Blog ifirma.pl

Ubezpieczenie mieszkania a koszty firmy

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie mieszkania może być kosztem firmy? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wykorzystanie mieszkania w prowadzeniu firmy. Materiał video

 

Prowadzenie firmy w mieszkaniu ma swoje plusy i minusy. Jeżeli jednak plusy przeważają szalę i zdecydujemy się na ten krok, to w takim przypadku warto znać zasady rozliczania kosztów w mieszkaniu. W serii artykułów poświęconych tej tematyce szeroko opisywaliśmy różne zagadnienia, dzisiaj odpowiemy na pytanie dotyczące ujmowania ubezpieczenia mieszkania do kosztów firmy.

Czy założenie firmy na wpływ na ubezpieczenie mieszkania?

Na zadane pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – to zależy. Mianowicie jeżeli profil naszej działalności nie wymaga inwestowania w środki trwałe, obrotowe i wyposażenie, to z punktu ochrony ubezpieczeniowej tak naprawdę nic się dla nas nie zmienia, możemy pozostać z ubezpieczeniem prywatnym.

Sytuacja zmienia się diametralnie, jeżeli chcemy objąć ochroną ubezpieczeniową również majątek firmowy. Wówczas należy sprawdzić i uzgodnić z firmą ubezpieczeniową, jaka opcja jest dla nas lepsza.

Czy ubezpieczenie mieszkania może być kosztem firmy?

Jeżeli podejmiemy decyzję o zmianie polisy ubezpieczeniowej w związku z rozpoczęciem działalności w mieszkaniu, to mogą powstać dwie sytuacje:

 1. Ubezpieczyciel może zaproponować poszerzenie dotychczasowej polisy o specjalne opcje.
 2. Możemy zawrzeć odrębną polisę, która będzie obejmowała tylko majątek firmy.

W zależności od podjętej decyzji różnie będą rozliczane koszty związane z tą polisą ubezpieczeniową.

W pierwszym przypadku do kosztów powinny być zaliczone wydatki, które obejmują opcje dodatkowe związane z firmą.

W drugim przypadku polisa ubezpieczeniowa będzie obejmowała majątek firmy, a więc przedsiębiorca ujmie ją w całości w kosztach.

W jaki sposób księgujemy polisę ubezpieczeniową?

Jakie dokumenty mogą stanowić podstawę księgowania w PKPiR zostało wymienione w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej książki przychodów. Polisa na pewno nie stanowi faktury ani rachunku, ale spełnia wymagania, jako inny dowód księgowy (§ 11 ust. 3 pkt 3), ponieważ posiada:

 • wiarygodne określenie stron uczestniczących w operacji gospodarczej,
 • datę wystawienia dowodu,
 • numer,
 • przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość,
 • podpisy osób uprawnionych do udokumentowania operacji.

Nie ma więc przeciwwskazań, aby na podstawie dokumentu, jakim jest polisa ubezpieczeniowa dokonać wpisu kosztu do PKPiR do kol. 13 “pozostałe wydatki”. Zaksięgowana kwota będzie obejmowała całą wartość polisy lub tylko część, w zależności od wariantu, tak jak zostało to opisane powyżej.

Jeżeli płatność za polisę ubezpieczeniową będzie dokonywana w ratach, to i tak polisa staje się kosztem podatkowym w dacie jej wystawienia, bez względu na płatności ratalne.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie