Blog ifirma.pl

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie a podatki

|
|
3 minut czytania
Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie wymaga opodatkowania – zarówno w zakresie VAT, jak i PIT. Warto pamiętać, że w zakresie podatku dochodowego należy dokonać również zaksięgowania kosztu, aby uniknąć podwójnego opodatkowania.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Towary otrzymane nieodpłatnie w działalności gospodarczej mogą być następnie przekazane do dalszej odsprzedaży. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż taka będzie podlegała opodatkowaniu – zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT.

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie a PIT

Przedsiębiorca, decydując się na sprzedaż towarów otrzymanych przez firmę nieodpłatnie, powinien dokonać opodatkowania na takich samych zasadach, jakie stosowałby przy sprzedaży towaru nabytego tradycyjnie. Zatem ustaloną wartość towaru należy zaksięgować przy sprzedaży w KPiR bądź ewidencji przychodów, i opodatkować właściwą stawką podatku.

Warto jednak pamiętać, aby przy sprzedaży towaru otrzymanego nieodpłatnie zaksięgować również koszt. Wynika to z faktu, że w momencie bezpłatnego otrzymania wartość towaru stanowi przychód do opodatkowania. Aby zatem uniknąć podwójnego opodatkowania jednego przedmiotu – przy przyjęciu, a następnie przy rzeczywistym jego zbyciu – zalicza się jego wartość przyjęcia do kosztów, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.

Uwaga!

W przypadku podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego, nie ma możliwości ujęcia wartości sprzedanego towaru w kosztach. Jeśli nieodpłatnie otrzymany towar pochodził od osoby z I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o spadkach i darowiznach, możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia i nieodprowadzanie podatku przy nabyciu towaru. Wtedy też przy sprzedaży nie zajdzie sytuacja podwójnego opodatkowania. Gdyby jednak towar pochodził od osoby nienależącej do żadnej z powyższych grup, wtedy przyjęcie takie podlega opodatkowaniu 3% stawką ryczałtu, a następnie opodatkowaniu będzie podlegała sprzedaż towaru.

Sprzedaż towarów otrzymanych nieodpłatnie a VAT

Jeśli chodzi o przepisy Ustawy o VAT, nie różnicuje ona sprzedaży towaru bezpłatnie otrzymanego od towaru, który został nabyty drogą tradycyjną. Oznacza to, że jeśli sprzedaży dokonuje czynny podatnik VAT, a transakcja nie podlega wyłączeniu na gruncie szczegółowych przepisów, co do zasady należy opodatkować ją właściwą stawką VAT. W związku z faktem, że – inaczej niż w PIT – bezpłatne otrzymanie nie generuje po stronie obdarowanego konieczności wykazywania podatku, w tym przypadku nie ma konieczności dokonywania korekt podatku VAT naliczonego.

Przekazujesz darowiznę? Sprawdź, jak ją rozliczyć w firmie!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie