Ulga dla młodych – objaśnienia podatkowe cz.2

Ulga dla młodych to nowa preferencja rozliczania podatku PIT, która dotyczy osób do 26 roku życia. Przepisy zaczęły obowiązywać od sierpnia 2019 r. Wynagrodzenia młodych pracowników do ukończenia 26 lat nie są opodatkowane podatkiem dochodowym w limicie kwoty przychodów do 85.528 zł, a więc w pierwszym progu podatkowym. Wraz z wprowadzeniem zmian przepisów pojawiło się wiele pytań i wątpliwości, do których odniosło się Ministerstwo Finansów.

Objaśnienia podatkowe

Dnia 14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał Objaśnienia podatkowe “Nowa preferencja w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób”, w których odniósł się do następujących kwestii:

Miejsce położenia źródeł przychodów.

Powstają wątpliwości, czy w limicie ulgi dla młodych należy uwzględniać przychody uzyskane na terenie kraju a także poza jego granicami?
Przy obliczaniu kwoty przychodów do limitu 85.528 zł nie są brane przychody uzyskane za granicą zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Zasady opodatkowania.

W związku z powyższym nie skorzystają z ulgi przychody z tytułu umowy zlecenie do 200 zł, od których pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 17%. Również z takiej ulgi nie skorzystają osoby, które podlegają w Polsce pod ograniczony obowiązek podatkowy, ponieważ ich dochody uzyskane w Polsce opodatkowane są zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20%.

Limit przychodów a zeznanie małżeńskie.

Również wątpliwości budzą sytuacje, gdy małżonkowie składają wspólne zeznanie roczne i obydwoje mogą skorzystać z ulgi dla młodych. W jaki sposób powinny być opodatkowane ich dochody? Przedstawimy to na przykładzie z objaśnień:

Przykład


Podatnik pozostaje w związku małżeńskim. Zarówno on, jak i jego małżonka, wykonują pracę na podstawie umowy o pracę. W 2020 r. zarobili łącznie 160 000 zł (podatnik 60 000 zł a małżonka 100 000 zł). Oboje spełniają warunki do ulgi dla młodych.
Czy cała kwota 160 000 zł korzysta ze zwolnienia od podatku, skoro jest niższa niż suma limitów przysługujących podatnikowi i małżonce (2 x 85 528 zł = 171 056 zł)?
Nie, ulgą dla młodych, objęta jest wyłącznie kwota 145 528 zł (60 000 zł + 85 528 zł), czyli tyle, ile wynosi suma przychodów podatnika oraz przychodów małżonki, w kwocie nieprzekraczającej u każdej z tych osób, limitu wynoszącego 85 528 zł.

Ulga dla młodych a koszty uzyskania przychodów.

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów to ustawa o PIT odnosi się wprost do tego zagadnienia. Mianowicie w art. 22 ust. 3b wprowadzono zapis, z którego wynika, że w przypadku osób, którym przysługuje ulga dla młodych koszty uzyskania przychodów stosuje się tylko w wysokości nieprzekraczającej tej części przychodów z danego źródła, która podlega opodatkowaniu.
W tym miejscu należy jeszcze podkreślić, że w wyjaśnieniach Ministerstwo Finansów przeprowadziło następujący wywód:

“Przepis art. 22 ust. 3b ustawy PIT jest regulacją szczególną w stosunku do unormowań art. 22 ust. 3a ustawy PIT (niemających zastosowania do przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy PIT) i w praktyce – z uwagi na art. 23 ust. 1 pkt 31 ustawy PIT – ma zastosowanie do kosztów kwotowych oraz kosztów faktycznie poniesionych. Tym samym nie ma zastosowania do kosztów zryczałtowanych procentowych, które są obliczane wyłącznie od przychodów podlegających opodatkowaniu.

   

Ulga dla młodych a odliczenie składek ZUS.

Jak już wspomniano na wstępie przychody zwolnione z PIT nie są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Powstaje pytanie w jaki sposób można odliczyć takie składki ZUS?

Zasada ta ma zastosowanie zarówno w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek na podatek, jak i w rozliczeniu rocznym.

Ulga dla dzieci a ulga dla młodych.

Przysługująca ulga na dzieci podlega odliczeniu w składanym zeznaniu rocznym od podatku. Jeżeli podatku nie ma, ponieważ podatnik korzystał z ulgi dla młodych, albo kwota podatku jest niewystarczająca wówczas będzie miał zastosowanie mechanizm “dodatkowego zwrotu” ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Osoba do 26-go roku życia będzie mogła skorzystać z ulgi na dzieci.

Ulga dla młodych – objaśnienia podatkowe cz.1 – przeczytaj.
  ▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań