Sprzedaż usług przez Internet a podatek VAT

sprzedaż usług przez internet a VAT

Sprzedajesz usługi przez Internet? Sprawdź, kiedy należy je wykazywać w podatku VAT.

Sprzedaż usług przez internet a VAT - omówione zagadnienia:

Czynny podatnik VAT ma obowiązek prawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a to sprawia często problemy przedsiębiorcom. Dlatego każdorazowo należy dokładnie przeanalizować daną transakcję w oparciu o obowiązujące przepisy. Dzisiaj opiszemy powstanie obowiązku podatkowego w VAT w przypadku świadczenia usług przez Internet.

Dostawa usług przez Internet – obowiązek podatkowy w VAT

Dynamiczny rozwój transakcji dokonywanych przez Internet sprzyja również świadczeniu różnego rodzaju usług tym kanałem dystrybucyjnym. Nie ma przeciwwskazań, aby np. usługi: marketingowe, reklamowe, szkoleniowe, prawne, biurowe były realizowane przez Internet. Należy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT. ,/p>

Jeżeli chodzi o usługi, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, dla której to części określono zapłatę.

Istnieją jednak pewne wyjątki, o których mowa poniżej:

  1. W przypadku stałej obsługi prawnej i biurowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
  2. Usługi, dla których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
  3. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Przykład 1

Pani Joanna zawarła umowę z firmą na świadczenie usługi reklamowej przez Internet. W umowie określone zostały terminy rozliczeń, które przypadają na koniec każdego miesiąca. Faktura za miesiąc maj 2021 r. została wystawiona 6 czerwca 2021 r. W takim przypadku zgodnie z ustawą obowiązek podatkowy w VAT powstaje 31.05.2021 r.

Przykład 2

Pani Katarzyna świadczy stałą obsługę prawną dla firm przez Internet. W umowie określono terminy płatności, które przypadają do 10 dnia następnego miesiąca. Za miesiąc maj 2021 roku została wystawiona faktura dnia 2 czerwca 2021 r. Zgodnie z przepisami w takim przypadku pani Katarzyna wykaże sprzedaż w ewidencji VAT dnia 02.06.2021 r.

Przy świadczeniu usług przez Internet należy pamiętać, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania, pod warunkiem, że określona została dla tej części zapłata. Nie można jednak zapominać o ważnych wyjątkach, które zostały opisane powyżej na przykładach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość