym zamieści informację, że dokonuje zawieszenia działalności gospodarczej nie musi już przekazywać żadnej dodatkowej informacji do ZUS.

Na podstawie zgłoszenia w CEIDG ZUS dokona z urzędu wyrejestrowania na odpowiednich drukach:
ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek
ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń przedsiębiorcy i osoby współpracującej
ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny przedsiębiorcy i osoby współpracującej zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego

Oznacza to, że ostatnim okresem przed zawieszeniem działalności gospodarczej, w którym będą rozliczane składki ZUS jest ten miesiąc, w którym była jeszcze wykonywana działalność gospodarcza.

Przykład 1

Pani Krystyna postanowiła na jakiś czas zawiesić działalność gospodarczą. We wniosku złożonym do CEIDG, jako datę rozpoczęcia zawieszenia wskazała 1 kwietnia. W tym przypadku ostatnim miesiącem do rozliczenia składek ZUS będzie miesiąc marzec.

Składki społeczne
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorca podlega pod obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe od dnia rozpoczęcia działalności do czasu jej zakończenia z wyłączeniem okresu, na który działalność gospodarcza została zawieszona
Składka zdrowotna
Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeżeli zawiesiły tę działalność
Mamy więc ustalone, że w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie płaci obowiązkowych składek ZUS

Sprzedaż towarów handlowych w czasie zawieszenia a składki ZUS

Odkąd wprowadzona została zmiana przepisów w ustawie o Polskim Ładzie przedsiębiorcy regularnie zastanawiają się w szczególności nad rozliczaniem składki zdrowotnej od niektórych czynności mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.Wśród nich znajduje się m.in. przychód uzyskany w okresie zawieszenia działalności gospodarczej. Opisaliśmy już na wstępie, że ustawodawca pozwala na możliwość uzyskiwania przychodów w tym okresie, o ile ich pierwotna przyczyna powstania miała miejsce przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Jednak przedsiębiorcy i tak występują z zapytaniem o wydanie indywidualnej interpretacji czy do urzędu skarbowego, czy do ZUS w sprawie rozliczania podatków czy składek ZUS w okresie zawieszenia. I właśnie z takim zapytaniem wystąpił przedsiębiorca we wniosku złożonym do ZUS, rozstrzygniętym dnia 4 sierpnia 2022 r. w decyzji nr 897/2022 (numer sprawy DI/200000/43/897/2022). W omawianej sprawie przedsiębiorca opisał, że przedmiotem jego działalności gospodarczej są usługi budowlane. W okresie zimowym na indywidualne zamówienia dodatkowo zajmuje się przetwarzaniem drewna. W procesie obróbki powstaje fryza, kantówka i drewno kominkowe. Pytanie dotyczyło sprzedaży w okresie zawieszenia towarów handlowych w postaci: fryzy, kantówki i drewna kominkowego, które zostały zamówione przed okresem zawieszenia działalności. W ocenie wnioskodawcy taka sprzedaż nie będzie podlegała pod składki ZUS ani społeczne, ani zdrowotną. W odpowiedzi ZUS uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe i potwierdził, że przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych i składki zdrowotnej od dochodu uzyskanego ze sprzedaży towarów handlowych.

Jednak nie można zapominac, że jest to sanowisko w indywidualnej sprawie. Na temat uzyskiwania przychodów w okresie zawieszenia działalności przepisy wypowiadają się dość ogólnikowo, szczególnie nieprecyzyjne jest sformułowanie: “należności powstałych przed datą zawieszenia działalności gospodarczej”. Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że organ podatkowy czy ZUS może zakwestionować, że wykonywane przez niego czynności w okresie zawieszenia wskazują na prowadzenie działalności gospodarczej a zawieszenie miało jedynie na celu uchylenie się od płatności składek ZUS. Jest to o tyle ważne, że począwszy od 2022 roku znacząco zmieniła się formuła naliczania składki zdrowotnej. W świetle tego wszystkiego każdy przedsiębiorca powinien w takich sytuacjach podejść do tematu z dużą dozą ostrożności i poczynić szczegółowe ustalenia we własnej sprawie. W przeciwnym razie może narazić się na dotkliwe konsekwencje finansowe.

Podsumowanie

Zawieszenie działalności gospodarczej może być dokonane w dowolnym momencie i na nieograniczony czas. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą informację o zawieszeniu przekazują na wniosku składanym do CEIDG. Po złożeniu pisma informacja o zawieszeniu działalności jest z automatu przekazywana do urzędu skarbowego i ZUS. Przedsiębiorca nie musi już przekazywać żadnych dodatkowych zawiadomień. Jeśli w okresie zawieszenia osiągnięty zostanie przychód, to przede wszystkim trzeba ustalić, czy nie jest to bieżący przychód z działalności gospodarczej. Jeżeli źródło powstania przychodu datuje się na okres przed zawieszeniem działalności gospodarczej, to przedsiębiorca nie ma obowiązku zapłaty ani składek społecznych czy składki zdrowotnej. Będzie natomiast musiał rozliczyć ten przychód w zeznaniu rocznym i go opodatkować.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie