Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie a podatki

Towary otrzymane nieodpłatnie w działalności gospodarczej mogą być następnie przekazane do dalszej odsprzedaży. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż taka będzie podlegała opodatkowaniu – zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT.

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie a PIT

Przedsiębiorca, decydując się na sprzedaż towarów otrzymanych przez firmę nieodpłatnie, powinien dokonać opodatkowania na takich samych zasadach, jakie stosowałby przy sprzedaży towaru nabytego tradycyjnie. Zatem ustaloną wartość towaru należy zaksięgować przy sprzedaży w KPiR bądź ewidencji przychodów, i opodatkować właściwą stawką podatku.

Warto jednak pamiętać, aby przy sprzedaży towaru otrzymanego nieodpłatnie zaksięgować również koszt. Wynika to z faktu, że w momencie bezpłatnego otrzymania wartość towaru stanowi przychód do opodatkowania. Aby zatem uniknąć podwójnego opodatkowania jednego przedmiotu – przy przyjęciu, a następnie przy rzeczywistym jego zbyciu – zalicza się jego wartość przyjęcia do kosztów, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.

Uwaga!

W przypadku podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, nie ma możliwości ujęcia wartości sprzedanego towaru w kosztach. Jeśli nieodpłatnie otrzymany towar pochodził od osoby z I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o spadkach i darowiznach, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia i nieodprowadzanie podatku przy nabyciu towaru. Wtedy też przy sprzedaży nie zajdzie sytuacja podwójnego opodatkowania. Gdyby jednak towar pochodził od osoby nienależącej do żadnej z powyższych grup, wtedy przyjęcie takie podlega opodatkowaniu 3% stawką ryczałtu, a następnie opodatkowaniu będzie podlegała sprzedaż towaru.

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie a VAT

Jeśli chodzi o przepisy Ustawy o VAT, nie różnicuje ona sprzedaży towaru bezpłatnie otrzymanego od towaru, który został nabyty drogą tradycyjną. Oznacza to, że jeśli sprzedaży dokonuje czynny podatnik VAT, a transakcja nie podlega wyłączeniu na gruncie szczegółowych przepisów, co do zasady należy opodatkować ją właściwą stawką VAT. W związku z faktem, że – inaczej niż w PIT – bezpłatne otrzymanie nie generuje po stronie obdarowanego konieczności wykazywania podatku, w tym przypadku nie ma konieczności dokonywania korekt podatku VAT naliczonego.

Przekazujesz darowiznę? Sprawdź, jak ją rozliczyć w firmie!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań