System do obsługi niektórych umów – rząd szykuje nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców

system do obsługi niektórych umów

Rząd zatwierdził projekt ustawy o stworzeniu systemu, który ma obsługę administracyjną umów o pracę i umów zlecenia. Wejdź i zobacz, jakie są główne założenia projektu oraz kiedy system ma być gotowy.

Do 2025 powstanie z inicjatywy rządu system teleinformatyczny, który ma ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom, zatrudnionym przez nich pracownikom i zleceniobiorcom. System ma być narzędziem do automatyzacji umów i archiwizacji różnego rodzaju dokumentów.

Odciążenie drobnych przedsiębiorców jako główny cel systemu

Głównym założeniem projektu ustawy o systemie teleinformatycznym do zawierania niektórych umów jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z powierzeniem pracy. System ma odciążyć z obowiązków przede wszystkim mikroprzedsiębiorców, dla których dużym problemem jest brak zasobów ludzkich wspierających w wypełnianiu powinności.

Mówiąc krócej – właściciele małych firm nie mają czasu na zajmowanie się administracyjną stroną działalności i często nie mają środków, aby zatrudnić do tego pracownika. Jak zauważa rząd – powoduje to pokusę do przechodzenia do szarej strefy (niezależną od chęci uniknięcia obciążeń finansowych) i stanowi barierę w rozwoju firm.

Przygotowaliśmy projekt, który ułatwi życie przedsiębiorcom oraz pracownikom. Chcemy, by skupiali się oni nie na biurokracji, ale na zadaniach, które przynoszą im zysk i rozwój – podsumowała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg. Więcej dowiesz się tutaj.

Projekt ustawy konsultowany był m.in. z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców i Krajową Izbą Gospodarczą, które pozytywnie go zaopiniowały.

Funkcjonalności systemu do obsługi niektórych umów

System, który powstanie ma być zintegrowany z systemami praca.gov.pl, biznes.gov.pl oraz z systemem teleinformatycznym ZUS. Będzie się można do niego logować za pomocą profilu zaufanego. Narzędzie ma umożliwić pracodawcom, zleceniodawcom m.in. zawieranie i rozwiązywanie umów, obliczanie wymiaru urlopu przysługującemu pracownikowi, prowadzenie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej, wydawanie świadectw pracy, obliczanie należności dla ZUS i podatkowych.

Dla pracowników i zleceniobiorców ułatwieniem mają być: możliwość zmiany swoich danych osobowych, składanie wniosków o opiekę nad dzieckiem lub urlop okolicznościowy. O zmianach wprowadzonych do systemu będą powiadamiane strony umowy za pomocą e-maila na adres, który trzeba będzie podać przy rejestracji. Chętni pracodawcy i pracownicy będą mogli także wskazać numer telefonu, na który będzie przychodził SMS z informacją o każdej zmianie.

Odpowiedzialność za dane w systemie

Za prawidłowość danych wprowadzanych do systemu będą odpowiadać odpowiednio pracodawca i pracownik (zleceniodawca i zleceniobiorca). Dane osobowe będą przechowywane przez okres 10 lat, okres ten jest tożsamy z okresem obowiązującym pracodawcę na gruncie przepisów Kodeksu pracy do przechowywania dokumentacji pracowniczej.

System do obsługi umów z pracownikami – podsumowanie

Dzięki systemowi, który powstanie, zniknie obowiązek konstruowania różnego rodzaju umów (będą dostępne gotowe wzory) oraz szersze zastosowanie ma znaleźć podpis zaufany. Za projekt ustawy odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Obecnie prace nad ustawą znajdują się w Sejmie. Koszt utworzenia systemu został oszacowany na 5,5 mln złotych, a sam system ma być gotowy do 2025 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość