Powrót

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców – projekt ustawy

zatrudnianie cudzoziemców

Zatrudniasz cudzoziemców? Sprawdź, co ma się zmienić w przepisach.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zatrudnianie pracowników mają szereg dodatkowych obowiązków wynikających z przepisów i trzeba je znać i stosować. Sprawa się jeszcze dodatkowo komplikuje, jeżeli chcemy zatrudnić cudzoziemca. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie ułatwienia mają zostać wprowadzone w związku z zatrudnianiem cudzoziemców.

Zatrudnianie cudzoziemca – obowiązki pracodawcy

Pracodawca powinien wiedzieć, że jeżeli zdecyduje się na zatrudnienie cudzoziemca, to musi przede wszystkim posiadać zezwolenie na jego pracę. Dlatego przed nawiązaniem współpracy musimy otrzymać od cudzoziemca m.in.:

 • dokument na podstawie, którego może przebywać w Polsce,
 • informację, czy posiada dokument pobytowy uprawniający do podejmowania pracy w Polsce.

Kiedy już dopełnimy formalności związanych z legalnością pobytu w Polsce, to możemy już przystępować do podpisania umowy z cudzoziemcem, a to już jest taki sam etap, jak przy zatrudnianiu każdego pracownika, również z Polski. Zobaczmy jednak, jakie ułatwienia mają zostać wprowadzono dla pracodawców, którzy zatrudniają lub będą zatrudniać cudzoziemców.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców – projekt ustawy

Obecnie obowiązuje ustawa z 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w której są również zapisane regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Z uwagi na liczne nowelizacje, ale również zmieniający się rynek pracy przestała ona spełniać oczekiwania społeczne. Liczba napływających cudzoziemców, którzy są zainteresowani pracą w Polsce również z roku na rok wzrasta, dlatego pojawiła się potrzeba usprawnienia procesu zatrudniania cudzoziemców. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy zostaje ona wprowadzona w celu zmniejszenia barier administracyjnych i usprawnienia procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców. W celu realizacji tych założeń mają zostać wprowadzone m.in. następujące rozwiązania:

 1. Zmiany organizacyjne w systemie legalizacji pracy cudzoziemców.
 2. Wprowadzona zostanie elektroniczna obsługa składanych wniosków. Dodatkowo proponuje się zmianę sposobu obsługi wniosków oraz składanych oświadczeń. Uzyskanie zezwolenia na pracę będzie w pełni przeprowadzane przez system teleinformatyczny. Zezwolenie na pracę cudzoziemca będzie wydawane w postaci decyzji administracyjnej na czas określony nie dłuższy niż 3 lata. W dalszym ciągu będzie możliwe zatrudnianie cudzoziemca na okres 24 miesięcy na podstawie oświadczenia.

 3. Zmniejszenie liczby procedur.
 4. Nie będzie już m.in. potrzebne przekazywanie informacji do starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, które obecnie jest warunkiem wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca.

 5. Wprowadzenie limitów zatrudnienia cudzoziemców.
 6. Zgodnie z projektem ustawy mają zostać wprowadzone limity zatrudnienia cudzoziemców przez pracodawcę. Zostanie to określone w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, w postaci określonego procentowo minimalnego udziału osób mających swobodny dostęp do rynku pracy w liczbie osób wykonujących pracę na rzecz danego podmiotu. Limity mogą dotyczyć poszczególnych województw, sektorów i zawodów.

 7. Roczne limity wydawanych zezwoleń na pracę.
 8. Roczne limity zezwoleń na pracę będą również określone w rozporządzeniu Rady Ministrów. W uzasadnieniu podkreślono, że wysoka liczba udzielonych zezwoleń na pracę mogłaby utrudnić zatrudnienie obywateli polskich.

 9. Składanie oświadczeń o zakończeniu przez cudzoziemca pracy.
 10. Pracodawcy będą mieli obowiązek informowania starosty o zakończeniu pracy przez cudzoziemca.

Podsumowanie

Projekt ustawy zawiera również bardzo obszerny katalog kar w postaci grzywien, które mogą być nałożone w różnych wysokościach w zależności od stopnia przewinienia. Pracodawcy powinni śledzić przebieg procesu legislacyjnego i po wejściu w życie ustawy zapoznać się z katalogiem wykroczeń, za które mogą im grozić kary. Obecnie projekt jest na etapie uzgodnień z partnerami społecznymi, jak również zostanie skierowany do zaopiniowania do Rady Dialogu Społecznego. Nie znana jest data, od której zacznie obowiązywać ustawa. Systemy teleinformatyczne, o których jest mowa w ustawie będą wprowadzone w życie dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość