Blog ifirma.pl

Ulga dla młodych 2024 – jaka jest kwota wolna od podatku?

|
|
3 minut czytania
Przysługuje ci ulga dla młodych? Sprawdź jaka jest kwota wolna od podatku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby, które nie ukończyły 26 lat mogą skorzystać z ulgi dla młodych. W praktyce oznacza to, że nie zapłacą podatku dochodowego od określonych źródeł przychodów. W dzisiejszej publikacji przypomnimy jaka jest kwota wolna od podatku dla osób korzystających z ulgi dla młodych w 2024 roku.

Na czym polega ulga dla młodych?

Ulga dla młodych oznacza, że osoby uprawnione nie zapłacą podatku dochodowego do wysokości limitów ustawowych. Dodatkowo w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano na pewne warunki progowe, które muszą być spełnione, żeby skorzystać z ulgi dla młodych. Spróbujmy więc usystematyzować najważniejsze informacje na ten temat.

Osoba uprawniona w momencie uzyskania przychodów nie może mieć ukończonych 26 lat
Zwolnione od podatku PIT są przychody z następujących źródeł:
 • z umowy o pracę,
 • z umowy zlecenie,
 • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich,
 • z tytułu stażu uczniowskiego,
 • z zasiłku macierzyńskiego
Osoba do 26 roku życia, która prowadzi działalność gospodarczą nie skorzysta z ulgi dla młodych
Zwolnienie z podatku nie oznacza zwolnienia ze składek ZUS. Składki społeczne i składka zdrowotna opłacane są na zasadach ogólnych
Ulga dla młodych obejmuje przychody do kwoty 85.528 zł
Osoby, które korzystają z ulgi dla młodych pomimo tego, że nie płacą podatku mogą skorzystać z ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Jest to tzw. “dodatkowy zwrot” ulgi na dzieci
W przypadku składania wspólnego zeznania rocznego przez małżonków niewykorzystana ulga przez jednego z małżonków nie może być rozliczona w ramach limitów przez drugiego małżonka

Ulga dla młodych 2024 – jaka jest kwota wolna od podatku?

Kwota ulgi dla młodych wynosi 85.528 zł i nie jest od kilku lat podwyższana chociażby o wskaźnik inflacyjny. W związku z tym grupa posłów wystąpiła z zapytaniem do Ministra Finansów (MF) czy w resorcie lub rządzie trwają prace nad podniesieniem kwoty ulgi dla młodych. Odpowiedzi na interpelację poselską udzielił Sekretarz Stanu z upoważnienia MF. Można w niej przeczytać m.in., że wszystkie przychody, które korzystają z ulgi dla młodych są opodatkowane według skali podatkowej. A to oznacza, że osoby młode do 26 roku życia mogą skorzystać z ulgi dla młodych, ale również z kwoty wolnej od podatku, która obecnie wynosi 30.000 zł.

Ważne!

Osoby młode do 26 roku skorzystają z kwoty ulgi dla młodych w ramach limitu przychodów do 85.528 zł, a ponad tę kwotę przysługuje im również kwota wolna od podatku 30.000 zł. Sumarycznie daje to kwotę 115.528 zł, która nie jest opodatkowana podatkiem PIT

W odpowiedzi zostało jasno wyartykułowane, że nie prowadzone są prace w zakresie podniesienia kwoty ulgi dla młodych.

Ulga dla młodych 2024 – podsumowanie

Osoby młode korzystają ze zwolnienia od podatku PIT z mocy ustawy. Dla płatnika wystarczające są informacje przekazywane przez pracownika na etapie zatrudnienia, z których jasno wynika, jaki jest wiek osoby uprawnionej. Nie trzeba również składać żadnych dodatkowych wniosków do płatnika w tej sprawie. Jeśli uzyskiwane są przychody z różnych źródeł, to kontrolowanie limitu ulgi dla młodych leży po stronie beneficjenta ulgi. Przynajmniej w najbliższej przyszłości nie jest planowana zmiana limitu ulgi chociażby ze względu na inflację, zostało to jasno wyartykułowane przez MF. Jednak osoby do 26 roku życia nie zapłacą podatku do kwoty 115.528 zł, ponieważ przysługuje im również kwota wolna od podatku 30.000 zł. Należy jeszcze pamiętać, że limit 85.528 zł jest wspólny dla ulgi dla młodych i m.in. rodzin wielodzietnych czy powracających z zagranicy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie