Sprzedaż usług przez Internet a podatek VAT

sprzedaż usług przez internet a VAT

Sprzedajesz usługi przez Internet? Sprawdź, kiedy należy je wykazywać w podatku VAT.

Sprzedaż usług przez internet a VAT - omówione zagadnienia:

Czynny podatnik VAT ma obowiązek prawidłowego rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, a to sprawia często problemy przedsiębiorcom. Dlatego każdorazowo należy dokładnie przeanalizować daną transakcję w oparciu o obowiązujące przepisy. Dzisiaj opiszemy powstanie obowiązku podatkowego w VAT w przypadku świadczenia usług przez Internet.

Dostawa usług przez Internet – obowiązek podatkowy w VAT

Dynamiczny rozwój transakcji dokonywanych przez Internet sprzyja również świadczeniu różnego rodzaju usług tym kanałem dystrybucyjnym. Nie ma przeciwwskazań, aby np. usługi: marketingowe, reklamowe, szkoleniowe, prawne, biurowe były realizowane przez Internet. Należy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznanie obowiązku podatkowego w VAT. ,/p>

Jeżeli chodzi o usługi, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, dla której to części określono zapłatę.

Istnieją jednak pewne wyjątki, o których mowa poniżej:

  1. W przypadku stałej obsługi prawnej i biurowej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
  2. Usługi, dla których ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.
  3. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Przykład 1

Pani Joanna zawarła umowę z firmą na świadczenie usługi reklamowej przez Internet. W umowie określone zostały terminy rozliczeń, które przypadają na koniec każdego miesiąca. Faktura za miesiąc maj 2021 r. została wystawiona 6 czerwca 2021 r. W takim przypadku zgodnie z ustawą obowiązek podatkowy w VAT powstaje 31.05.2021 r.

Przykład 2

Pani Katarzyna świadczy stałą obsługę prawną dla firm przez Internet. W umowie określono terminy płatności, które przypadają do 10 dnia następnego miesiąca. Za miesiąc maj 2021 roku została wystawiona faktura dnia 2 czerwca 2021 r. Zgodnie z przepisami w takim przypadku pani Katarzyna wykaże sprzedaż w ewidencji VAT dnia 02.06.2021 r.

Przy świadczeniu usług przez Internet należy pamiętać, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania usługi lub częściowego wykonania, pod warunkiem, że określona została dla tej części zapłata. Nie można jednak zapominać o ważnych wyjątkach, które zostały opisane powyżej na przykładach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość