Stawka VAT 0% w obrocie krajowym

stawki VAT

Stawka 0% VAT to preferencyjna stawka podatku od towarów i usług, która znajduje zastosowanie m.in. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy też eksportu towarów poza UE. Co ważne, w określonych sytuacjach i po spełnieniu wskazanych w ustawie o VAT warunków, możliwe jest także stosowanie jej w obrocie krajowym.

Stawka VAT 0% to preferencyjna stawka podatku od towarów i usług, która znajduje zastosowanie m.in. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy też eksportu towarów poza UE. Co ważne, w określonych sytuacjach i po spełnieniu wskazanych w ustawie o VAT warunków, możliwe jest także stosowanie jej w obrocie krajowym.

Towary i usługi objęte stawką 0% VAT

Informację o tym, do których towarów i usług możliwe jest zastosowanie stawki 0% VAT znajdziemy w art. 83 ustawy o VAT. Lista ta obejmuje m.in.: dostawy towarów służących do zaopatrzenia statków i samolotów, towarów do wolnych obszarów celnych, a także dostawy sprzętu komputerowego m.in. dla placówek oświatowych (po spełnieniu warunków określonych w ww. ustawie).

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Stawka VAT 0% w obrocie krajowym

Kiedy można zastosować stawkę 0% VAT przy dostawie sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych?

Preferencyjna stawka dotyczy wyłącznie towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT (m.in. jednostek centralnych, monitorów, zestawów komputerów, drukarek, skanerów etc.). Co więcej, stawka 0% znajdzie zastosowanie tylko wówczas, gdy dostawca posiada:

  • stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową,
  • kopię umowy o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu komputerowego placówce oświatowej wraz z zamówieniem potwierdzonym przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową.

Co więcej, wskazane wyżej dokumenty należy złożyć w urzędzie skarbowym.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Stawka VAT 0% w obrocie krajowym

Stawka VAT 0% przy towarach sprzedanych podróżnym

Zgodnie z art. 129 ustawy o VAT, do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca ma prawo zastosować stawkę VAT 0%. Co ważne, by było to możliwe, musi on spełnić następujące warunki:

  • pisemnie powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o fakcie, że jest uprawnionym sprzedawcą oraz o miejscu, gdzie podróżny będzie mógł odebrać podatek oraz z jakimi podmiotami ma on zawarte umowy dotyczące dokonywania tych zwrotów i przedłożyć kopie tych umów,
  • Program do faktur – Darmowe konto Stawka VAT 0% w obrocie krajowym
  • przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej musi otrzymać imienny dokument wystawiony uprzednio podróżnemu z potwierdzeniem wywozu tych towarów poza terytorium UE (otrzymanie dokumentu w ciągu 10 miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy, upoważnia do złożenia korekty deklaracji za miesiąc otrzymania).

Stawkę VAT 0% można zastosować także przy WDT – kliknij i dowiedz się więcej na ten temat!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość